Pinterest internet kullanıcılarını ticarete en çok yönlendiren sosyal platform olarak biliniyor. E-ticaret siteleri, ürün sayfalarına Pin butonu ekleyerek, ürünlerinin Pinterest üzerinden paylaşılmasını ve direkt olarak satın alınabilmesini giderek yaygınlaştırıyor. 

Pinterest, yaşam stili üzerinden ilerleyen bir sosyal paylaşım sitesi olduğu için hedef kitlenize nokta atışı paylaşımlar yapabilir, gerçekten ilgi çekici ve ilham verici paylaşımlar yaparak, kullanıcılarla kişisel bağlar kurabilirsiniz. 

Pinterest, Türkçe dil desteği olmadığı için Türkiye’de geç popülerleşen bir kanal olsa da, geleceği parlak görünüyor.  Pinterest’in bu kadar önemli bir kanal olmasının sebeplerinden biri de kullanıcıların ilgi alanları, sevdikleri şeyler, beğendikleri gibi son derece kişisel olan detayları gönüllü olarak yayınlamaları. Pinterest, Türkçe dil desteğini sunduktan sonra Türkiye e-ticaret pazarında da çok etkili bir pazarlama kanalı olması bekleniyor. Bu noktada, Pinterest’i bir sosyal medya kanalı olarak e-posta pazarlama ile entegre kullanarak, web sayfanıza Pinterest üzerinden trafik ve ciro sağlayabilirsiniz. Peki ne yapmak lazım?

Pinboard’lar Yaratın

Belirli konular ya da ürün kategorileri için Pinboard’lar yaratın. Örneğin tekstil ürünleri satan bir e-ticaret sitesi, etek, pantolon, ceket, elbise gibi farklı Pinboard’lar yaratabilir. Paylaştığınız ürünlere direkt olarak link verip, satın aldırma amaçlı olarak web sayfanıza yönlendirebilirsiniz.

Yarışma Düzenleyin

Bazı e-ticaret firmalarında, ya da rakiplerinizde örneklerini görmüşsünüzdür. Siz de kendi markanız için Pinterest üzerinden yarışmalar yapabilirsiniz.

  1. a)       Pinle, Kazan

Kullanıcılardan kendi Pinterest hesaplarında sizin firmanızın adıyla bir board oluşturmalarını ve X sayıda ürünü bu board’a pinlemelerini isteyin. Sonra da en iyi board’u hazırlayan kişiyi seçin ve bir ödül verin.

  1. b)       En çok repinlenen kazansın

Kullancılar bir board yaratsın ve kazanan kişi en çok Repin ve Like sayısına göre belirlensin. Böylece kullanıcılar daha fazla Repin ve like toplamak için takipçi ve bağlantılarıyla irtibata geçeceklerdir.

  1. c)       İpucu Oyunları

Kullanıcılardan bir Pinboard yaratmalarını isteyin ve tüm web sayfalarınız, Facebook, Twitter, Blog, Youtube sayfalarınızı da içeren imajları bu board’a pinlemeleri için ipuçları önerin. Eğlenceli ve yaratıcı bir kurguyla tüm sosyal medya kanallarınızı ve web sayfanızı hareketlendirmeniz mümkündür. Örneğin, Pazartesi gününün ipucunu Twitter hesabımızda paylaşıyoruz, Salı gününün ipucunu Facebook’ta paylaşıyoruz gibi bir kurgu yapabilirsiniz.

  1. d)       Şans Oyunları

Kullanıcılarınızdan sizin seçeceğiniz belli bir görseli Repin’lemelerini isteyin ve katılan kişiler arasından rastgele olarak kazananı seçin. Yarışmaya katılacak kullanıcıları takip edebilmek için, Pinboard linklerini Facebook, ya da Twitter sayfanızda, ya da blogunuzda yayınlamalarını isteyin. Twitter’da paylaşanlardan da, daha kolay takip edebilmek için bir hashtag belirleyin ve bunun kullanılmasını isteyin.

 Eğer bir yarışma yapacaksanız, kuralları net olarak belirleyin ve web sayfanızda, Facebook sayfanızda, blogunuzda yayınlayın, e-posta gönderimiyle tüm üyelerinize duyurun.

Yeni Ürünleri Pinterest’te Duyurun

“Yeni çıkacak X ürünümüzü herkesten önce satın almak için Pinterest sayfamıza göz atın” gibi merak uyandırıcı kampanyalar düzenleyebilirsiniz. Bu kampanyayı da e-posta ile duyurabilirsiniz.

Ürün Değerlendirmelerini, Pinterest üzerinden ilgili ürün paylaşımıyla birlikte yapılmasını sağlayın

Firma kültürünüzü kullanıcılarınıza hissettirmek için ofis fotoğraflarını, doğum günü kutlamalarını, ofis için eğlence fotoğraflarınızı Pinterest sayfanızda paylaşın

Pinterest sayfanızda bir konuk pinboard’u yaratarak, farklı konukların pinlemesini sağlayın. Bu kişiler ünlü kişiler ya da sizin sektörünüzde tanınan kişiler olabilir. Böylelikle kullanıcılarınızla bir etkileşim oluşabilir.

Takip edin

Web sayfanızdan hangi ürünlerin Pin’lendiğini görmek için pinterest.com/source/WEBSİTENİZ linkine tıklayarak hangi ürünlerin daha çok paylaşıldığını görebilirsiniz. Aynı şekilde rakiplerinizi de takip edebilir, onlar için nelerin daha iyi sonuçlar getirdiğini görebilirsiniz.

Bu yazı Emarsys Türkiye çalışanları tarafından yazılmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here