Sağlıklı Restaurant Zinciri Çok İş Yapar!

0
1033

Günümüzde sağlıklı yaşam herkesin gündeminde. Son zamanlarda açılan vitamin dükkanları, gazetelerde ve dergilerde yayınlanan sağlıklı yaşam reçeteleri, ardı ardına açılan spor salonları ve yaşam süresinin uzaması bunu uzun süre gündemde tutacağa benziyor.

TV’lerde yayınlanan sabah kuşak programlarının sağlık bölümlerinde doktorların alınan günlük kaloriye dikkat çekmesinden dolayı insanlar eskisinden daha fazla bilinçliler. Her ne kadar bu kadar yayın olmasına rağmen halen bazı konularda bilgi sahibi olmadığımızı düşünüyorum. Mesela yediğiniz ufak bir kek dilimin 400 kalori olduğunu biliyor muydunuz? Ya da keyiflenmek için içtiğiniz aromalı kahvelerin kalori deposu olduğundan ne kadar haberdardınız? Bir öğle yemeğinde zaman kaybı yaşamamak için yenen hamburger menülerinin 1000 kaloriden az olmaması ise ağızları açık bırakacak bir rakam olarak önümüze geliyor. Kilo vermek veya mevcut formumuzu korumak için günlük yemek yeme alışkanlıklarımıza dikkat etmemiz isteniyor fakat büyük şehirlerde yaşayan insanların günün 2 öğününü dışarıda yedikleri göz önüne alınırsa bunu her zaman yapmak çok da kolay değil.

Halbuki özellikle ev yemekleri yapan yerlerde yediğimiz yemeğin kalorisini bilsek seçimlerimizi daha bilinçli yapmaz mıydık? Ya da yapılan yemeklerde ne tip malzemeler kullanıldığı yazsa içimiz daha rahat etmez miydi? ABD’de artık çoğu yerde hangi yemekte ve içecekte kaç kalori olduğu menülerde belirtiliyor ve insanlar buna göre tercihlerde bulunuyor. Peki bu uygulama Türkiye’de yapılsa ve yemek menülerinde fiyatların yanında kalorilerde yazsa hoş olmaz mıydı? Bence bu fikirden yola çıkılıp yeni bir konsept restaurant fikri Türkiye’de oluşturulabilir ve çok da iş yapabilir. Sağlıklı yaşam bilinci rüzgarını da arkasına alıp, işyerlerinin oldukları yerlerde konumlanan zincir restaurantlar akıllı stratejilerle yönetilirlerse çok ses getirebilir.

Sade bir dekorasyon, menülerde kalori bilgilerinin yanısıra kullanılan malzemelerin de belirtilmesi, kalori hesabının profesyonel bir diyet uzmanı tarafından yapıldığının resmi belgelerle gösterilmesi, doğal ürünlere ağırlık verilmesi bu restaurantta olması gereken ilk özelliklerden olacaktır. Tabi sağlıklı yaşama destek veren farklı bir konsepti olduğundan ilginç promosyon ve uygulamalara da imza atılmalıdır. Mesela bu restaurant zinciri belli bir miktarda yemek yiyen müşterilerine anlaşacağı spor kulubünden indirimli üyelik sağlayabilir, yapacağı yarışmada müşterilerinden üç ayda en fazla kilo veren veya kilosunu koruyana bir aylık ücretsiz yemek verebilir. Bu tip uygulamalar burayı alışılmış restaurant kavramının dışına çıkmasını sağlayacaktır. Müşterilerine e-postayla göndereceği haftalık bültende evlerinde de denemeleri için kalorisi az lezzetli yemeklerin tariflerini göndererek insanlar ile bağlarını daha da güçlendirecek ve evin içine girmeyi başardığı için aile dostu bir mekan olarak algılanmasını sağlayacaktır.

İlk etapta ticari olarak saçma bir fikir olarak düşünülse de insanların azda olsa yürümelerini teşvik etmek için paket servisinin olmaması iyi bir PR yapıldığı takdirde gazetelerde parayla yapamayacağı kadar görünmesini sağlayacaktır. Son zamanlarda açılan bir çok zincir cafe ve restaurantların birbirine çok benzediğini düşünürsek sizce de diğerlerinden farklılaşan böyle bir restaurant zinciri tutmaz mı ne dersiniz?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here