Hoş geldiniz e-postaları, pazarlama faaliyetlerinde çok da üstünde durulmayan, genellikle kullanıcılara üyelik bilgilerinin gönderildiği kısa içeriklerden oluşur. Ancak,  müşterileriniz ile ilk iletişimin kuracağınız hoş geldiniz e-postaları ne kadar etkili olursa, müşterilerinizin markanız ile “gönül bağı” kurmasında o kadar yardımcı olacaktır. 

Bir Avrupa seyahatine çıktınız diyelim, farklı şehirlerde farklı otellerde konakladınız. Tüm otellerde resepsiyon görevlileri bilgilerinizi kontrol edip, “hoş geldiniz” diyerek oda anahtarınızı uzatırken, bir tanesi  “hoş geldiniz, anahtarınız burada, vaktiniz varsa size odanız ile ilgili birkaç bilgi vermek istiyorum. Odanıza sizin için atıştırmalıklar bıraktık, odanızdaki yastıklar ortopediktir ancak farklı yastık tercihleriniz olursa hemen değiştirebiliriz ve akşam 6 civarında odanızdaysanız, balkonunuzdan harika bir gün batımı izleyebilirsiniz.” diyor.  Arkadaşlarınız sizden otel tavsiyesi istediklerinde ilk önce hangi otel aklınıza gelir?

Başarılı bir hoş geldiniz e-posta kurgusu müşteri bağlılığı yaratmanızdaki ilk önemli adımdır. Hoş geldiniz e-postalarınızı, markanız hakkında bilgi verebileceğiniz, müşterilerinizden bilgi toplayabileceğiniz, sosyal medya kanallarınızı tanıtabileceğiniz, süreli kampanyalar/özel fırsatlarla satışa teşvik edeceğiniz özel bir kurguya dönüştürebilirsiniz. Hoş geldiniz kurguları oluştururken dikkat etmeniz gereken bazı noktalardan kısaca bahsetmek istiyorum:

    • Marka kimliğinize uygun bir içerik kullanın: Hoş geldiniz e-postaların müşterilerinizde oluşacak marka algınızı kontrollü bir şekilde başlatmanız için önemli bir fırsattır. E-posta içeriğinde kullandığınız dil ve kullandığınız imajlarla “samimi”, “eğlenceli”, “ciddi”, “güvenilir”, “anlayışlı” vb. algılar oluşturabilirsiniz. Örneğin, yeni üyeliği bir kutlama havasına dönüştüreceğiniz eğlenceli bir GIF kullanabilirsiniz, ya da şirketinizin CEO’su ağzından yazılan bir mesaj olarak da gönderebilirsiniz. 
    • E-posta pazarlama aktiveleriniz ile ilgili bilgi verin: Ne sıklıkta e-posta göndereceğinizi, e-posta içeriğinde neler olacağı ile ilgili bilgiler vermekten çekinmeyin. E-posta aboneliğinin ne avantajlar sağlayacağından bahsedin. Örneğin promosyonlar, yarışmalar gibi aktiviteleri ilk önce e-posta yolu ile duyuracağınızı belirtebilirsiniz. 
  • Müşterileriniz ile ilgili veriler toplayın: Üyelik formunuzda talep etmediğiniz doğum tarihi, ilgi alanları, giyim tarzı vb. bilgilerini üyelik tamamlandıktan sonra doldurmalarını isteyebilirsiniz. Bu bilgiler, daha ilgili içerikli kampanya gönderimleri için segmentasyon oluşturmanızda çok yardımcı olacaktır.
  • Blog sayfanızı ve sosyal medya kanallarınızı tanıtın: Müşterilerinizden sosyal medya kanallarınızı ve blog sayfanızı takip etmelerini isteyebilirsiniz. Sosyal medya kanallarında daha önce yaptığınız yarışmaları ekleyebilir, en çok okunan blog yazılarınızın linklerini verebilirsiniz.
  • İlk alışveriş için fırsat sunun: Müşterinizin ilk alışverişine teşvik edecek kupon kodu, kargo bedava gibi fırsatlar sunabilirsiniz. Bu fırsatı süreli hale getirip, hızlı alışverişe yönlendirebilirsiniz. Aynı zamanda üyelik sayınızı artırmanıza katkısı olacak arkadaş daveti ile ek bir fırsat sunabilirsiniz. 
  • A/B Testi yapın: Kampanyanızı göndermeden, hangi durumda daha çok açılma yakalayacağınızı bilemezsiniz. E-posta içeriğinde kullandığınız renk, içerik, başlık, CTA butonu gibi her öğe için sürekli olarak A/B testi yapın.
  • Otomasyon programını kullanın: Hoş geldin kurgunuzu tasarladıktan sonra, bu kurguyu hayata geçirebileceğiniz en uygun platform otomasyon programıdır. Otomasyon programları ile kurduğunuz hoş geldiniz kurgularında tüm kontrol sizde olacaktır. E-postalarını açmayanlar/tıklayanlar için farklı gönderimler yapabilir, süreli kampanyalarda hatırlatma e-postaları gönderebilirsiniz. 

Bu yazı Emarsys Türkiye çalışanları tarafından yazılmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here