Kartonworks.com’dan Onur Kuru ve Ömer Faruk Kahya ile Röportaj

0
1505

Kısaca kendinizden bahseder misiniz?

Karton’ u iki kişi yönetiyoruz, Onur Kuru ve Ömer Faruk Kahya. Boğaziçi Üniversitesinde yüksek lisans projesi olarak gelişen bu fikir 1 yıllık altyapı çalışmasının ardından 2014 Temmuz ayında şirketleşme sürecini tamamlamış ve resmi faaliyetlerine başlamış bulunmaktadır. Biz sahip olduğumuz mühendislik altyapısı, kişisel çevre ve yeteneklerimizi tamamen Karton’ u daha iyi noktalara ulaştırmak için kullanmaktayız.

Online web sayfanız hakkında bilgi verir misiniz? Ne tip ürün/hizmetler sunuyorsunuz, ne tip bir ihtiyacı karşılıyorsunuz?

Karton ürünler www.kartonworks.com adlı internet sitemizde görücüye çıkmış durumdadır. Firmamızın savunduğu değerleri ön plana çıkaracak şekilde tasarlanmış olan bu site, ürün incelemeden satın alma aşamasına kadar kullanıcılar düşünülerek tasarlandı ve olabildiğince sade tutuldu. Biz karton olarak şu aşamada kitaplık, lambader, tabure tarzı insanların gündelik yaşamda sıkça kullandığı ürünleri üretmekteyiz. Yakın zamanda masa ve sehpa da ürün gamımıza eklenecektir. Tasarımlarımız tamamen özgün olup, tasarım tescil işlemleri TPE tarafından tamamlanmış ve onaylanmıştır.

Ürünlerimiz birer tasarım çalışmasının sonucudur ve bizler firma olarak tasarım ürünleri satın alınabilecek birer ürün haline getirmeyi amaçlıyoruz. Bunun yanında muadil ürünlerin montajını yaparken harcanan efor ve zamanı yok ediyoruz çünkü ürünlerimiz herhangi bir ek bağlantı elemanı olmadan maksimum 3 dakika içinde kurulabilecek şekilde tasarlanıyor.

Bunun yanında karton asla çöp üretmemektedir. Kullandığımız malzemelerin %60’ ı geri dönüştürülmüş kağıttan imal edilmiş olup, ömrünü tüketen ürünlerimiz %100 geri dönüştürülebilmektedir.

Online ticaret fikri nereden ortaya çıktı, nasıl karar verdiniz?

İnternet üzerinden satış yapmanın değeri günümüzde yadsınamayacak şekilde arttı. Bizler de hem pazarlama çalışmalarında daha esnek ve hızlı hareket etmemizi sağlayacak hem de çözüm ortaklarımızla daha kolay entegre olmamıza olanak sağlayan bu satış kanalına ilgisiz kalamazdık.

Ürünlerimizi ve felsefemizi yurtiçi ve yurtdışı müşterilerimize çok daha etkin ve kolay bir şekilde ulaştırabilmek için online satış kanallarımızı devreye aldık.

Sunduğunuz hizmet veya ürünü online mecrada satmanın fiziki ortamda satmaya göre ne avantajları var?

Bu çok güzel bir soru ve bizim en çok efor sarfettiğimiz alan. Karton Mobilya ya da karton ürünler genel olarak müşterilerimizde negatif çağrışımda bulunmaktadır. İnsanlar karton bir taburenin 100kg yük taşıyabileceğini gözlerinde canlandıramıyorlar. Ancak biz o taburelerin üzerinde gitar bile parçaladık. Ürünlerimizin kaliteli ve muadil (ahşap vb) ürünlerden farksız olduğunu online ortamda anlatmak için farklı taktikler kullanmak gerekmektedir ancak bu taktiklerin hiçbiri taburenin üzerine 95kg birinin çıkıp zıplaması kadar etkili olmuyor.

Bunun yanında bizim hedeflediğimiz potansiyel müşteri kitlesine ulaşmamızın tek ve yegane yolu online store’ dur. Bu şekilde yurtiçi ve yurtdışı müşterilerimize erişebiliyor ve satış yapabiliyoruz. Bunun böyle olmadığı bir düzeni hayal bile edemiyoruz.

Bunu yapmaya karar verirken kimden destek aldınız?

Karton işine başlama ve bu iş için fedakarlık göstermemize sebep olan ilk kaynak tabiki ailemiz, arkadaşlarımız ve Boğaziçi Üniversitesinden çok değerli hocalarımız Ali Rıza Kaylan bey ve Sabri Altıntaş beyler.

Bunun yanında fikrin hayata geçmesi için yadsınamaz bir destek ise Finansbank ile Bilkent Üniversitesinin beraber düzenlediği ve 2013 senesinde ilk kez organize ederek bizim ilk üçe girdiğimiz ve sermaye desteği kazandığımız yarışması “Geleceğin Patronları” oldu. Bu yarışma içerisinde aldığımız eğitimler ve sonunda ki maddi destek Karton’ un bugün ticari bir işletme olarak var olmasında çok önemli bir yere sahiptir.

Online mecrada iş yapmanın zorlukları sizce nelerdir?

Online mecraların kendilerine has karakteristik özellikleri bulunmaktadır. Online mecralar hem çok önemli hem de çok önemsiz olabilmektedir. Online mecralardaki başarı oranınız tamamen size bağlıdır. Burada hem sosyal medya kanallarına hem de kendi internet sitenize sağlayacağınız içerik, görsel ve videolar çok önemlidir. Günümüzde internet içerisi çok dolu ve gerekli gereksiz her şeyin bulunduğu ortam olarak dikkat çekmektedir. Burada sizin şirketinize ve ürünlerinize oluşacak ilgiyi iyi yönetebilmeli ve diğer pazarlama çalışmaları ile planlı bir şekilde desteklemek gereklidir. Biz Karton olarak sosyal medya ve internet sitemizdeki içerik, görsel ve videoları sürekli güncel tutarak ve bu çalışmaları destekleyecek on-site pazarlama çalışmalarını belirli bir plan ve bütçe çerçevesinde yönetmekteyiz.

Sitenize trafik sağlamak ve duyurmak için ne tip pazarlama çalışmalarında bulunuyorsunuz?

Bir ürün ya da projeyi hayata geçirmek için bir çok kademe ve her kademede yapılacak olan işlemler vardır, bu işlemlerin her biri önemli ve olmazsa olmazdır. Ancak bunların yanında pazarlamanın yeri çok ayrıdır çünkü kötü pazarlama, çok iyi bir ürünü tüketirken, iyi pazarlama kötü bir ürünü yaşatabilir. Biz sahip olduğumuz farklı ve etkili ürünleri kompakt bir pazarlama planı ile tanıtıyoruz.

Bizim pazarlama stratejimiz farklı 5 adımdan oluşmaktadır. Tanıtma, İlgi Uyandırma, Anlatma(anlama), Deneme ve Satış. Bu adımlar arasında kusursuz geçişi sağlamak ve müşterilerimiz için tüm detayları anlatabilmek tamamen bizim sorumluluğumuzdadır.

Tanıtma çalışmalarımızın performansı ile doğru orantılı bir şekilde site içi trafiğimiz şekillenmektedir. Aylık bazda tanıtım çalışmalarımızı, blog, sosyal medya, event organizasyonu şeklinde üç ana başlıkta toplayabiliriz.

Türkiye’de sektörü (online satış) nasıl görüyorsunuz?

Türkiye’de online satış hızla gelişmektedir. 2013-2014 verilerine göre online alışveriş %20 dolaylarında olmaktadır, bu oran düşük gibi görünse de ödeme şekillerinde ki çeşitliliğin sağlanmasıyla oran hızla artmaktadır. Ödeme çeşitliliği ile kapıda ödeme ve havale seçenekleri kredi kartına güvenmeyen müşterilerimiz için satın alma imkanı sunmaktadır.

Türkiye’de online satış yapılan sektörlere baktığımız zaman genelde kadınlara dönük, elbise, takı, aksesuar ürünlerinin çok aktif olduğunu gözlemleyebilmekteyiz. Mobilya benzeri ürünlerde ise genel trend internetten araştırma yapıp, mağazadan almak yönünde olmaktadır.

Sizce online iş yaparken nelere dikkat etmek gerekiyor? Bu işi yapmak isteyenlere neler tavsiye edersiniz?

Öncelikle gereken en temel unsur, sabır ve disiplinli çalışmak. Bugün online dükkanınızı açıp ertesi gün satış rekorları kırmak, Apple, Windows gibi büyük devlere ait. Yeni girişimlerin zamana ihtiyacı oluyor, hizmet kalitesinden tutun, ürün kalitesine kadar her şey zamanla gerçekleşmektedir. Zaman ve disiplinli çalışma negatif bir durum olarak algılanmamalı çünkü siz kendiniz hazır hissettiğini anda dahi bir çok eksik noktanız olacaktır ki bu çok normal. Daha az sipariş adedi ile deyim yerinde ise antrenman yapmanız ileride yapacağınız yüksek adetli satışlar için size altyapı ve bilgi birikimi olacaktır.

Bir diğer önemli konu ise heyecanınızı kaybetmemek ve ilk siparişte yaşadığınız duyguyu koruyabilmek. Bu size iş motivasyonu sağlayacak ve hep daha iyisini yapmaya yönlendirecektir. Yaptığınız işi yüzde 10 daha iyi yapmayı değil eskisinden 10 katı daha iyi yapmayı hedeflemek bence asıl olan odur.

Konuyla ilgili sizden fikir almak isteyenlerin size ulaşabileceği bir e-posta adresi veya yaptığınız işle ilgili bilgi almak isteyenlerin girebileceği bir web sayfası var mı?

Tabi; karton olarak biz www.kartonworks.com adlı internet sitemizden faaliyetlerimizi sürdürmekteyiz. Ürünlerimiz ya da girişimimiz hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler onurkuru@kartonworks.com adresine direkt mail gönderebilirler. Bu arada facebook.com/kartonworks; intagram.com/kartonworks; twitter.com/kartonworks sosyal medya hesaplarımız, bizi takip edin!

Editör not : kartonworks.com sitesi maalesef kapanmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here