Yukarı satış hakkında düşünürken esinlenebileceğiniz en başarılı yapı fast food şirketleridir. Gerçek anlamda yukarı satış sanatını mükemmelleştiren “hamburgerinizin yanına patateste ekleyelim mi?”, “1,5TL karşılığı menünüzü büyük boy yapmamı ister misiniz?” sorularına hepimiz aşinayız. Müşterilerinizden daha büyük bir satın alma istemek zor görünebilir fakat dikkat etmemiz gereken müşterimizden neyi istediğimiz değil, nasıl istediğimizdir.

Bir e-ticaret firmanız var ise, e-posta yukarı satış yapmak için en iyi kanallardan bir tanesidir. Muhtemelen müşteriniz bir ürün aldıktan sonra onay ya da teşekkür e-postasında ek bir ürün göstermek isteyebilirsiniz fakat satışlar arasındaki zamanda tekrar iletişime geçmek etkili olacaktır. Unutmamak gerekir ki en iyi/başarılı e-postalar, müşterinize yardım etmeye çalıştığınızı hissettirenlerdir. 

Peki başarılı bir “yukarı satış” e-postası nasıl tasarlanmalı? 

Karşılamayı Kişiselleştirin

Satın alma yapacak olan müşterinizi tanıdığınızı o an hissettirmelisiniz. Selamlaması genele yayılmış bir “yukarı satış” e-postası, vermeye çalıştığınız yardım hissini yaymayacaktır. Bunun yerine,  müşterilerinizin isimlerini kullanarak e-postanın geri kalanında sadece o kişiye özel bir bilgi paylaşılacağı algısını yaratabilirsiniz. 

Son Satın Alınan Ürünü Gösterin

“Yukarı satış” e-postasını açtıkları anda satın alma yapmış oldukları ürünü görüp, ne kadar doğru bir karar verdiklerini düşünecekler. Bu yapı e-postanın geri kalanını okumaları için gereken duyguyu aşılayacaktır. Bundan sonraki adımda, yapacağınız tavsiyenin daha önce satın alma yaptıkları ürünle alakalı olduğunu vurgulamak olacak. Zaten ilk satın alma başarı ile gerçekleştiğinden, bundan sonra önereceklerinizde ilgi çekecektir.

Müşterilerinize yapacağınız önerinin rastgele olmadığını, sitenizdeki geçmiş deneyimlerinden yola çıkarak kişiselleştirilmiş bir tavsiye sunduğunuzu anlatmak başarılı bir e-ticaret yapısı kurmakta temel taşlardan biri olacaktır.

Tavsiyenizi Sunun

Başarıyı yakalamanın püf noktası sunacağınız tavsiyenin önceki satın almalarla olan ilişkisinden geçiyor. Belki teknoloji ürünü satın almalarına yapacağınız aksesuar önerileri ya da kırmızı bir çantaya satın alması ile eşleşen bir fular. Seçiminiz, sadece para kazanma odaklı olmadığınızı, gerçekten bu seçimi yaparken dikkat edip doğru yönlendirme yapmak istediğinizi hissettirmeli.

Onlardan Yardım İsteyin

Kullandığınız pazarlama otomasyon ürünü ne kadar sofistike olursa olsun her zamana en doğru dokunuşu yapamayabilir. Bu yüzden müşterilerinize yaptığınız tavsiyeler hakkında yorum yapma şansı vermelisiniz. 

Sitenize yönlenen bir link paylaşmayı unutmayın. Bu linke tıklayanlara tavsiye edilen ürünü oylama fırsatı tanıyın ya da daha iyi tavsiyeler yapabilmeniz için daha fazla bilgi isteyin. Müşteriden gelecek her data, nasıl alındığı gözetmeksızın değerlidir. 

İletişim Bilgilerinizi Ekleyin

Müşteriye yolladığınız her epostada iletişim bilgilerinizi paylaşın. Bu sayede sorularını sizle ulaştırmalarını ve şikâyetlerini size iletebilmeleri için fırsat tanıyın. Sadece bir eposta adresi haricinde fiziksel adresinizi de paylaştığınızdan emin olun. Satın alma yapacak olanlar gerektiğinde gerçek biri ile konuşabileceklerini hissetmek isterler.

Sosyal Paylaşım Butonlarını Unutmayın

Müşterileriniz sizin için ürünlerinizi duyursun istemez misiniz? Sosyal paylaşım butonları ile tavsiyelerinizi dünyaya yaymalarını sağlayabilirsiniz. Paylaşılması halinde müşterilerinizin Twitter takipçilerinin yaptığınız tekliflere verebileceği tepkilere şaşıracaksınız.

Üyelikten Çıkma Butonunu Es Geçmeyin

Müşterilerinize hiçbir zaman “hoşçakal” demek istemeyebilirsiniz fakat bu onları istekleri dışında elinizde tutabileceğiniz anlamına gelmez. Ne kadar uzun süreli bir ilişkiniz olursa olsun, bir gün artık sizden teklif almak istemediklerine karar verebilirler. Üyelikten çıkma butonunu eklediğinizde, bu etkileşimi dilekleri zaman bitirme özgürlüğünü de tanışmış olacaksınız ve müşterilerinizle olan güven bağınız sağlamlaşacak. 

Bu yazı Emarsys Türkiye çalışanları tarafından yazılmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here