Re-aktivasyon kampanyaları, gönderdiğiniz e-postalara artık tepki vermeyen (kampanyaları açmayan veya tıklamayan) kitleye yapılan ve bu kişilerin tekrar sizinle etkileşime geçmesini amaçlayan kampanyalardır.

Bu yöntem sadece müşterilerinizi geri kazanmak için değil, aynı zamanda listenizi temizleme amacıyla da kullanılabilir ve bu şekilde iletilebilirliğinize katkı sağlar.

Peki, re-aktivasyon kampanyanızı nasıl hazırlamalısınız?

İlk olarak gönderim yapacağınız kitleyi belirlemeniz lazım. Bu aslında sizin iş modelinizle ve e-posta gönderim sıklığınızla ilgili bir karar olmakla beraber, genellikle inaktif kitle 3-6 aydır kampanyalarınıza tepki vermeyenler olarak nitelendirilir. 

İkinci olarak ne tarz bir e-posta göndereceğinize karar vermelisiniz. 

    1. Aksiyona geçirecek bir teşvik verebilirsiniz; bunun için sabit veya yüzdesel bir indirim ya da bedava kargo gibi bir yöntemi uygulayabilirsiniz.
    2. Duygusal bir yaklaşım izleyebilirsiniz; “Seni Özledik”, “Sizi Merak Ettik” gibi ifadeler kullanarak, kişiyi özel hissettirecek bir gönderim yapabilirsiniz.
    3. Sizinle artık neden e-posta üzerinden etkileşime geçmediğini soran kısa bir anketle hem fikirlerine değer verdiğinizi gösterebilir hem de verimli geribildirimler toplayabilirsiniz.

Mayıs 2014’te yayınlanmış olan Return Path’in raporunda, inaktif kullanıcılara gönderim yapacağınız için açılma ve tıklanma oranlarınız düşük olacağı hatırlatılmış ve bu kitlenin ortalama tepki verme süresinin 57 güne kadar ulaşabildiği belirtilmiş. Bu noktada yapılabilecek olan, inaktif kitlenize kısa ve net kampanyalar göndermek. Yukarıda ilettiğim adımların yanı sıra Return Path’in yapılmasını önerdiği birkaç ipucunu aşağıda bulabilirsiniz;

  • Her zaman kullandığınız şablonunuzdan daha kısa bir şablon kullanın ve konu satırında “Sizi Özledik” gibi metinler kullanın.
  • Belirgin, tek bir aksiyon butonu kullanın.

Bu öneriler ışığında siz de re-aktivasyon kampanyalarınızı hazırlayıp, kitlenizin bir kısmını tekrar aktif yapabilir ve aynı zamanda temiz bir listeye sahip olabilirsiniz. Ve unutmayın ki her zaman A/B testi ile sizin için en uygun yöntemi bulabilir ve daha sonraki re-aktivasyon gönderimlerinizde o yolu izleyebilirsiniz.

Bu yazı Emarsys Türkiye çalışanları tarafından yazılmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here