Müşterinize ulaşabilmenin e-posta pazarlamada karşılığı iletilebilirliktir. En temel ifadeyle iletilebilirlik sorunsuz bir şekilde e-postanızın müşterinizin posta kutusuna (inbox) düşmesidir. Bununla birlikte %100 iletilebilirlik garantisi hiçbir zaman verilemez ancak iletilebilirlik oranlarınızı maksimize edebilirsiniz. ReturnPath gibi sertifikasyonlar iletilebilirliğinize fayda sağlar fakat iletilebilirlik sorunları yaşıyorsanız size bir fayda sağlayamaz. Çünkü sertifikasyon herşeyi doğru yaptığınızı belgeleyebilmeniz için bir şirketin yaptığı izleme ve denetimdir. Sorun çözücü bir yol olarak değil iletilebilirliğinize yardımcı olacak bir akreditasyon olarak görmelisiniz.

İletilebilirliğiniz için en önemli faktör repütasyonunuzdur. ISP lerin sizin gönderimlerinize güvenebilmesi demektir. Sizden e-posta almak isteyenlere (opt-in) almak istedikleri içerikte ve sıklıkta, güvenilir teknik altyapısı olan bir sistem üzerinden gönderim yaparak zaman içerisinde repütasyonunuzu arttırabilirsiniz. Hayatımızda olduğu gibi e-posta gönderimleri için de repütasyon/itibar kazanmak uzun zaman ister. İstemeden dahi olsa küçük yanlışlar ile kolaylıkla zarar görebilir. Örneğin ReturnPath sertfikası almak için başvuru yaptığınızda sabit size özel IP adreslerinden yapmış olduğunuz son 3 aylık gönderimleriniz incelenecektir. IP’leriniz üzerinden e-posta trafiğinizin takip edilmesinin nedeni sertifikanın markanıza yada alan adınıza (domain name) değil IP adresine verilmesidir. 

E-posta pazarlama yaparken temel yasal ve teknik gereklilikleri tam olarak sağlamanızın ardından beklenen aylık e-posta gönderim sayınıza bağlı ISP lere (Hotmail, Yahoo vs.) göre değişen oranlarda son 30 günlük süreler için kullanıcı şikayetleri (complaint rate), spam tuzak adresleri (spam trap), IP lerinizin karalistelerde listelenmesi gibi oranlar Returnpath tarafından izlenir ve raporlanır.

Tüm gönderimleriniz ReturnPath tarafından sözleşme süreniz boyunca izlenir ve eğer zaman içinde gönderimleriniz istenen ölçüler içerisinde kalamaz ise sertifikalarınız askıya alınır. Bu süre içerisinde sözleşmeniz gereğince almış olduğunuz lisansların ücretlerini öderken sertifikalarınızın gönderimlerinize bir faydası olmaz.

Sonuç olarak ReturnPath sertifikasının iletilebilirliğinize fayda olacaktır. Ancak öncelikle ;

  • E-posta listenizin hijyeninden
  • Bounce mesajlarınızın yönetiminizden  
  • Doğru gönderim segmentasyonları  hazırladığınızdan
  • Kullandığınızın sistemin teknik altyapısından emin olmalısınız.

Bütün bunlar ciddi iş yükü getirirken uzmanlık isteyen konulardır. Eğer iyi bir ESP ile çalışıyorsanız zaten tüm bunlar sizin için yapılıyordur. Bu noktadan sonra da ReturnPath sertifikası almak iletilebilirliğinize mutlaka katkı sağlayacaktır. Ancak bu sadece bir email adresinin işiniz için ekonomik değeri ile Returnpath sertifikasının ücreti arasında yapılan bir maliyet hesabı konusudur.

Bu yazı Emarsys Türkiye çalışanları tarafından yazılmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here