Satın alma sonrası gönderilen e-postaların, satışa dönüşüm oranlarının artmasında etkili olduğunu duymuşsunuzdur. Satış sonrası gönderilen genel içerikli bir mesaj oldukça etkili olabilirken, bazı kullanıcılara cazip gelmeyebiliyor.

Göndereceğiniz mesaj, satın alınan ürüne ilişkin çapraz ürün satışı yapabileceğiniz  içerikte olmalı.  Çok iyi optimize edilmeli ve aksiyon alınmalı. Çapraz satış yapabileceğiniz içerikteki görselleri ve text’leri dinamikleştirerek gönderim sağlamanız mümkün.

Nasıl yapabilirsiniz bakalım;

Öncelikle, standart kullandığınız satın alma sonrası mesajınızı önünüze alın,

Bu mesaj genellikle satın alma işlemi tamamlandıktan sonra gönderilir, yapılan alışveriş için teşekkür edilir ve görürsünüz ki açılma ve dönüşüm oranları artar. 

Gelin bu işi biraz daha cazip hale getirelim, sıradanlıktan çıkalım. 

Adım 1: Segment Oluşturun

Hedef kitlenizi segmente edin. Mesela, belirli bir kategoriden ya da ürünü satın almış kişileri çıkarmak isteyebilirsiniz. Şarküteri bölümünden bal ürününü alanları çıkarmakla başlayalım

Adım 2: İçeriği oluşturun

Segmentini oluşturduğunuz ürünlerle alakalı kategori ve ürün grubundan içeriğinizi oluşturun. Hatta 2. Alışverişe yönlendirecek indirim bile sağlayabilirsiniz. 

Adım 3: Otomasyon Merkezi Kurgusunu Oluşturun

Konu başlıklarında; Sizin için Seçtiklerimiz, Favori Ürünler, En Çok Satılanlar, En çok bakılanlar.. gibi alternatifleri sunabiliriz.

Bu taktiği tüm e-posta gönderimlerinizde kullanabileceğinizi unutmayın; işlemsel mesajlarınız, doğum günü kutlamaları, yıldönümü tebriği ve klasik içerik pazarlama gönderimlerinizde bile. Sonrasında sonuçlarını bizimle paylaşırsanız seviniriz.  

Bu yazı Emarsys Türkiye çalışanları tarafından yazılmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here