Gizligizli.com’dan Evlin Uziel ile Röportaj

0
1534

Kısaca kendinizden bahseder misiniz?

Amerika’da Brandeis Üniveristesi’nde sosyoloji eğitimi aldıktan sonra yaklaşık bir yıl Boston’da Abercrombie & Fitch’te çalıştım. Daha sonra ise temelli Türkiye’ye dönüş yaptım. GAP, Alarko Turizm Grubu ve EF Eğitim Danışmanlığı gibi firmalarda farklı satış ve pazarlama yöneticliği görevlerinde çalıştıktan sonra geçtiğimiz yıl çocukluk arkadaşımla GizliGizli’yi açma kararı aldık.

Online web sayfanız hakkında bilgi verir misiniz? Ne tip ürün/hizmetler sunuyorsunuz, ne tip bir ihtiyacı karşılıyorsunuz?

Sizin de bildiğiniz gibi ülkemizde perakende, alışveriş ve hizmet sektörlerinin büyümesi dolayısıyla artan rekabet, artık tüm markaları belli kalite standartlarının üzerine taşıyor. Bu yükselen standartların uygulaması ve kontrolü ise mağaza ve şubelerde yapılan iç denetim veya meçhul müşteri çalışmaları ile sürdürülüyor. GizliGizli.com ile amacımız markaların bu kontrollerini kolaylaştırmak, maliyetlerini düşürmek ve bunları yaparken bir yandan da binlerce kullanıcıya online olarak ulaşmalarını sağlamak. GizliGizli.com üyelerine her hafta sunduğu kampanyalarla markaların tanıtımını yapacak, seçilmiş kullanıcılara verilen hediye çekleri ile şubelerdeki trafiği artıracak ve mağaza değerlendirme verilerini toplayıp raporlayacak yepyeni bir internet deneyimi olarak karşınıza çıkıyor.

Online ticaret fikri nereden ortaya çıktı, nasıl karar verdiniz?

İnternet yükselen bir mecra. Son zamanlarda zaten sizin de bildiğiniz gibi herkes bu alanda yatırım yapmaya başladı. Ben de perakende sektöründeki deneyimlerimi bir şekilde internete uyarlamak istiyordum. Amerika’da Abercrombie & Fitch’de mağaza müdürlüğü yaparken birçok gizli müşteriyle karşı karşıya kaldım. Türkiye’ye döndüğümde ise bir müşteri olarak bu hizmette bazı boşluklar olduğunu fark etmiştim. Bunun üzerine yaptığımız beyin fırtınaları sonucunda gizli müşteri sistemini daha farklı nasıl ele alabileceğimizi düşünmeye başladık ve bir müddet sonra GizliGizli.com ortaya çıktı. Ülkemizde perakende, alışveriş ve hizmet sektörlerinin büyümesi dolayısıyla artan rekabet, artık tüm markaları belli kalite standartlarının üzerine taşıyor. Bu yükselen standartların uygulaması ve kontrolü ise mağaza ve şubelerde yapılan iç denetim veya meçhul müşteri çalışmaları ile sürdürülüyor.

Sunduğunuz hizmet veya ürünü online mecrada satmanın fiziki ortamda satmaya göre ne avantajları var?

GizliGizli.com’un diğer gizli müşteri hizmeti veren firmalardan en büyük farkı mağazaların direkt kendi müşterileri tarafından kontrol edilmesi. Eğitimli bir gizli müşteri kullanmak yerine amatörce asıl hedef müşteri tarafından denetlenmesinin o marka için daha etkili sonuçlar ortaya çıkaracağını düşünüyoruz. Bu müşterileri bulmanın en doğru adresi de bizce internet. Online mecralarda yaptığımız tanıtımlar ile İstanbul dışı birçok şehirden de üye toplama şansımız oluyor. Daha geniş ve farklı çevrelerden üyelere sahip oluyoruz. Ayrıca sitede kampanyalar şube bazında gerçekleşiyor. Örneğin, Ten Lingerie’nin İzmir’den İstanbul’a kadar farklı şehirlerden farklı şubeleri yer alıyor. Kampanyaya başvuranlar arasında seçim yapılırken, evlerinin ya da iş yerlerinin başvurdukları şubeye olan yakınlıkları da göz önünde bulunduruluyor. Etiler’deki bir mağazadan beklentiler, bir outlet mağazasından farklı olabilir. Denetlemeyi yaparken bunu da göz önünde bulunduruyor, her şubenin kendi çevresindeki müşteri kitlesinden tarafından denetlenmesini sağlıyoruz.

Bunu yapmaya karar verirken kimden destek aldınız?

Öncelikle ailemizden, daha sonra da yaptığımız diğer işler vasıtasıyla tanıştığımız iş arkadaşlarımız. Online mecralarda deneyimi olan bu insanların fikirleri doğru yolda ilerlememizde bize çok yardımcı oldu. Ayrıca  perakende sektöründe çalışan yönetici vb. çevremiz sayesinde onların beklentileri ve eski sistemin eksikleri konusunda birçok bilgiye sahip olma şansımız oldu.

Online mecrada iş yapmanın zorlukları sizce nelerdir?

Her şey çok çabuk tükeniyor. Ayrıca iyi ya da kötü tüm yorumlar anında bize ulaşıyor. Bunun avantajı ve dezavantajları var.  İnternette insanlar istedikleri yorumları yapmakta çok daha rahatlar. Bazıları okumadan etmeden yorumda bulunuyor. Bu da diğer üyeleri olumsuz olarak yanlışlıkla etkileyebiliyor. İyi yanları ise internet ile daha çok insana ulaşma şansımız oluyor. Olumlu yapılan yorumlar kulaktan kulağa giderek GizliGizli.com’un yayılmasını sağlıyor.

Sitenize trafik sağlamak ve duyurmak için ne tip pazarlama çalışmalarında bulunuyorsunuz?

Hem yazılı hem de online mecralarda çeşitli tanıtımlar gerçekleştiriyoruz. Açılıştan itibaren günlük gazetelerin bazılarında, ekonomi, kadın ve yaşam dergilerinde haberlerimiz çıktı. Ayrıca düzenli olarak Facebook ve Google’da hedef kitlemize uygun ilanlar veriyoruz. Bu reklam ve haberlerle amacımız hem üye sayımızı arttırmak, hem de daha çok marka tarafından GizliGizli’nin öğrenilmesini sağlamak.

Türkiye’de sektörü (online satış) nasıl görüyorsunuz?

Eskiden insanlar hiç güvenmiyordu, son zamanlarda çeşitli indirimli siteleri sayesinde bu güven biraz artmaya başladı. Ancak yine de online siteler daha çok gençlere ve öğrencilere hitap ediyor. Belli bir yaş üstü ebeveynler hala bu sitelerin güvenilir olduğunu pek inanmıyor. Ayrıca çoğu alışverişini bizzat mağazalardan yapmanın daha keyifli olduğunu düşünüyor. Tabii ki bu da zamanla daha da ilerleyecektir. Ancak GizliGizli bir ödeme içermediği ve bedava alışveriş sistemini sunduğu için bu konuda daha rahat, daha güvenilir bir profil çiziyor. Birçok yaş grubundan, farklı kitleler üyeliklerini tamamlayıp kolayca site üzerindeki görevlerini tamamlayabiliyorlar. Ayrıca, iPhone ve iPad gibi cihazlar bu yaş kitlesinin de kalbini çalarak, onları da birçok şeyin artık internette daha rahat yapıldığına ikna etmeye başladı.

Sizce online iş yaparken nelere dikkat etmek gerekiyor? Bu işi yapmak isteyenlere neler tavsiye edersiniz?

Site açılmadan çok araştırma yapmak gerekiyor. İnternet ile teknolojinin hızına yetişmek imkansız. Sitenin yazılıma başlanan program bir süre sonra hemen eskiyebiliyor. Hep yenilikleri takip etmek ve gündemde kalmak gerektiğine inanıyoruz. Eski bir sistem anında sizi oyundan dışarı atabilir. Ayrıca online bir iş yaparken internet sitelerinin sadece artık bilgisayarlarda değil, mobil olarak da kullanıldığını unutmamak gerekiyor. Yapılan her türlü çalışmanın mobil cihazlara da uyumlu olmasına ve ileride hemen bir uygulamaya dönebilmesine uygun bir şekilde tasarlanması gerekiyor. Tüm bunlarla birlikte sürekli test yapmak lazım. Çok sık sorunla karşı karşıya kalınabiliyor.

Konuyla ilgili sizden fikir almak isteyenlerin size ulaşabileceği bir e-posta adresi veya yaptığınız işle ilgili bilgi almak isteyenlerin girebileceği bir web sayfası var mı?

GizliGizli hakkında her türlü soru veya markalarının GizliGizli’de yer alması için  bize info@gizligizli.com e-posta adresinden veya www.gizligizli.com üzerinden bizlere ulaşabilirler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here