Dijital pazarlamanın olmazsa olmazı e-posta pazarlaması için üç temel nokta olduğundan bahsetmiştim: Kayıt, İçerik ve Pazarlama. İlk yazımda ‘kayıt’ kısmına değinip  kaliteli ve sizin oluşturduğunuz bir müşteri listeniz olması gerektiğinden bahsetmiş ve buna yönelik daha önce başarısı kanıtlanmış metotları paylaşmıştım. Bu yazımda ise müşteri datasını verimli bir şekilde arttırmak ve sizde kalmaları için, ‘içerik’ hazırlarken dikkat etmemiz gereken noktaları kısaca sizinle paylaşıyorum.

Dikkate değer ve şık e-posta içeriği hazırlamak ilk düşünmemiz gereken konudur. Üyelerinizin sürekli olarak aktif ve kayıtlı kalmasını istiyorsanız, konu başlığının ve içeriğinizin şaşırtıcı olması, resimlerin kaliteli olması, yazıların da net ve anlaşılır olması gerekmektedir. Ayrıca başarılı ve ilgi uyandırıcı içerikler, üyelerinizin bunları paylaşmasını ve böylece yeni üye kazanımını da doğrudan tetikler.

Yeni üye kazanımı için, ziyaretçilere bazı özel bilgiler sunulması, verimli yollardan birisidir. Ücretsiz e-book, özel bir doküman, blog yazıları, faydalı bilgiler sunarak da üye toplayabilirsiniz. Üye kazanım sürecini sadece çeşitli reklam kanalları aracılığıyla web sayfanıza gelen ziyaretçiler olarak düşünmeyin. İnternette bilgi arayan ve bunun için üye olabilecek birçok ziyaretçiniz olabilir.

Sosyal medyayı, paylaşım kavramını etkin kullanın. Sosyal Medya ile bir üye üzerinden birden çok olası üyeye ulaşabilirsiniz. Bunun yolu da üyelerinizin sunduğunuz hizmeti, ürünü, markanızı, kampanyalarınızı, e-bülteninizi üye olduğu sosyal medya kanallarında paylaşmasıdır. Marka ya da e-bülten üzerinden paylaşımın yanı sıra içerik bazlı paylaşım detayında çalışmak, paylaşım olasılığını ve sayısını da arttırmak anlamına gelmektedir. Üyeler ve müşterilerin ilgili oldukları konular genelde kampanyalar ve/veya ürünlerdir. Bu nedenle kampanya ve/veya ürün özelinde paylaşım üye kazanımına artı değer sağlar.

Üye kazanımına ek olarak, e-posta pazarlamasının belki de en önemli konusu müşterilere gerçekten kendileriyle ilgili, alakalı içerikler hazırlamaktır. Doğru kişiye doğru zamanda doğru ürünün ve içeriğin önerilmesi, üyelerin üye olarak kalmasını sağlarken yeni üye artışı için de temel hazırlar.
Müşterilere kendileriyle alakalı içerikler gönderebilmeniz içinse öncelikle alıcı kitlesini iyi tanımlamanız gerekmektedir. Bir örnek vermek gerekirse; düzenli web sayfasını ya da e-postaları takip edenler ile şu ana kadar herhangi bir dönüş almadığınız üyeleri aktif-pasif diye ayırarak başlayabilirsiniz. Ayrıca hazırlayacağınız içerikler, e-posta kampanyalarının gönderim zamanlarıyla ve müşterilerin onları açma zamanıyla doğrudan ilişkilidir. E-posta kampanyalarınızı ne zaman ve hangi içerikle göndermeniz gerektiğini ve müşterilerin en çok ne zaman dönüş yapacağını doğru anlamak içinse gönderdiğiniz e-postaların açılma-tıklanma saatlerini, hangi kampanyaların/ürünlerin hangi saatlerde/günlerde daha çok tık aldığını değerlendirmeniz gerekmektedir. 

Özetle, e-bülten içeriklerini daha şık hazırlayarak, sosyal medyayı da işin içine katarak, üyelerinize hedefli ve özel içerikler sunarak ve e-bültenleri, yalnızca standart kampanya ya da yalnızca bilgilendirme için değil, çok verimli bir satış kanalı olarak düşünerek ilerlerseniz; hem yeni ziyaretçi hem de üye kazanımını daha verimli bir şekilde sağlayabilirsiniz.

Bu yazı Emarsys Türkiye çalışanları tarafından yazılmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here