Günümüzde şirketler sadık müşterileri sayesinde daha az maliyetle satışlarını kolayca arttırabilmektedirler.  Yeni bir müşteri kazanmak mevcut müşteriden beş kat daha pahalı olduğundan var olan müşteriyi ödüllendirerek tekrar alışveriş yapmaya teşvik etmek şirketler için oldukça avantajlı bir yöntemdir. Müşteri sadakat programlarının en verimli uygulandığı iletişim kanalı e-posta pazarlamasında da bu yönde büyük bir hareketlilik yaşanmaktadır.

E-posta pazarlamayı müşteri sadakati sağlamak ve müşteriyi elde tutmak için ideal bir yöntem olarak gören işletmeler, kampanyalarını farkındalık yaratmak ve mevcut müşterilerinden sağladıkları geliri arttırmak için şekillendirmektedirler.

Sadık müşteriler kazanmak için; 

-) Göndereceğiniz e-postaların markanızın hedef kitlesine hitap etmesine dikkat etmelisiniz.

-) E-postalarınızın yardımıyla hedef kitlenizi cazip kampanyalarla sürekli güncel tutmalısınız.

-) Daha önce sizden alışveriş yapmış mevcut müşterilerinize e-posta kampanyalarınız ile çeşitli ödüller sunmalı ve bu ödüllerle onlara “ben bu markanın müşterisi olduğum için şanslıyım” hissini vermelisiniz.

-) E-postalarınız, sadece bir sefere mahsus değil, sadık müşteriniz her alışveriş yaptığında ödüllendirme üzerine de programlanmalıdır. 

Yaptığınız bu avantajlı e-posta kampanyaları sayesinde, çok kısa bir zamanda, sadık müşterileriniz mesajlarınıza karşılık verecek, web sayfanıza tekrardan girecek, ürünlerinizi tekrardan satın alacak ve çevrelerine markanızı tavsiye edeceklerdir. Mevcut müşteriye yapılacak akıllı e-posta gönderimleri sayesinde müşteri sadakati artar, iletişim olanağı yaratır, müşterilerin belirli promosyonlara nasıl reaksiyon verdiğini değerlendirilir, müşterilerin kar getirici davranışları motive edilir ve ek gelir kaynağı oluşur.

Unutmayın;

Ürünlerde ortaya çıkacak %5’lik bir eksilme dönem sonunda ortaya çıkar ve gerekli tedbirlerle sorun çözülmeye çalışılır. Kaybolan stok bir şekilde yerine konur. 

Ancak müşteri portföyünde yaşanacak %5’luk bir kayıp çoğu kez fark edilemez. Çünkü müşteriler bilançoda yer almaz. Kaybedilen müşteriyi geri kazanmak da zordur. Onları kaybetmek yerine, firmanıza tekrar tekrar kazandırmalı ve onlara birçok avantaj sağlamalısınız.

 Bu yazı Emarsys Türkiye çalışanları tarafından yazılmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here