Doğum günü e-postaları sayesinde müşterilerinizle kişisel ve duygusal ilişkiler kurabilir ve onları özel hissettirerek markanıza bağlılıklarını ve sadakatlerini arttırabilirsiniz. 

Doğum günü e-postalarının açılma oranları, diğer pazarlama e-postalarının neredeyse 3 katı, satın alma oranı ise neredeyse 5 katıdır. Doğru bir kurgu yapıldığında birçok kampanyadan daha yüksek geri dönüş oranları elde etmeniz mümkündür.

  1. Data toplayın

Eğer veri tabanınızda üyelerinizin doğum günü bilgisi yoksa, bir e-posta kampanyası ile önce bu bilgiyi toplayabilirsiniz. Herkes doğum yılını paylaşmayı istemeyebilir. Eğer yaşa göre başka bir segmentasyon yapmayacaksanız, bu bilgiyi almanıza gerek yoktur.

  1. Hedef belirleyin

Doğum günü e-postalarında 2 temel amacınız olabilir.

  1. a) Markanıza bağlılığı güçlendirmek üzere herhangi bir hediye önermeden sadece tebrik edebilirsiniz.
  2. b) Satış ve trafik arttırmaya yönelik indirim, kupon, bedava kargo gibi hediye içeren bir doğum günü tebriği gönderebilirsiniz. Eğer hizmet satan bir firmaysanız ücretsiz bir hizmet önerebilirsiniz.

  3. Gönderim zamanına karar verin

Eğer herhangi bir indirim önermiyorsanız, sadece doğum günü kutluyorsanız, doğum günü tebriğini gününde gönderin. Eğer indirim, kupon, bedava kargo, ücretsiz hizmet gibi hediyeler öneriyorsanız, sattığınız ürün/hizmete göre doğum gününden daha önce gönderebilirsiniz. Örneğin, turizm sektöründeyseniz bu süre 6 aya kadar uzayabilir. Böylelikle üyelerinize planlamak için zaman vermiş olursunuz.

  1. Kurgu ve içeriğe karar verin

Tek e-posta mı yollayacaksınız, yoksa birkaç e-posta ile bir kampanya mı kurgulayacaksınız buna karar verin. 

Eğer doğum günü tarihinden önce bir fırsat içeren doğum günü kampanyası gönderiyorsanız, hatırlatma mesajları yollayabilirsiniz. 

Gönderdiğiniz kupon, indirim gibi bonusların son kullanma saat ve tarihlerine dikkat edin. Üyelerinize kullanmaları için yeterli zamanı verin. 

Kupon kodu yaratırken eğer kodunuzun birden çok kez kullanılmasını istemiyorsanız, tek kullanımlık kodlar yarattığınızdan emin olun. 

Eğlenceli ve yaratıcı bir içerik ve başlık kullanın. Başka markalardan da aynı gün doğum günü e-postaları geleceği için fark yaratın.

Kişiselleştirme kullanın. Otomatik gönderim hissini azaltın.

Pozitif bir üslup kullanın, yaşla ilgili şakalar yapmaktan kaçının.

Eğer üyelerinizin davranışsal datalarını (hangi ürünlere tıkladı gibi) tutuyorsanız, bu bilgileri doğum günü kampanyalarınızın kurgusuna da entegre edin.

 
Örnek: Çanta kategorisine tıklayan bir müşteriye baktığı çantaların fotoğraflarıyla beraber indirim göndermek

  1. Video kullanın

E-posta içeriğinize CEO’nuz, çalışanlarınız veya ünlü kişilerin doğum günü tebrik ettikleri videoları ekleyerek, üyelerinizi daha özel hissettirebilirsiniz. Gelişmiş programlar kullanarak bu süreci de otomatize hale getirebilirsiniz.

  1. Test edin ve otomatize edin

Farklı tasarımlar, içerikler ve başlıklar deneyin ve en etkili kombinasyonu bulun. İndirim, kupon, bedava kargo gibi farklı hediye tiplerini test edin, hangisinin daha çok kullanıldığını ve kar marjınıza etkisini analiz edin. Doğru kombinasyonu bulduktan sonra doğum günü kampanyalarınızı otomatize edin.

Bu yazı Emarsys Türkiye çalışanları tarafından yazılmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here