Deep web-derin internet ile dark web-karanlık internet, son dönemlerde internet dünyasının en çok konuşulan konuları arasında yerini almayı başardı. Derin internet ve karanlık internet hakkında ortalıkta dolaşan ve güvenilirliği olmayan bilgilere hemen hemen her gün maruz kalıyoruz. Peki, gizemini koruyan, herkesin merak ettiği ancak bir o kadar da korktuğu bu alanlar ile ilgili gerçekler neler? Web dünyasının derinliklerinde neler var? 

Yüzde 4’ü kullanıyoruz

İnternet dünyası tek bir boyuttan oluşmuyor ve katman katman derinlere inebiliyorsunuz. Web dünyasının bu katmanlarına inmeniz için bazı yöntemler bulunuyor. Ancak bu yöntemler tek başına yeterli olmuyor. İnternetin derinliklerinde yer almak için konuyla ilgili kişisel becerilerinizin de gelişmiş olması gerekiyor. Bugün bizim bildiğimiz ve kullandığımız internetin sınırları, internet dünyasının sadece yüzde 4’lük bir dilimini oluşturuyor. Geri kalan kısmı ise deep web ve dark web olarak ifade ediliyor. 

Giriş yasal, kullanım amacı illegal

Derin internete girmek suç mu sorusu en çok tartışılan konular arasında yer alıyor. Tor Browser kullanmak ve derin internete girmenin hiçbir yasal yaptırımı bulunmuyor. Derin internete girmek tamamıyla yasal. Ancak derin internetteki eylemler genelde illegal faaliyetler olarak adlandırılıyor. Giriş yasal olsa dahi kullanım amacınıza göre suç işlemiş sayılabiliyorsunuz. 

Bilgi en büyük güç 

Web dünyasının derinliklerine giriş yapmak için genellikle Tor Browser tercih ediliyor. Bu arama motorunun tercih edilmesindeki en büyük sebep ise IP adreslerine anlık konumlar verebilmesi ve kişiyi web dünyasında anonim biri yapmasından kaynaklanıyor. Bu sayede ilk katmana, yani yüzeye en yakın katmana giriş yapabiliyorsunuz. Daha derin katmanlara indikçe Hidden Wiki ile karşılaşıyorsunuz. Derin internetin en fazla ziyaretçi gören sitesi Hidden Wiki, tıpkı Wikipedia gibi bir site. Günümüzde derin internette en güçlü insanlar en değerli bilgileri elinde bulunduran insanlar olarak tanımlanıyor. Dolayısıyla derinlerde bilgi en büyük gücü temsil ediyor. 

Büyük güvenlik önemleri alınıyor

Derin internette yer alan ve internet kullanım becerilerini iyi bir şekilde geliştirmiş kişiler sadece bireyler açısından değil, devletler ve hükümetler açısından da tehdit oluşturabiliyor. Geçmişte Jullian Assange’ın liderliğini yaptığı Wikileaks grubu, merkezi bir yapısı bulunmayan Anonymous grubu ve eski NSA çalışanı Edward Snowden gibi yapılar ve isimler devletler açısından güvenlik tehdidi oluşturmayı başarmışlardı. Sızdırılan bilgiler tüm dünyada gündeme geldi ve bu olaylar ile birlikte dijital alanda güvenlik konusu önem kazandı. Tüm bu yaşananlar sonucunda devletler ve hükümetler bu tür bilgi sızıntılarını önlemek için çok büyük yatırımlar yapmaya başladı. 

Derin dünyanın dili İngilizce

Web dünyasının derinliklerine indiğinizde İngilizce dilinin çok önemli olduğunu göreceksiniz. Derin internette bulunan kaynakların ve gerçekleştirilen eylemlerin birçoğu İngilizce dili ile gerçekleştiriliyor. Dolayısıyla derin internette tutunmanın en büyük şartlarından birisi de iyi derece İngilizce bilgisine sahip olmaktan geçiyor. 

Uygunsuz içerikler paylaşılıyor

Derin internette genellikle illegal ve şiddet temalı içerikler yer alıyor. Bunun yanı sıra toplumsal olarak önemli mevkilerde bulunan kişiler hakkında da bilgiler bulunuyor. Öte yandan yasadışı işler için gerekli bağlantılara da derin internet aracılığıyla ulaşmak mümkün.

Bu yazı www.marketingturkiye.com.tr sitesinde yer almıştır

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here