Web sitenizin yazılımını, tasarımını yaptırdınız ve sitenizi hayata geçirdiniz. Hemen ardından online reklamlara başladınız ve sitenizin ilk ziyaretçileri ve yeni üyelikler gelmeye başladı. Aslında iki cümle ile özetlediğimiz bu süreç çok sancılı geçmiş olabilir. Verdiğiniz emek, uykusuz geçen geceler, yapılan beyin fırtınaları. Web sitesinin, reklamın nasıl, kiminle, hangi kanalla yapılacağı, içerigi, kompozisyonu, tasarımı. Bir de tabi en önemli kısım bu işlere bütçenizden ne kadar harcandığı ve geri dönüşlerin nasıl olacağı. Esas bu noktadan sonra meşakatli bölüm başlıyor. Birim başı yüksek maliyetle kazanılan üyeyi nasıl müşteriye çevireceksiniz? Elinizde nasıl tutacaksınız, onlara ne fayda sağlayacaksınız? 

Emarsys ile çalışıyorsanız bu noktada hesabınızın yöneticisi devreye giriyor. Üye kazanmak icin harcadığınız parayı geri kazandırma ve ciro artırma yollarını, sektöre yönelik tecrübesini ve bilgisini önünüze seriyor. Size kalan tek şey ürün ve tasarım departmanıyla iletişime geçip sunulacak ürünü ve kampanyayı belirlemek kalıyor. Sonrasında ise sistemde göndereceğiniz size özel e-posta şablonunda hazırlanan görsel ve yazılarla, hiçbir html bilgisine gerek olmadan içeriği oluşturmak. Tabi herhangi bir indirim veya kargo fırsatı sunmak isterseniz IT ekibinize de ihtiyacınız olacaktır. 

E-posta pazarlamada planlı hareket etmek çok önemlidir. İş yükünü azaltmak ve pazarlama çalışmalarını kolaylaştırmak için otomasyon merkezini kullanmaya başlamalısınız. Hesap yöneticiniz size bu noktada, stratejilerinize uygun kampanya önerileri ile hangi otomasyon programını kullanabileceğinizi belirleyip, devreye alınmasını sağlayacaktır. Bundan sonraki aşama ise sonuçları takip ederek, yeni aksiyonlar için analizler yapmaktır. Her kampanyanın sonuçlarını günlük olarak izleyebileceğiniz gibi, her ay toplu olarak da raporlarla bilgilendirileceksiniz.  Hesap yöneticiniz ayrıca her ay yeni otomasyon programlarıyla ya da özel günler için kampanya önerilerinde bulunup fırsatları değerlendirmenize yardımcı olacak. Tüm bu süreç içerisinde teknik ve iletilebilirlik adına da tam destek sağlayacaklardır.

Otomasyon programı için kurgu çeşitleri ve dikkat etmeniz gerekenler

  1. Yeni Üye; Kim olduğunuzu anlatın, sağlayacağınız faydalardan, göndereceğiniz e-posta içeriği ve yapacağınız kampanyalardan bahsedin. Müşterilerinizle birbirinizi tanıyın, aranızdaki iliskiyi sağlamlaştırın. Etkileşimden doğan memnuniyet yorumlarını alın, sizden beklentilerini öğrenin ve ona göre aksiyon almaya devam edin.
  2. Önemli Müşteri; Etkileşime geçen ve sürekliliği sağlayan müşterilerinizi memnun etmeye devam etmelisiniz. Başta cicim aylarını yaşatıp ilişkinizi monotonlaştırmayın, heyecanını canlı tutmaya devam edin.  
  3. Potansiyel Müşteri; Üyelik gercekleştirmiş ancak henüz alışveriş yapmamış üyelerinizden geri bildirim almak ya da alışverişe teşvik etmek için bir otomasyon programı daha kurabilirsiniz. 
  4. Kaybedilmekte olan Müşteri; İlk satın alma yapmasının üzerinden uzun zaman geçen kullanıcılar belirlenerek kişiye özel içerikli e-postayla ihtiyaç duygusu yaratılıp satın almaya teşvik edici fırsatlar sunulabilir. 
  5. İzleyici; Sizi takip eden ama asla satın alma yapmayan üyelerinize bilgilendirici içerikler göndermeye devam edin. Özel günlerde e-posta atarak kendinizi hatırlatabilirsiniz. Onlar sizi izleyip, çevresiyle mutlaka paylaşacaktır. (Word of mouth)

Üyelerinizin hangi kanalla, ne beklentiyle geldiğini anlamak, buna göre aksiyon almak çok önemli. E-posta Pazarlama, artık genel içerikli ve çoklu gönderimlerden çıkarak, ilgili kişilere, ilgilendikleri içerikleri ileterek etkin sonuçlar alınan bir kanal halini aldı. Elinizdeki listeye en az haftada bir defa ilgi alanlarını belirlemek amacıyla genel kategori içerikli gönderim yapın. Bu gönderimlerden etkileşime giren kullanıcıları segmente edip ilgilendikleri ürünleri, kişiye özel tekliflerle sunun ve ihtiyaç yaratın. 

E-posta pazarlamayı markanız icin daha verimli ve eğlenceli hale getirmek mümkün. Bu yolda beraber yürüdüğümüz başarılı firmalar arasında siz de geç kalmadan yerinizi alın. 

Bu yazı Emarsys Türkiye çalışanları tarafından yazılmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here