Portakalbahcem.com’dan Mete Apaydın ile Röportaj

2
2621

Kısaca kendinizden bahseder misiniz?

İsmim Mete Apaydın, endüstri mühendisiyim ve 30 yaşındayım. Eğitimimi İstanbul’da tamamladım daha sonra Finike’ye geri geldim ve bahçelerimizde ilgilenmeye başladım. Toprakla birlikte büyüdüm diyebilirim. 

Online web sayfanız hakkında bilgi verir misiniz? Ne tip ürün/hizmetler sunuyorsunuz, ne tip bir ihtiyacı karşılıyorsunuz?

www.portakalbahcem.com‘da bahçelerimizden Finike Portakalı, narenciyelerimizi, ev yapımı katkısız reçel marmelat ve kurabiyeler satıyoruz. 2014 yılı başında Kumkuat fidanı satmaya başladık. Ürünlerimiz sadece mevsiminde, dalında olduğu zaman satılıyor. Bizim için tazelik çok önemli. Müşterilerimiz sipariş verdikten sonra dalından topluyoruz ve aynı gün hiçbir ek uygulama yapmadan toplandığı gibi taze olarak kargoyla gönderiyoruz. Finike portakalı, doğal dengelerin ideal yapısından dolayı, kendine has aroması ve optimum brix-asidite dengesi ile dünyanın en kaliteli portakalıdır. Su oranı yüksektir. Amerika Birleşik Devletleri California Eyaletinde yapılan laboratuvar çalışmalarında Finike portakalı dünyanın en kaliteli portakalı olarak tescillenmiştir. Bizler de  üretici ve tüketici arasında herhangi bir aracı olmadan isteyen herkese gerçek Finike portakalı ulaştırıyoruz.

Online ticaret fikri nereden ortaya çıktı, nasıl karar verdiniz?

Bizler bahçelerdeki ürünlerimizi İstanbul’daki arkadaşlarımıza, tanıdıklarımıza gönderiyorduk. Çok da beğeniliyordu. Marketlerde aldıklarından çok daha lezzetli olduklarını söylüyorlardı. Maalesef marketlerde ya da pazarlarda Finike portakalı diye satılan portakalların büyük bir kısmı Finike’den değil. Birçok kişi Finike portakalı diye farklı yörelerin portakallarını yedi ve lezzetinden memnun kalmadı. Biz de sulu ve kendine has aroması olan, bahçelerimizde özenle yetiştirdiğimiz bu lezzetleri Türkiye’de her yere ulaştırmayı düşündük.

Böylece projenin ilk fikirleri 2008 yılında ortaya çıktı. 3 sene boyunca proje üstünde değerlendirmeler yaptık. Fikrin olgunlaşması ve e-ticaretin yaygınlaşmasını bekledik. Yaklaşık 2,5 yıl önce fizibilite çalışmalarını tamamladık. 28 Aralık 2012’de de www.portakalbahcem.com‘u aktif hale getirdik.

 Sunduğunuz hizmet veya ürünü online mecrada satmanın fiziki ortamda satmaya göre ne avantajları var?

İnternetten istediğiniz her şeye ulaşabiliyorsunuz. Biz de üretici ve tüketiciyi herhangi bir aracı olmadan direkt ulaşmak için internet yolunu tercih ettik. Şöyle anlatmaya çalışacağım; bekleyen ürün satın alındığında evde dayanma süresi de kısalır ve gün geçtikçe meyvede ya da sebzede vitamin ve besin kaybı söz konusu olur. Meyve ve sebze bekledikçe su kaybeder bu nedenle de solar ve buruşur. Büyükşehirlerde ürünler genelde hasat edildikten sonra 5-6 gün içerisinde pazara çıkar. Hasat edilen ürün üretici haline ya da paketleme evine gönderilir. Burada işlenir ve paketlenir ve sonra toptancı hallerine sevk edilir. Üretim bölgesinden toptancı haline kadar yolda geçen sevk süresi ve toptancı halinde ürünün satışı için geçen süre ve marketin ya da pazarcının ürünü alıp satışa sunması için geçen süre en iyi ihtimalle 4-5 gündür. Bizler sipariş geldikten sonra meyveleri dalından topluyor; aynı gün kargoya veriyoruz.

Bunu yapmaya karar verirken kimden destek aldınız?

Ailemizin, çevremizdeki birçok kişinin manevi desteğini aldık. Pazarlama ve iş dünyasıyla ilgili etrafımızdaki insanlarla fikirlerimizi paylaştık. Sonuçta profesyonel bir ekipten destek alarak projeyi gerçekleştirdik, halen her gün kendimizi geliştirmek için çalışıyoruz.

Online mecrada iş yapmanın zorlukları sizce nelerdir?

Online pazar ülkemizde her geçen gün biraz daha gelişiyor. Ciddi bir internet kullanımı ve potansiyel var. Bizler için başlarda ürünleri ve tarzımızı doğru anlatmak çok önemliydi. Bunun için sosyal medyayı aktif şekilde kullandık.

Sitenize trafik sağlamak ve duyurmak için ne tip pazarlama çalışmalarında bulunuyorsunuz?

Sosyal medyayı aktif şekilde kullanıyoruz. Online reklamlar ve zaman zaman gerçekleştirdiğimiz offline etkinlerle daha çok kişiye ulaşıyoruz. Portakalbahcem.com Facebook, Twitter ve özellikle Instagram’da çok güzel tepkiler alıyor. Satın alan, ürünü deneyenler sıklıkla paylaşıyor, bizlerle etkileşime giriyorlar.

Türkiye’de sektörü (online satış) nasıl görüyorsunuz?

Tüketicilerin online satın alma konusunda gün geçtikçe bilinçlendiklerini düşünüyorum. Bu bizler için de sevindirici. Büyümeye elverişli bir pazar, her yıl neredeyse %50 artarak büyümeye devam ediyor. Dolayısıyla rekabette artacak. Farklı, samimi işlerin artıp başarılı olmasını diliyorum.

Sizce online iş yaparken nelere dikkat etmek gerekiyor? Bu işi yapmak isteyenlere neler tavsiye edersiniz?

Paketlemeden, teslimatı yapacak kişilere, firmalar kadar doğru kişilerle çalışmak çok önemli. Ek olarak yola detaylı bir iş planı ile çıkmak gerek. Profesyonel ve daha önce e-ticareti deneyimlemiş kişilerin bilgilerinden faydalanmalarını tavsiye ederim.

Konuyla ilgili sizden fikir almak isteyenlerin size ulaşabileceği bir e-posta adresi veya yaptığınız işle ilgili bilgi almak isteyenlerin girebileceği bir web sayfası var mı?

Web sayfamız www.portakalbahcem.com, mail adresim mete@portakalbahcem.com. Ayrıca sosyal medyada facebook.com/portakalbahcemcomtwitter.com/portakalbahcem, Instagram ve Youtube kanallarında da @portakalbahcem ismiyle bize ulaşabilirler.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here