20-30 sene önce şirketlere “2000’li yıllardan sonra ürünü sattıran en önemli şeylerden birisi müşteri memnuniyeti olacak” deselerdi herhalde çoğu kişi buna gülerdi ama rekabetin inanılmaz boyutlara geldiği günümüzde artık bu en önemli şey oldu.

Konuyla ilgili bir sürü şirket yazılımlar alıp müşteriye özel  bir hizmet sunmaya çalışıyor,  çalışanlarını müşteriye en iyi şekilde davranmaları konusunda eğitiyor, kişiye özel indirim kuponları veriyor, ofislerinde/dükkanlarında en iyi servisi vermeye çalışıyor. İnternet siteleri ise müşteri ürüne sadece bilgisayardan bakıp aldığı için geri iade garantisi verip onların gönlünü kazanmaya çalışıyor. Kısacası bu konuda bir çok şeyler yapılıyor, büyük paralar harcanıyor kimisi yaptıklarının geri dönüşünü en iyi şekilde alıyor kimisi ise belki de yaptığı stratejik hatalardan dolayı yaptığı harcamalarla kalakalıyor.

Halbuki atlanan bir nokta var, müşteri memnuniyeti için milyonlarca $ harcamaya gerek yok. Samimi olup insanları mutlu edecek ve şaşırtacak birşeyler yaparsanız müşterilerin senelerce anlatacağı bir hikayenin baş kahramanı olabilir ve akıllara olumlu şekilde kazınabilirsiniz. Hem de ufacık bir bütçeyle …  6 Aralık 2011 günü Chigago’dan San Francisco’ya Virgin America ile seyahat eden yolcuların yaşadıklarını bu video’da izleyince sizlerde bana hak vereceksiniz. Banana Rebuplic ve Virgin America yaptıkları bu aktiviteyle müşterilerini memnun etmekle kalmayıp parayla bile yapamayacağı reklamı da yapmıştır. Darısı Türk firmalarının başına …

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here