Kısaca kendinizden bahseder misiniz? 

Gençlik enerjisinin ve yaratıcılığının tek hakimi olduğu dijital bir dünyada henüz bir çırak olduğunu düşünen bir beyaz yakalı kadın girişimciyim.

Kendi işinizi yapmaya nasıl karar verdiniz? Bunu yapmaya karar verirken kimden destek aldınız?

Kurumsal hayatta, lise son sınıf yaz tatilinden başlayarak, garsonluk, stant hostesliği, fuar organizasyon elemanlığı, garsonluk ve asistanlıklarla devam edip direktörlükler sonuçlanan bir kariyer öyküm var. Kariyerimdeki en büyük sıçramanın, yurtdışında okurken çalıştığım İtalyan restaurantındaki temizlik ekibinden garson kadrosuna geçme olduğunu belirtmek isterim. Çünkü insanın eğitim alanının dışında da başka meslekleri olmasına inanan biri olarak, kendi işimi kurarken en çok çalıştığım o mutfak örgüsü fikri bana eşlik etti. İşin mutfağını ve en arka planlarını deneyimlememiş tabir-i caizse çıraklığını yapmamış birinin ustalığı da başaramayacağını düşünüyorum. Bu fikirden yola çıktığımda, kendi işim için sektörün tüm gerekliliklerini kendi bünyesinde bulunduran ve iş geliştirme esasına uygun bir sistem kurduğumu söyleyebilirim.

Ne üzerine bir iş yapıyorsunuz?  Başka iş fikirleri varken neden bu işi yapmaya karar verdiniz?

Dijital tabanlı pazarlama esasında, “Bir Fikir Grubu” olarak nitelediğim şirketimin iştigal konuları arasında sosyal medya yönetimi, halkla ilişkiler, etkinlik yönetimi, kurumsal sosyal sorumluluk ve iş geliştirme alanları yer alıyor. 360’ bir bakış açısı ile, yaratıcı bir fikri ete kemiğe ve sayısal sonuçlar ile bir sonraki proje için baz teşkil etmeye yönelik hizmetler veriyoruz. Başka iş fikirleri benim fikrim değildi, ben kendi hayalimin peşine düşmeyi tercih ettim.

Bu işi yaparken ne tip sıkıntılarla karşılaştınız ve bunları nasıl aştınız? Sizce kendi işinizi kurarken nelere dikkat etmek gerekiyor? Hangi konularda bilgi sahibi olmak gerekiyor?

Farklı bir alanda yeni bir iş modeli oluştururken, tabii ki önce adını koymakla zorlandım kabul ettirmek daha sonra geldi ve de devam ediyorJ ancak yeminli mali müşavir olan babamın bile iştigal konusu yazarken zorlandığı bir iş modelinde bunlar çok normal. Anormal olan vazgeçmek olurdu, işin ve benim doğama aykırı olarak. Umutsuzluğa kapıldığım çok zaman olmuştur ve olacak da ancak şunu söyleyebilirim ki en çok sınandığım yer insan kaynağı. Bu kaynağı yöneten her şeyi yönetebilir diye düşünüyorum.

İş hayatında kadın olarak yer almanın zorlukları var mı sizce? Varsa nelerdir?

Hiçbir konuda cinsiyetçi yaklaşıma inanmıyor ve prim vermiyorum bunları konuşmak dahi bu ayrımcılığa dair çünkü. İş hayatı zor kadın ya da erkeğe göre değil insani değerlere göre sorgulanmalı etiği. Yaşadığım tüm zorluklar bu sebepledir. Hepsine teşekkür ediyorum beni çocuklarım ve genç ekibimden sonra en çok büyüten şey onlar.

Yaptığınız işten istediğiniz sonuçları alabildiniz mi? İleriye yönelik koyduğunuz hedefler nelerdir?

Benim başarı kriterim, çalışılmak istenen bir yapı oluşturmak, öncü olmak ve içinde sosyal sorumluluk barındıran çalışmaları markalarla buluşturan bir şirketi büyütmekti. Bu değerlendirmeyi henüz yapamıyorum daha çok gencim 🙂 Buna doğru ilerlemek de koyduğum tek hedef…

Kendi işini yapmak isteyen kadınlara neler tavsiye edersiniz?

Hayal kurmayı, yapılmamış farklı konuları araştırmalarını, dijitalin tüm nimetlerinden çok iyi faydalanmalarını ve networking yapmalarını öneririm.

Konuyla ilgili sizden fikir almak isteyenlerin size ulaşabileceği bir e-posta adresi veya veya yaptığınız işle ilgili bilgi almak isteyenlerin girebileceği bir web sayfası var mı?

Ben dijitalden tanışmaya inanan biriyim. Kartvizit vermeyi tercih etmiyorum, neden daha çok ağaç keselim ki? Sosyal medya hesapları iyi bir kartvizit kişiler için. Bu nedenle sosyal medya hesaplarımdan ve web sitem üzerinden bana ulaşabilirler. www.yaprakyapsan.com yaprakyapsan@gmail.com

Yaprak Yapsan’ın Turkish Win’deki konuşmasına buradan ulaşabilirsiniz.

 

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here