Saglikkapinizda.com’dan Selim Giray ile Röportaj

0
1650

Kısaca kendinizden bahseder misiniz?

Adım Selim Giray. Robert Kolej, Bilkent İşletme ve Bilgi MBA mezunuyum. Kariyerimin 12 yılını ilaç sektöründe pazarlama ve satış alanında geçirdim. Son 2 yılında ortağı olduğum ilaç şirketinin genel müdürlük görevini yürütüyordum. Ortağım ve çok sevdiğim büyüğüm Faik Somer de kolej mezunu ve ilaç sektörünün en kariyerli yöneticilerindendir. 25 senelik kariyerinin önemli kısmını yurtdışında Avrupa Başkan Yardımcısı olarak MSD firmasında geçirdi.

Online web sayfanız hakkında bilgi verir misiniz? Ne tip ürün/hizmetler sunuyorsunuz, ne tip bir ihtiyacı karşılıyorsunuz?

Sitemizin adı saglikkapinizda.com – hedefimiz Türkiye’nin en büyük sağlık ürünleri marketi olmak. Gıda takviyesi olarak adlandırılan Tarım Bakanlığı izinli vitaminler, kozmetikler, tansiyon aletleri, anne ve bebek sağlığı ürünleri, diyet ve bitkisel ürünler 30’u aşkın kategorilerimizden bazıları. Reçeteli ve sağlık bakanlığı ruhsatlı ürünler hariç, eczaneye girdiğinizde gördüğünüz ürünlerin tamamını bulundurmak hedefindeyiz.

Online ticaret fikri nereden ortaya çıktı, nasıl karar verdiniz?

Master tezimi OTC (Over The Counter) yasası üzerindeydi. Kariyerimin bir kısmında da tamamen sağlık ürünlerine odaklandım. Ortağımla beraber, bu ürünlerin Türkiye’de çok büyük satış potansiyeli olmasına rağmen, hem offline’da hem de online’da gerekli ilgiyi görmediğini farkettik. Tüketicilerin bilgisizliği, sahte ürün korkusu, bu tarz ürün satan site sahiplerinin sağlık alanındaki yetersizlikleri de bize harekete geçiren önemli sebeplerdi.

 Sunduğunuz hizmet veya ürünü online mecrada satmanın fiziki ortamda satmaya göre ne avantajları var?

Hemen hemen her üründe ciddi fiyat avantajımız var. Çok geniş bir ürün portföyümüz daha şimdiden oluştu ve sayı her geçen gün artıyor. Tüketicilerin 4-5 yer dolaşarak satın alabilecekleri ürünleri evinden çıkmadan almalarını sağlamak hedefindeyiz ki Anadolu’da bu ürünlerin bir kısmını bulmak daha da zor. Ayrıca ürünlerle ilgili bilgilendirme konusunda detaycı olmaya özen gösteriyoruz. İnsanlar eczaneye veya doktora gittiğinde her zaman bu fırsatı yakalayamıyor, ürünün ne işe yaradığını bilmediğinden alamıyor, ya da yarım bilgiyle kullanıyor. Ayrıca kimseye soramadıklarınız diye bir bölüm yarattık, utanılan hastalıklarla ilgili bilgilendirme yapıyoruz. Bu alanı da her geçen gün genişletiyoruz. Tüm ürünlerimize vade farksız 3 taksit uyguluyoruz. Verilen siparişi (istisnai durumlar hariç) aynı gün paketleyip kargoya veriyoruz, yani çok da hızlıyız.

Bunu yapmaya karar verirken kimden destek aldınız?

Çok başarılı site yöneticilerinden/sahiplerinden tutun, bu alana hizmet veren paydaşlara, yazılımcılara kadar sayısız uzmanla tasarım ve akışı tartıştık, fikirlerini aldık. Çok başarılı bir ortak ile programı geliştirdik. Sağlık alanındaki mevcut eksiklikleri zaten sektörel bilgimiz sayesinde tespit edebildik. Eşzamanlı olarak focus group’lar ve anketler aracılığı ile tüketicilerin beklentilerini değerlendirdik. Tüm bunların sonucunda sitemiz faaliyete geçti.

Online mecrada iş yapmanın zorlukları sizce nelerdir?

“E-ticaret lojistik işidir” lafı doğru. Gerçekten bir siparişi aynı günde paketleyip, kargoya verilmesini sağlamak bir hüner. O sistemi oturtana kadar zorlandık. İşin içerisinde o kadar çok etken var ki, her biri de sizin kontrolünüzde değil üstelik.

Sitenize trafik sağlamak ve duyurmak için ne tip pazarlama çalışmalarında bulunuyorsunuz?

Sitemiz açılalı 1 ay oldu. Şu anda ağırlığımız adwords’de. Facebook ve twitter gibi araçlara aralıkta eğileceğiz. Offline PR ve e-postalama da aralık ayından itibaren devreye sokacağımız mecralar olacak.

Türkiye’de sektörü (online satış) nasıl görüyorsunuz?

Yüksek tempoda büyümenin devam edeceği kanaatindeyim. Özellikle niche alanlarda- sağlık da bu konuda çok gelişecek segmentlerden olacak. Bunun dışında hizmet sektörünün payının artmasını beklemek de gerçekçi olacaktır.

Sizce online iş yaparken nelere dikkat etmek gerekiyor? Bu işi yapmak isteyenlere neler tavsiye edersiniz?

Masraflarına çok hakim olmalarını, satış, ziyaret tahminlerini muhafazakar tutmalarını, stres anlarında sakin kalmayı başarmalarını, çözüme odaklanmayı unutmamalarını, fikirlerinin tüketicinin ihtiyacına cevap verdiği konusunda kendilerini asla kandırmamalarını.

Konuyla ilgili sizden fikir almak isteyenlerin size ulaşabileceği bir e-posta adresi veya yaptığınız işle ilgili bilgi almak isteyenlerin girebileceği bir web sayfası var mı?

selim@ihc.com.tr adresini mail atabilirler. Sitemizi de saglikkapinizda.com adresinden ziyaret edebilirler.

Editör not : saglikkapinizda.com sitesi maalesef kapanmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here