Günümüzde birçok e-ticaret firması gerek ATL (above the line) ve BTL (below the line) reklamlarla gerekse arama motoru reklamları ve optimizasyonu ile başarı bir şekilde üye ve müşteri sayısını arttırmakta.   Ayrıca birçok e-ticaret sitesi üyelerinin çeşitli verilerini inceledikleri bir CRM sistemine de sahip. Ancak ne yazık ki birçok firma yoğun uğraşlarla ve ciddi bir yatırımla kazandığı üyeleri ve müşterileriyle hedefli iletişime geçmek yerine hala genel, toplu e-posta gönderimi ile iletişime geçmektedir.  Gelişen internet ve teknolojilerle hedef kitlelerimiz hakkında daha çok bilgiye sahip olduğumuz bu pazarlama çağında pazarlamacılardan çok daha fazlası beklenmektedir.  Rekabetin de arttığı bu dönemde e-ticaret firmaları üye ve müşterilerinin profillerini bilmek ve analiz etmekle kalmayıp,  üye/müşteri profillerine, kitlelerine nasıl konuşacağını da bilmelidir. Ancak dijital pazarlamacıların çoğu CRM , e-posta pazarlama, e-posta içerik, arama motoru pazarlaması, sosyal medya vb. görevlerin bir kaçından sorumlu.  Web analytics, CRM vb. gibi kaynaklardan alınmış bilgileri bir araya getirip, tekrarlanan hedeflenmiş, kişiselleştirilmiş kampanyalar yaratmak büyük iş yükü ve zaman gerektiriyor.  Bütün bu sebepler son zamanlarda adını duyduğumuz “marketing automation” (pazarlama otomasyonu) fenomenine hayat verdi.  

Pazarlama otomasyonu pazarlama aktivitelerinizi otomatikleştiren, iş yükünden tasarruf ettiren, verimliliği artıran bir süreçtir.  

Birçok dijital pazarlamacı pazarlama otomasyonuna nereden başlayacağına karar verememekte, ya da birçok projeyi bir anda başlatmak istemektedir. Oysaki hızlı bir başlangıç için sürekli tekrarlayan iki üç kampanyayı belirlemek yeterli olacaktır. Daha sonra bu tekrarlayan kampanyaları içerik ve segmentler açısından nasıl otomatikleştireceğinizi kurgulayıp bu kampanyalara başlamak pazarlama otomasyonuna kolay bir başlangıç yapmanızı sağlayacaktır.  

Bir önceki yazımda müşteri yaşam döngüsü kampanyalarından bahsetmiştim. Örnek olarak müşteri yaşam döngüsü kampanyalarından yeni lead’leri müşteriye çevirmek için tekrarlanan bir kampanyayı ele alalım. Emarsys otomasyon merkezinde aşağıdaki gibi yeni üyeleri müşteriye çevirmek için  bir otomatikleştirilmiş kampanya kurgulayabilirsiniz.

CRM sistemi firmaların müşterilerinin verileriyle ilgili derin analiz yapmasını ve bu analiz sonunda stratejik pazarlama iletişimi kararları almasını sağlar.  Ancak birçok CRM sistemini kampanya yönetimi ve kampanya gönderimi gibi aksiyonların alınamadığı bir sistemdir. Pazarlama otomasyonu bir aksiyon alma teknolojisidir.  CRM sistemleriyle entegre çalışabilecek ‘marketing automation’ yazılımları tercih edilmektedir. Buna ek olarak pazarlama otomasyonunu daha kapsamlı ve verimli bir şekilde kullanmak için Emarsys Smart Insight müşteri zekâsı gibi yazılımlar (customer intelligence yazılımları) büyük önem kazanmaya başladı. Smart Insight müşterilerinizi belirli verileri ile beraber yaşam döngüsündeki konumları ve RFM skorları gibi bilgilerini bir arada görebileceğiniz, müşterilerin yaşam döngüsündeki durumlarına ve ilgilerine göre satış ve müşteri sadakati hedefleri belirleyeceğiniz, bu hedefleri gerçekleştirmek için aynı ara yüz üzerinden kolayca Emarsys otomasyon merkezinde kampanyalar kurgulayacağınız ve bu kampanyaların ROI analizlerini tek bir ekran üzerinden gözlemlemeyi sağlayan bir müşteri zekası aracıdır. 

Bu yazı Emarsys Türkiye çalışanları tarafından yazılmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here