Anneler Günü / Babalar Günü gibi özel günler üyelerinize hediye fırsatları sunmanız ve satış elde etmeniz için çok etkilidir. Birçok kişi hediye alması gerektiğini düşünür ama ne alacağını bilemez. E-postalar onlara hediye fikirleri vermek için çok büyük fırsatlardır.

Microsoft’un yaptığı araştırmaya göre Anneler Günü, en büyük ikinci hediye alma dönemidir. 

Anneler Günü ve Babalar Günü e-postalarından alışverişler genel olarak o günden 2 hafta önce artmaya başlar. Siz daha erken başlayarak bir e-posta serisi oluşturabilir, erken satış indirimi yaparak fark yaratabilirsiniz.

Eğer e-posta serisi yapacaksanız, bir e-postada satın alma yapan kişileri bir sonraki e-postaya dahil etmediğinizden emin olun.

Öncelikle üyelerinizi yaş ve cinsiyete göre segmente edip, farklı hediyeler ve kurgular oluşturabilirsiniz. Eğer müşterilerinizin önceki satın almalarını tutuyorsanız, bir önceki sene aynı dönemde aldıkları hediyelere göre farklı bir segmentasyon yapabilirsiniz.

Başlıklarda yaratıcı olun ve öne çıkın.

Anneler Günü / Babalar Günü’nün yaklaştığı ve son günlere girildiği zamanlar hediye kartı, ya da pahalı hediye fırsatlarınızı sunmak için doğru zamanlardır. Hediye almakta geç kalmış kişiler, son dakikada normalden daha fazla para ödemeye hazır olacaklardır. Aynı gün kargo garantisi gibi fırsatlarla bu kampanyalardan büyük satışlar yakalayabilirsiniz.

Eğer veri tabanınızda kimlerin anne/baba olduğu ile ilgili veri tutuyorsanız, annelere özel “Kendinizi Bu Özel Günde Şımartın” konseptli ayrı bir kampanya düzenleyebilirsiniz.

İstatistiklere göre Anneler Günü/ Babalar Günü geçtikten sonra gönderilen e-postalarının açılma oranı hala yüksektir. Önceki e-postalarınızı açmamış üyelerinize, henüz annelerini ziyaret etmemiş üyelerinize farklı bir kampanya hazırlayabilirsiniz. İndirim, kupon, ekstra hediyeler bu kampanyalarda çok etkilidir.

Bu kampanyaları sadece e-postalarda değil, sosyal medya, web sitesi gibi diğer pazarlama mecralarında da destekleyin.

Duygusal mesaja önem verin, e-postalarınızı tamamen satışa yönelik hazırlamayın.

Babalar Günü kampanyaları, Anneler Günü Kampanyalarından neden farklıdır?

 • Anneler Günü’nde daha çok duygulara hitap eden hediyeler seçilirken, Babalar Günü’nde daha pratik, ihtiyaçlara hitap eden hediyeler seçilmektedir.
 • Babalar Günü hediyelerini alanlar daha çok kadınlar olduğu için, hediyeler daha yaratıcı olabilmektedir.
 • Hala kravat, kol düğmesi gibi klasik hediyeler yaygın olmasına rağmen, kadınlar daha çok anı yaratacak hediyeler seçmeyi tercih etmektedir.

Örnek kurgular

 • Anneniz/Babanız için ücretsiz ürün/hizmetler.
 • Annenizi/Babanızı unutmayın (Farkındalık yaratan bir mesaj)
 • Anneler/Babalar gününde yapılacak aktiviteler
 • Annenizin/Babanızın hayal ettiği hediyelerde indirimler
 • Bu yılın popüler anneler/babalar günü hediyeleri
 • Siparişinizle beraber ücretsiz anneler/babalar günü hediyeleri
 • Hayalinizdeki anneler/babalar günü hediyesini bulun
 • Anneniz/Babanız için özel bir hediye paketi yaratın
 • Yoksa Anneler Günü’nü/Babalar Günü’nü unuttunuz mu?

Bu yazı Emarsys Türkiye çalışanları tarafından yazılmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here