Yaptığımız dijital pazarlama çalışmalarının firma cirosu ve karına etki etmesi için müşteri datasının kalitesi ve datanın çoğaltılması en kritik konulardan biridir. Müşteri datasını artırmak için dikkat edilmesi gereken üç temel konudan ikisi olan ‘üye kaydı süreçleri’ ve ‘kullanıcılara sunulan dijital içerik’ ile ilgili uygulanması gerekenleri sizlerle paylaşmıştım. 

Bu yazımda ise yine üye sayısının arttırılması için nasıl ve ne tip pazarlama çalışmaları yürütülebileceğiyle ilgili bazı başlıklardan bahsetmek istiyorum.

  • Öncelikle sadakat programlarınız olması gerekmektedir. Ziyaretçilere uzun vadeli kampanyalar hazırlayarak, sadakat programları sunarak, özel-kişisel hediyeler vererek ve bu konuyu da bir pazarlama unsuru olarak kullanarak müşteri listenizin büyümesine hız katabilirsiniz. Sadakat programları hem üyelerinizi, yalnızca onlara sunulan ayrıcalıklı kampanyalar sayesinde, özel hissettirir hem de yeni üye kazanımını tetikler.

 

  • Olabildiğince çok ücretsiz bilgi sunun. Uzmanlığınızı, tecrübenizi ve bilgilerinizi paylaşarak ziyaretçilerin üye olmaları için ikna edebilirsiniz. Tekstil-giyim sektöründeyseniz moda; teknoloji sektöründeyseniz karşılaştırma analizleri ya da trendler, gıda sektöründeyseniz sağlıkla ilgili bilgiler paylaşabilirsiniz. Bu sayede hem trafiklerinizi arttırabilir hem de ziyaretçilerin bilgi takibi için üye olmalarını teşvik edebilirsiniz.

  • Ziyaretçilerin davranışlarını pozitif yönde etkileyecek konular üzerinde çalışın. Kuponlar, indirim kodları, üyelikle birlikte verilecek çekler ziyaretçileri üyeliğe yönlendiren kampanyalardır. Sayfanızı ziyaret eden kişilerin üye olmaları halinde onları çeşitli sürprizlerin beklediğini bilmeleri üye olmaları için ekstra motivasyon sağlar.

  • Pazarlama, bir ürün veya hizmetin değerinin, faydasının müşterilere iletilmesi ve müşterilerle uzun vadeli ilişkiler kurmaktır. Üye sayınızın artması için pazarlama bütçelerini arttırmaktan korkmayın. Doğru çözüm ortaklarıyla doğru kanalları kullanarak çok daha kolay şekilde başarılı pazarlama yapabilirsiniz. Dikkat edilmesi gerekenler ROI (Geri dönüşüm oranı) odaklı yaklaşım ve dikeylerinizin/piyasanın özelliklerini, trendlerini, yeniliklerini iyi anlamak ve takip etmektir.

  • Ürün, seçenek, altyapı, fiyat, değer, insanlar, hız gibi firmanızın kuvvetli yönleri neyse, size özel avantajlarınızı kesinlikle kullanmalısınız. Bu tip noktalar büyümenizde kaldıraç etkisi yaratacaktır. Eğer perakende firmasıysanız mağazalarınızda kazandığınız deneyimi, müşteri alışveriş verilerini, marka bilinirliği gibi noktaları kullanabilirsiniz.

  • Operasyonel (transactional) e-postaları pazarlama süreçlerinize dahil etmelisiniz. Açılma-tıklanma oranları en yüksek olan e-postalar her zaman operasyonel e-postalardır. Sizden alışveriş yapanlara, alışverişe teşekkür e-postasıyla birlikte “bu kampanyayı arkadaşlarınıza duyurmak ister misiniz?” gibi bir öneri getirebilirsiniz. Böylece pazarlamanın en iyi kanalını yani “ağızdan ağıza pazarlama”yı (Word of mouth) kullanmış olacaksınız ki açık ara en iyi ve sağlıklı liste büyütme şekillerinden birisidir. 

  • Uzun vadede de ‘müşteri yaşam döngüsü’ kapsamında pazarlama yaparak ve ‘pazarlama otomasyonu’, ‘müşteri zekası’ (customer intelligence) gibi teknolojileri kullanarak müşteriyi elinizde tutma üzerine stratejiler geliştirmeli ve liste büyümesini daha sağlıklı ve sürekli kılmalısınız.

Bu yazı Emarsys Türkiye çalışanları tarafından yazılmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here