Koronasız Bir Yazı Yazabilmek Dileğiyle

0
414

Sevgili Dostlar,

Radarıma takılan haberleri özetlediğim bu bültende haftanın etkinlikleri, yarışması, kitabı, blog yazısı, videosu, podcast kanalı, mizahi olayı, web sayfası ve eğitimlerini de aşağıda göreceksiniz, şimdiden iyi okumalar.

Malum bugün anneler günü, tüm annelerin ve kendini anne gibi hisseden her kadının anneler gününü en içten dileklerimle kutluyorum. Bu satırları yazarken LinkedIN’de sevgili Sinem Işık’ın “anne olduğu veya olma ihtimali olduğu için kadınları iş görüşmelerinde eleyen veya terfi ettirmeyen firmalar çiçekli böcekli anneler günü mesajı yayınlamasın lütfen” paylaşımına denk geldim. Çok da güzel söylemiş…

Geçen hafta benim en çok dikkatimi çeken haber  Nusret’in Beverly Hills’de açtığı yeni restoran oldu. Son zamanlarda anti Nusret kampanyalarına çok denk geldim, seversiniz ya da sevmeziniz ama desteklemek önemli zira bugüne kadar Hollywood’un göbeğinde önünde kuyrukların olduğu bir Türk markası ben yakın zamana kadar ben görmedim. Bu ve buna benzer örneklerin çoğalması dileğiyle.

Korona ile yatıp kalktığımız bugünlerde farklı ülkelerden normalleşme haberlerini alıyor ve her ülkenin yavaş yavaş normale dönmesini umut ediyoruz. Geçtiğimiz haftalarda Yeni Zelanda’da 50 bin kişilik stadyum konserinin yapılması, İngiltere’nin Liverpool kentinde geçen pazar günü 5 bin kişinin katıldığı kapalı alanda etkinlik düzenlenmesi, bazı ülkelerde alınan önlemlerin gevşetilmesi ve kafe, bar ve restoranların açılmaya başlanması normalleşmenin ilk belirtileri. Tam iyimserlik havası yayılıyor, içimizden oh be derken bir anda  Kuzey Kore devlet medyasının salgınla mücadelenin uzun süre daha devam edeceğini ve geliştirilen aşıların bir çare olmadığı açıklamasına denk geliyoruz. Bir yandan da tartışmaların göbeğinde olan aşı konusu var. Kimisi aşı olamamaktan şikayetçi, kimisi ise olan aşının ne olduğunu ve ileride ne tip yan etkisi olacağını bilememekten şikayetçi.  Aşı konusu konuşula dursun ABD’de hala nüfusun 5’de birinin aşıya karşı olduğu belirtildi. Oradaki nüfusu düşündüğümüzde ciddi bir oran, bir yandan da buraya gidenlerin aşı olup geldiğini okuyoruz, “bizler aşı sırası beklerken oraya giden kişiye aşı yapılacak kadar bolluk içinde olmaları” kulağa çok değişik geliyor.

İnsanoğlu olarak bu büyük sınavdan nasıl çıkacağız hep beraber göreceğiz ama belli olan bir şey var ki hayat şimdiden başka bir yerlere çoktan evrildi. Hem dünyada hem de ülkemizde büyük firmaların İK direktörleri ile yapılan araştırmalarda birçok firmanın geri dönülmez şekilde hibrit çalışmaya döneceğini okuyoruz. Büyük firmalar bu şekilde hareket ederse çoğunlukta onlara uyacak demektir. Google verimliliği artırmak adına zorunlu olmamakla beraber çalışanlarını ofislere geri çağırmaya başlamış, her konuda farklı davranmayı seven Twitter ise sonsuza kadar istediğiniz yerden çalışabilirsiniz diyerek noktayı koymuş. Bizde evden çalışma ve hibrit çalışma modelleri konuşuluyor ama işin için insan egosu girince isterseniz en müthiş teknoloji olsun bir şeye yaramıyor. Online toplantı yapmak yerine tam kapanma döneminde bile ofiste toplantı koyan firmaları maalesef duyuyoruz, işlerin yürümesi, aksamaması tabi ki önemli ama böyle bir dönemde bile ofise sırf toplantı için insanları çağırmak bana çok açıklanabilir gibi gelmiyor. Çalışanına değer vermeyen bu firmalar gün geldiğinde tarihin tozlu yapraklarında yer aldıklarında ben nerede yanlış yaptım diye kendilerine soracaklar ama çok geç kalmış olacaklar.

Son bir senede yazdığım bültenlere bakıyorum da illa ki korona hakkında bir kelime, bir cümle ya da bir  paragraf yazı oluyor ister istemez, inşallah yakın bir zamanda koronanın k’sının bile geçmediği yazılarımız da olur.

Çok ilgi gören Haftanın Yarışmasına mutlaka aşağıda göz atın. Bu hafta markalar ile alakalı 10 soru olacak, cevaplamak için 20 saniyeniz olacak, bakalım kaçta kaç yapacaksınız.

Dün akşam Bilkent Mezunlar Derneği olarak yaptığımız etkinlikte son günlerin en güncel konusu Hacklenme hakkında sevgili Alper Başaran ile sohbet ettik. Şifrelerinizi nasıl korumalısınız, online alışverişlerde ne yapmalısınız ve şifrenizin çalındığını nasıl anlarsınız gibi onlarca sorunun sorulduğu etkinliğe buradan göz atabilirsiniz.

Bir senedir sabahları 07.30’da dünyadan ve ülkemizden gelişmeleri e-posta ile gönderdiğimiz Sadece 5 Dakika tam 1 yaşına bastı, nedir, neden çıktı ve nereye gitmek istiyoruz ile alakalı yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

Toplumdan aldığımızı topluma vermenin önemine inandığımız ve hep bana, hep bana demek yerine paylaşmanın önemli olduğunu düşündüğümüzden senelerdir desteklediğimiz, çocuklar ve eğitimle alakalı çabalayan sivil toplum kuruluşlarını daha fazla insanın dikkatini çekebilmek ve bu tip dernekleri desteklemek için bu bültende her hafta duyuracağız. Üstlerine tıkladığınızda web sayfalarına gideceksiniz, aşağıda bunları görebilirsiniz.

Haftanın etkinliklerine ve kaçırdıklarınıza bakmak için lütfen aşağıdaki programlara göz atın, istedikleriniz için hatırlatma oluşturun ve mutlaka katılın.

Bu yazıyı bir web sayfasında veya sosyal medya kanalında okuduysanız, formatı beğendiyseniz ve her hafta düzenli olarak size de bu e-bültenin gönderilmesini istiyorsanız lütfen bu linkten e-bültenimize üye olun.

Güzel bir hafta olması dileğiyle
Sevgiler
Murat Erdör

Haftanın Sosyal Etkinlikleri
https://mailchi.mp/64d0dcd7166b/sadece5dakika-4754560

Haftanın Blog Yazısı
Yabancı Dil Öğrenmek Gelişiminize Ne Katar?

Haftanın Yarışması
https://kahoot.it/challenge/08077997?challenge-id=0c5f643e-75fd-4bf1-a551-162d2062368e_1620552400256

Haftanın Etkinlikleri

Haftanın Web Sayfası
Misbahçem

Haftanın Podcast Kanalı
Ha Geldi Ha Gelecek

Haftanın Kitabı
Söyleyince Kızıyorlar – Serdar Aslan

Haftanın Videosu (Bilgilendirici)

Haftanın Videosu (Mizah)

Geçen Haftanın Etkinlikleri

Haftanın Şarkısı

Desteklediğimiz Sivil Toplum Kuruluşları
Koruncuk Vakfı
Türk Eğitim Derneği
Tohum Otizm Vakfı

Üyelikler
Ready For Change
Sadece 5 Dakika
YouTube Sayfamız
E-Ticaret Kadın Kulübü

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here