Pazarlama her geçen gün değişiyor ve insanların ilgisini çekmek her geçen gün zorlaşıyor. Müşteri bağlılığını artırmak çok önemli bir hal alıyor. Müşteri bağlılığını artırmak ise şu 4 sorunun cevaplandırılmasından geçiyor. Nasıl? Kim? Ne? Ne zaman? Tavsiye sistemleri ise tam olarak “Ne?” sorusunun cevabını bize veriyor. Hangi müşterimize neler göstereceğiz ve göndereceğiz bunun cevabını bulmamıza yardımcı oluyor.

Bugün Amazon’un ana sayfasına baktığımızda %70’inin kişiselleştirilmiş içerik olduğunu görüyoruz. Kitaplarla ilgilenen bir kişi için kitap satan bir site gibi gözükürken, parfümlerle ilgilenen bir kişiye kozmetik sitesi olarak gözükebiliyor. Ya da Netflix’i düşünecek olursak gösterilen filmlerin %80’i tavsiye modülü üzerinden izleniyor. Göründüğü gibi pazarlamada genel eğilim içerik kişiselleştirmeye doğru gitmekte. Her zaman söylediğimiz gibi birebir içerik gösterebilmek büyük önem kazanmış durumda. 

Kullanıcını davranışlarını toplayıp bunları analiz edebilmek ve bu analizler sonucunda da aksiyon alabilmemiz gerekiyor. Tavsiye sistemlerini kullandığımızda hem uygulayan, hem de kullanan taraf kazanç sağlamış oluyor. Kullanıcı açısından düşünürsek; kullanıcı ürünleri kolay bulur, yeni ürünleri keşfeder, kişiselleştirilmiş ürünler görür, kendini farklı hisseder. Uygulayan açısından bakacak olursak: Müşterisi sitede daha kaliteli zaman geçirdiğinden bağlılığı artar, daha kolay satış yapar, geri planlardaki ürünleri kolay satar ve en önemlisi müşteri kaybetme oranları düşer. Birçok zorluklarla siteye getirilen müşteriye alakasız içerikler gösterilmediğinden süreklilik sağlanır.

Tavsiye sistemlerinin çok önemli bir başka faydası ise pazarlama departmanlarının gerçek işlerini yapmasını sağlamasıdır. Pazarlama ekipleri zamanlarının %25’ini ürün seçmek ile harcıyorlar. Bu işi otomatize edip zamandan tasarruf etme şansımız var. Ürün seçmeyi algoritmalara bırakırsak, biz de gerçekte yapmamız gereken detaylara odaklanabiliriz. 

Internet Retail 500 listesinin ilk 25 şirketinin tamamı tavsiye sistemleri kullanmaya başladılar. Dijital pazarlama yapan çoğu şirket içerik kişiselleştirmenin yöntemlerini arıyorlar ve yeni ürünler kullanıp gelirlerini artırıyorlar. Ülkemizde ise tavsiye sistemlerini erken kullanmaya başlayan şirketler bir adım öne geçtiler bile. Daha fazla geride kalmadan, dünyadaki trendleri takip ederek hızla aksiyon alınması gerekiyor. Aynı içeriği herkese gönderme devri sona erdi. Birebir içerik göndermeye başlayanlar kazanmaya başladılar. Siz hala aynı içeriği mi göndermeye devam ediyorsunuz?

Bu yazı Emarsys Türkiye çalışanları tarafından yazılmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here