E-posta pazarlama kanalı hala e-ticaret sitelerinin gelirlerinin en büyük kısmını elde ettikleri bir kanaldır. Bunun en önemli nedenlerinden biri e-postanın kullanıcıya ait e-posta adresine direkt ve izinli olarak iletilmesidir. Başka bir deyişle müşteri veri tabanınıza doğrudan ulaşabileceğiniz ve performansı/geri dönüşü verimli bir şekilde ölçebileceğiniz en etkin pazarlama kanalı e-posta pazarlamasıdır.

Sosyal medya, arama motoru vb. pazarlama kanallarında olduğu gibi e-posta pazarlama kanallarındaki dinamikler de hızlıca değişim göstermektedir. Emarsys e-posta pazarlama benchmark 2012 raporuna göre açılma oranları her sene azalma göstermektedir. Bunun sebebi online platformdaki oyuncuların sayısının artmasıyla beraber pazarlama kanallarındaki rekabetin de gittikçe yükselmesi. Hızla değişen dinamikler, rekabetin artması, açılma oranlarının düşme trendi gibi sebeplerden dolayı fark yaratmak isteyen pazarlamacılar veri tabanındaki üyelere ilişkin aşağıdaki soruları sormalı ve gerekli aksiyonları almalıdır.

  • ÜYE SAYISI: 

Üye sayımızı efektif bir şekilde arttırabiliyor muyuz?

  • ÜYELER: 

Üyelerimizin hangileri ilk alışverişini yapmaya daha meyilli? Yeni üyelerden elde edilen alışverişe dönüş oranı (conversion rate) ne kadar? Bu üyeleri müşteriye çevirmeye yönelik bir pazarlama iletişimi stratejisi kurguladık mı? Yeni üyeleri ilk kez satın almaya teşvik etmek için neler yapıyoruz? Belirli bir e-posta pazarlama iletişimi kurgusu var mı? Bu kurguları ne kadar kişiselleştirip, otomatikleştirebiliyoruz? Herkese aynı e-postayı mı gönderiyoruz?  Üyelerimizin hangileri yeni, hangileri eski üye? Yeni üyeler ile eski üyelere yapılan kampanyaların geri dönüşüm oranları nedir?

  • İLK SATIN ALMA YAPMIŞ MÜŞTERİLER

İlk satın almasını yapmış müşterilerimiz üye olduktan ne kadar sonra ilk satın almalarını gerçekleştiriyorlar?  Sonra ki satın almalara teşvik eden kampanyalarımız mevcut mu? 

  • MÜŞTERİLER:

Örnek olarak aşağıdaki resimdeki müşteri X ve müşteri Y bizim için aynı mı? Farklı ise nasıl iletişim kurmamız gerekir? Harcamasını azaltan müşterileri tekrar kazanmak için promosyonlarımız mevcut mu? Harcamalarını arttıran müşterilerimize hazırladığımız bir sadakat programımız var mı? 

Müşterilerimizin hangileri yüksek, hangileri orta ve hangileri düşük harcama grubuna ait?  

Düşük, orta ve yüksek harcama gruplarının ortalama sepet tutarı nedir?

Düşük ve orta harcama grubundaki müşterileri yüksek harcama grubuna çıkarmak için düzenlenmiş bir pazarlama kampanyası var mı? 

Müşterilerimiz için sadakat programlarımız mevcut mu?

Yüksek harcama grubundaki müşterilerimize özel promosyonlarımız var mı?

  • KAYBEDİLMEKTE OLAN MÜŞTERİLER: 

Pasif, kaybedilmekte olan müşterilerimizin hangileri yüksek, hangileri orta ve hangileri düşük harcama grubuna ait?  

Kaybedilmekte olan müşterilerimiz için yeniden kazanım stratejilerimiz neler?

Yüksek harcama grubunda yer alan kaybedilmekte olan (kaybedilmekte olan) müşterilerimizi kazanmak için nasıl bir pazarlama stratejimiz var? 

Kaybedilmeye başlayan müşteri ile zamanında iletişime geçiyor muyuz? Konu ile ilgili her gün hesaplama ve segmentasyon yapmadan zamanında aksiyon alıyor muyuz? 

Geri kazanım için kurgulanmış otomatik e-posta pazarlama kurgularımız var mı?

Geri kazanım kampanyalarımızın başarı oranı nedir?

Kaybedilmekte olan müşterilerimizin ne kadarını geri kazanıyoruz?

Yukarıda bahsedilen tüm segmentasyon ve pazarlama kampanyaları otomatikleştirilmiş ve kişiselleştirilmiş mi? Bu kampanyaları oluşturmak bilgi işlem ve pazarlama ekibinin yoğun iş gücüne mi ihtiyaç duyuyor? Bu projeleri bitirmek ne kadar zaman alıyor? Analizi kolay mı?  

Günümüzdeki birçok pazarlamacı bu soruların cevabını bilmiyor, ya da cevabını bilip aksiyon alamıyor. Bir CRM sistemi olan ve/veya tüm üyeleri hakkında bütün verileri tutan birçok firma vardır. Bu verileri anlamlı hale getirmek, aksiyon almak ve bu pazarlama iletişimi aksiyonlarını otomatikleştirmek, kişiselleştirmek firmalar için iş gücü ve maliyet gerektirir.  Peki ya tüm bunlar için kolay bir yazılım çözümü olsaydı? O zaman pazarlama gelirlerinizi arttırıp, iş ve zaman gücünden tasarruf edip, pazarlama bütçelerinizin optimizasyonuna inanılmaz ölçüde katkıda bulunurdunuz. 

Bu nedenle analiz, aksiyon, kişiselleştirme ve otomasyon kısmında pazarda bir ihtiyaç doğmuştur. Bu ihtiyacı gören lider e-pazarlama firmalarından Emarsys, iş modelini geliştirerek, artık sadece e-posta ve mobil pazarlama çözümleri sunmaktan çıkıp, RFM ve müşteri yaşam döngüsü modellemeleri yapabileceğiniz Smart Insight Müşteri Zekâsı platformu, müşterilerinizin web gezinme, satın alma vb. kriterlerine göre kişiselleştirmiş içerik göstereceğiniz Predict Recommendation Engine çözümü ve tüm kampanyalarınızı otomatikleştirdiğiniz kurgular yaratabileceğiniz Otomasyon merkezi çözümleriyle zaman, işgücü ve maliyetten tasarruf edip, pazarlama iletişiminden geri dönüşlerinizi optimize etmenizi sağlar. Bu teknolojiler sayesinde pazarlamacılar, en önemli amaçları olan strateji, analiz, pazarlama gelirlerinin artışı ve bütçelerini optimizasyonuna odaklanabilirler. 

Bu yazı Emarsys Türkiye çalışanları tarafından yazılmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here