Email Marketing’de değişen bir trend var mı?

Son dönemde Türkiye’deki teknolojik altyapıya yapılan yatırımların çoğalması, bu alanda yapılan yasal düzenlemeler ve hizmet sunan kurumların yeni nesil çözüm ve uygulamaları, kurumların bu alana olan bakış açısını değiştirdi. Büyük veri kavramının da yerleşmesi ile birlikte ülkemizdeki birçok kurumun yeni nesil pazarlama çözümlerine doğru adım attığına şahit oluyoruz. Bugün, tüm dünyada dijital anlamda büyük bir değişimden ve yenilenmeden söz ediyoruz. Özellikle son dönemde akıllı telefonlar ve tabletler ile birlikte mobilitenin artması, teknolojinin günlük hayatımızın her alanına hızlı bir şekilde girmesine neden oldu. Birçok farklı alandan, yüzlerce bilgi aynı anda bize ulaşır hale geldi. Artık insanlar arasındaki iletişimin ötesinde, makinelerin diğer makinelerle konuştuğu bir dünyada yaşıyoruz. Türkiye’de bu değişimin içerisinde yer alan, hatta bazı alanlarda dünyanın önde gelen ülkelerinden biri. Birçok kurum, teknolojik altyapısını günün şartlarına göre güncelleyerek tüm pazarlama ve satış stratejilerini buna göre oluşturuyor. Bu alanda kuvvetli olan kurumlar, geleneksel süreçte e-mail marketing ancak günümüzde “müşteri bağlılığı” olarak ifade edilen yapıyı güçlendirmek amacıyla e-posta pazarlama çözümlerini, mobil, web ve sosyal medya uygulamaları ile tavsiye sistemlerini iş akışlarına adapte ediyor.   

2015 yılı Email Marketing trendleri neler olacak? 

Büyük verinin doğru kullanımı, müşteri zekası, tavsiye sistemleri, pazarlama otomasyonu, e-posta pazarlaması, içerik pazarlaması, mobil platformlarda e-posta gönderimi gibi farklı alanlarda müşteri bağlılığını artırmaya yönelik birçok çalışma 2015 yılında da trendler arasında yer alacak. Artık e-posta pazarlama değil müşteri bağlılığı kavramını konuşuyoruz ve uzun zamandan bu yana kurumlara kişiselleştirilmiş mesaj göndermeleri halinde, geri dönüş oranlarının artacağını söylüyoruz. Mayıs ayında hayatımıza girecek yeni e-ticaret yasası sayesinde de artık firmaların emin olmadığı dataları listelerinden çıkartacağını düşünürsek, kurumların ellerindeki datayı daha verimli şekilde inceleyip buna göre kampanyalar düzenleyeceğini düşünüyoruz. Web sayfasındaki müşteri gezinmelerinin takip edilmesini sağlayan Tavsiye Sistemleri ve müşterilerin ne durumda olduğunu çok net bir şekilde gösteren Müşteri Zekası gibi ürünler bu yıl da en çok talep edilen ürünler olacaklar. Özellikle mevcut müşteriyi korumak artık dünyada da ön plana çıktığından kurumların bu konuya daha fazla eğileceğini, ellerindeki müşterileri eskisine göre daha fazla mutlu etmeye yönelik kampanyalar yapacağını düşünüyoruz.

Ayrıca mobilitenin artması, sosyal medyanın hayatımıza girmesi, satış kanallarının çeşitlenmesi, lokasyon bazlı bilginin çığ gibi büyümesi ve makinaların başka bir makina ile konuşmasının (machine to machine) başlaması sonucunda yeni dönemde de bu alana yapılacak yatırımların artacağını öngörüyoruz. Teknolojik olanaklar çeşitlendikçe, altyapılar kuvvetlenip bu çözümlere daha kolay adapte edilebilir hale geldikçe kurumların ilgisi de artacak. 

Yeni dönemin trendlerine yakından göz attığımızda, öne çıkacak 5 trendin:

  • Büyük verinin (Big Data) doğru kullanımı: Pazarlama ve satış başta olmak üzere tüm stratejilerini veri odaklı yapan şirketler, rekabette bir adım öne geçerek hem verimliliklerini ve karlılıklarını artıracak, hem de kişiye özel mesaj gönderdikleri için farkındalık yaratacak.
  • Mobil optimizasyon: Mobil cihazlar hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelmeye devam ederken, mobil e-posta kullanımı da artıyor. Kampanya içeriklerini hedef kitlelerinin kullandığı cihazlarla uyumlu tasarlayan kurumlar, müşterilerine mobil cihazlar üzerinden de ulaşabilecek. 
  • Tavsiye sistemleri: Tavsiye sistemleri, her gün e-posta kutularına gönderilen e-postalar arasından sıyrılmayı ve en ilgili müşterilerin aksiyon almalarını sağlayacak.
  • Pazarlama otomasyonu: Tek tip ve rastgele gönderilen e-postalar geçmişte kalacak. Hedef kitlelerin beklentilerine ve isteklerine uygun süreçler değer kazanacak.
  • İçerik pazarlaması: Ürün, hizmet veya şirket felsefesiyle ilgili detaylı bilgiler ve ilgi çekici içerikler her zamanki gibi değerli olacak ve fark yaratacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here