Belmigo.com’dan Batuhan Erkesim ile Röportaj

0
1321

Kısaca kendinizden bahseder misiniz?

Adım Batuhan Erkesim Sabancı Üniversitesi Yönetim Bilimleri Fakültesinden mezunum. Bir müddet kurumsal bir şirkette çalıştıktan sonra girişimci ruhumun ortaya çıktı ve belmigo.com’ u kurdum.

Online web sayfanız hakkında bilgi verir misiniz? Ne tip ürün/hizmetler sunuyorsunuz, ne tip bir ihtiyacı karşılıyorsunuz?

Oluşturmuş olduğumuz web sitemiz tamamiyle takı tasarımcılarına ve established takı, saat marklarına özel bir portaldır. Dünyaca ünlü takı tasarımcılarını ve markalarını bir araya toplayarak insanların ulaşmasının zor olduğu markaları belmigo.com sayesinde kolayca ulaşabilecekler. Ve herşeyden önemlisi uygun fiyatlarla bu ürünlere sahip olabilecekler. Örneğin; Dogeared, forever 21, Ganezzi vb. Gibi dünyaca ünlü markaları belmigo.com farkıyla takı severler kolayca ve uygun fiyata elde edebilecekler.

Online ticaret fikri nereden ortaya çıktı, nasıl karar verdiniz?

Üniversite hayatım boyunca hep aklımda olan birşeydi ancak tam olarak online’da ne gibi bir ticaret yapabilirdim bunun kararını veremiyordum. Daha sonra üniversiteden mezun olduktan sonra takı ve aksesuar konusunda zevkli olduğumu farkettim ve insanların neleri sevip neleri sevmeyeceği konusunda doğru kararlar verdiğimi gördüm. Belmigo.com’ u kurduğum zaman aklımda olan şeylerden bir tanesi öyle markaları ve tasarımcıları bir araya toplamalıyım ki insanların aklına takı dendiğinde belmigo.com adresi dışında başka bir alternatif gelmesin.

Sunduğunuz hizmet veya ürünü online mecrada satmanın fiziki ortamda satmaya göre ne avantajları var?

Sunduğum ürünlerin %90’ ını fiziksel mecralarda bulmak imkansız gibi birşey çünkü sitemde yer alan established takı markalarının Türkiye’ de satışını yapan bir tek belmigo.com var. Ek olarak, sitemde yer alan bazı tasarımcılar yurtdışında yaşıyor ve Türkiye’ de fizikselde satışı bulunmuyor. Bunun dışında, Türkiye’ de fizikselde satışı olan markalarda bulunuyor tabi ama belmigo.com sunduğu uygun fiyat avantajlarıyla fiziksel piyasadan bir adım daha öndedir.

Bunu yapmaya karar verirken kimden destek aldınız?

Daha önce bu konuda iyi bir tecrübesi olan Sayın Murat Durguner’ in destekleri oldu.

Online mecrada iş yapmanın zorlukları sizce nelerdir?

Herşeyden önce marka bilinirliliğini ve güvenilirliğini sağlamak biraz zaman alıyor. Devamlı reklam yapmanız gerekiyor ve sunduğunuz hizmetlerin kusursuz bir şekilde insanlara sağlamanız gerekiyor. Bir kere oluşan bir memnuniyetsizlik o kişiyi sizin sitenize küsmesini sağlar. O yüzden atılan her adıma dikkat etmek gerekir ve müşteri memnuniyetini en üst seviyede tutmak gerekir.

Sitenize trafik sağlamak ve duyurmak için ne tip pazarlama çalışmalarında bulunuyorsunuz?

Sosyal medya ve Google aracılığıyla sitemizi duyuruyoruz. Bunun dışında, yapmış olduğumuz PR aktiviteleri de var. Sürekli olarak sitenizi bu mecralardan beslemeniz gerekiyor.

Türkiye’de sektörü (online satış) nasıl görüyorsunuz?

Hala e-ticaret sektörünün Türkiye’ de gelişmekte olduğunu düşünüyorum. Sektör tam anlamıyla doymuş değil ve çok açık var. Ama önü açık bir sektör ve yıllar sonra insanlar sadece online alışveriş sitelerini kullanacağını düşünüyorum.

Sizce online iş yaparken nelere dikkat etmek gerekiyor? Bu işi yapmak isteyenlere neler tavsiye edersiniz?

Online satış yaparken dikkat edilmesi gereken kurallardan biri sitenizin güvenli olması ve birçok ödeme alternatifinin olmasını sağlamaktır. Müşterilerin dikkat etmesi gereken şey ise SSL/ Norton Secure ibaresini gördükleri sitelerden alışveriş yapsınlar. Bu işi yapmak isteyenler herşeyden önce iyi bir ekip kurmalılar çünkü bu işin püf noktalarından bir tanesi iyi bir ekip ve ekip ruhudur. Ayrıca, göründüğü kadar kolay olmadığını ve çok emek isteyen bir iş olduğunu bilmelerini isterim.

Konuyla ilgili sizden fikir almak isteyenlerin size ulaşabileceği bir e-posta adresi veya yaptığınız işle ilgili bilgi almak isteyenlerin girebileceği bir web sayfası var mı?

www.belmigo.com adresinden iletişim bilgilerimize ulaşabilirler. Seve seve tecrübelerimi paylaşırım.

Editör not: belmigo.com sitesi maalesef kapanmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here