Kullanıcılar internet üzerinden, günde yüz milyonlarca dolarlık alışveriş yapmaktadırlar. İlk başlarda Amerika ve Avrupa’da yoğun olarak kullanılan elektronik ticaret, şuan Türkiye’de de ciddi bir bütçeye sahip. 

E-ticareti, her gün, her yaştan ve her yerden kullanmayı tercih eden birçok internet kullanıcısı mevcut. Kullanıcıda bu alışkanlığın oluşması ve sürekli hale gelmesinde fazlasıyla faktör var tabi. 

Elektronik ticaretin avantajları saymakla bitmez ama yine de esas avantajların bir üzerinden geçelim;

  • Öncelikle elektronik alışveriş pratiktir, fazla enerji ya da aşama gerektirmez. Beğendiğiniz ürün ya da ürünleri, yalnızca birkaç dakika içerisinde adresinize yönlendirebilirsiniz.
  • E-ticaret sitelerinden alışveriş yaparken, mağazalarda beklenilen kabin sırası, kasa kalabalığı ya da mağazaya gitmek için harcadığınız tüm saatler size kalacak. zamandan tasarruf edebileceksiniz.
  • Online mağazanızın online reyonlarında, birçok seçenek arasından uygun olanı hemen fark edecek ve kısa süre içinde seçebileceksiniz.
  • İhtiyaç duyduğunuz tüm ürünlere, internetten başka her hangi bir ulaşım aracına ihtiyaç duymadan (araba, vapur, otobüs vs), kolayca ulaşabilirsiniz.

Tüm bu avantajlardan her gün faydalanan binlerce kullanıcı, web sitenizden ilk alışveriş öncesinde bazı endişeler yaşamaktadır. Tabi, ilk alışverişinde memnun kalırsa, bu endişeler çoğunlukla son bulur ve kullanıcı bir sonraki alışverişe yönelebilir. Web sitenizden alışverişin güvenli olduğuna ikna olana kadar, kullanıcılar aşağıdaki konularda endişelere sahip olurlar bu yüzden aşağıdaki konularda potansiyel müşterilerinize güven vermenizi öneririz;

  • E-ticaret sitenizden alışveriş yapmayı planlayan müşteriniz, ürünü daha önce görmediği için ürün adresine teslim edildiğinde umduğunu bulamayabilir. Bu noktada ürünlerinizi, web sitenizde, gerçekçi fotoğraflarla tanıtmanız önem kazanıyor.
  • Online alışveriş mağazanız yalnızca İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirlere gönderimi destekliyorsa, bu durum, daha küçük ve uzak şehirlerde yaşayan kullanıcılarınızı küstürebilir. Bir diğer ihtimal ise bu şehirlerde yaşayan kullanıcılarınıza, diğerlerine göre, daha az ürün seçeneği sunulmasıdır. Bu da kullanıcılarınızda “Büyük kentte yaşamıyorum ve bu yüzden xxx.com’dan daha kısıtlı alışveriş olanaklarına sahip oluyorum” hissiyatını yaratabilir. Eğer e-ticaret sitenizi, tüm Türkiye’ye hizmet veriyor olarak konumlandırdıysanız, bu konuda her şehre aynı özeni göstermeniz gerekmektedir.
  • Kullanıcılar bir siteden yapılan ilk alışverişte özellikle, kredi kartı kullanmak konusunda tedirgin olabilirler. Büyük ve isim yapmış elektronik ticaret siteleri bu konuda biraz daha şanslı tabi. Bu noktada, bütçeniz müsait olduğu ilk an, internet dünyasında tanınmış, kredi kartı bilgilerini alıcı veya satıcılarla paylaşmadan online ödeme sağlayan güvenli bir ödeme yöntem sağlayıcısından faydalanın.

Türk kullanıcılar, internet üzerinden alışveriş yapmaya yeni ısındı ve birçok konuda olduğu gibi, bu konuda da hızlı bir ilerleme görülüyor. Bu sektörün önde gelen firmalarından biri olmak için kesinlikle geç değil. Önlemlerinizi aldıktan ve online alışverişe, hem müşteri hem de kendi açınızdan bakarsanız, başarılı olmamanız için hiçbir neden yok.

Bu yazı Emarsys Türkiye çalışanları tarafından yazılmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here