Happymilk.com.tr ile Röportaj

0
1442

Kısaca kendinizden bahseder misiniz?

Duygu Badur: 1981 yılında doğdum. İzmir’liyim. Ezgi ile beraberce Buca Anadolu Lisesi’ni bitirip üniversite nedeniyle 1999 senesinden İstanbul’a taşındım. Koç Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünü bitirdikten sonra hızlı tüketim sektöründe dört sene marka müdürlüğü yaptıktan sonra bir sene de dijital televizyon platformunda çalışırken hamilelik nedeniyle kurumsal kariyerimi sonlandırdım. 2009 doğumlu Zeynep isimli bir kızım, 2012 doğumlu Mehmet Emin adında bir oğlum var. Oğlumla Happy Milk’in doğumu aynı gün olduğundan oğlumu kendi ürünlerimle büyüttüm, çok da rahat ettim.

Ezgi Akıncılar : 1980 İzmir doğumluyum. Duygu ile beraber Buca Anadolu Lisesi’ni bitirdikten sonra Dokuz Eylül Üniversitesi İşletme Fakültesi İşletme Bölümünden mezun oldum. Üniversite dönemimde ve sonrasında Türkiye’nin ev sahipliğini yaptığı en büyük spor organizasyonlarından Universiade 2005 İzmir Oyunları da dahil olmak üzere bir çok organizasyonda yönetici düzeyinde görev aldım. 2005-2011 yıllarında Türkiye’nin en büyük bankalarında birisinde şube ve genel müdürlük birimlerinde görev aldıktan sonra Happy Milk’i kurmak için kurumsal kariyerimi bıraktım. 2009 doğumlu Defne isimli bir kızım var. Kendisi, Duygu’nun kızı Zeynep ile birlikte iş fikrimizin oluşma sebebidir.

Online web sayfanız hakkında bilgi verir misiniz? Ne tip ürün/hizmetler sunuyorsunuz, ne tip bir ihtiyacı karşılıyorsunuz?

www.happymilk.com.tr’de temel olarak hamilelikten itibaren giyilebilen emzirme kıyafetleri satıyoruz. Türkiye’de ve hatta dünyada henüz boş olan bir pazara hitap ediyoruz. “Emzirirken ne giydiğiniz önemlidir!” fikrini savunurken aynı zamanda anne sütünün önemini her yerde vurgulayan ve savunan bir markayız. Tek bir amacımız var; emziren anne her yerde rahat etsin, bebeğini istediği zaman istediği yerde emzirsin. Sitemizde diğer taraftan bebek taşıma ürünleri, emzirme destek ürünleri, destek kitaplar, lohusa aksesuarları da satıyoruz. Hizmet olarak ise, zaman zaman uzmanlarla birlikte emzirme seminerleri ve toplantıları düzenleyerek yeni annelerin soru ve sorunlarını yanıtlamaya çalışıyoruz.

Online ticaret fikri nereden ortaya çıktı, nasıl karar verdiniz?

Online ticaret fikri aslında pazarda “emzirme kıyafeti” eksiğini kendimiz yeni anne olduğumuz zamanda şahsen tecrübe edince gelişen ürün fikrimizin hedef kitlesini belirlemekle başladı. Hedef kitlemiz, annelikle ilgili sorunları ve tecrübeleri internette araştıran, anne sütüne önem veren, çoğunlukla ilk gebeliğini yaşadığı için başkalarının deneyimlerine önem veren ve genelde çalışma hayatından gelen kadınlar. Sosyal hayattan kopmayan, giyim ve rahatlığına önem veren bayanlar anne olunca bu sosyal hayatlarını sanal mecraya taşıyarak devam ediyorlar. Bu nedenle online ticaret sitesi kurmak bizim için yerinde bir karar oldu.

Sunduğunuz hizmet veya ürünü online mecrada satmanın fiziki ortamda satmaya göre ne avantajları var?

Sosyal medya hesaplarımızla desteklediğimiz e ticaret sitemiz ile Türkiye’nin her yerine hizmet verebilmek güzel. Türkiye’nin her yerine hizmet verebiliyoruz. Ayrıca online ticaret yapmamızın en güzel yanı, annelerimizin en rahat ettikleri ve kendilerine zaman ayırabildikleri saatlerin çocuklarını yatırdıkları 22:00 ve sonrasında olması nedeniyle istedikleri zaman sitemize gelebilmeleri.

Bunu yapmaya karar verirken kimden destek aldınız?

Herkesten destek aldık. Profesyoneller, anneler, annelerimiz, arkadaş çevremiz, tekstil sektöründe çalışanlar, eşlerimiz. En çok da ürünlerimizi denemeleri için oluşturduğumuz anne test gruplarının geri bildirimleri önemliydi. Sonrasında her bir modeli tasarlarken ve üretirken detaylara “biz bunu bu şekilde giyer ve kullanabilir miydik?” sorusuyla yaklaştık. Kaliteli iş çıkarmamıza da bu vesile oldu. Online ticaret tarafında ise güvenilirlik ve hızlı hizmetten hiç şaşmadık. Bayramın birinci gününde paket çıkarttığımız da oldu, kargoyu kaçırıp gece otobüsüne ürün yetiştirdiğimiz de.

Online mecrada iş yapmanın zorlukları sizce nelerdir?

Online mecrada iş yapmanın zorluğu sattığınız ürün tekstil olunca, müşterinizin dokunarak ürünü deneyerek almak isteğini tatmin edememek zor olabiliyor. Bu yüzden fotoğraf çekimlerine çok önem veriyoruz. Koyu renkli kıyafetlerin çekimi daha zor olabiliyor. Bir de emzirme kıyafetlerinin açılım ve kullanımlarıyla ilgili detayları vermek için çok çaba harcıyoruz. Örneğin, sitede ilk çıktığında beklenenden daha yavaş giden koyu renkli bir kıyafet perakendede satışta çok hızlı gidebiliyor. Eve iş taşımak her sektörde var ancak çocuklu anneler olarak kar tatillerinin olduğu şu zamanlarda evden çalışmanın tek yolu gece mesaisi yapmak olabiliyor.

Sitenize trafik sağlamak ve duyurmak için ne tip pazarlama çalışmalarında bulunuyorsunuz?

Anne blogger’larla çalışmalar yapıyoruz. En değerlisi, kendi emzirme dönemlerinde ürünlerimizi deneterek görüşlerini yazmalarını istediğimizle aldıklarımız. İlk elden deneyimle kazanılmış tavsiyeler ve annelerin ağzından yayılmak bizim için çok önemli çünkü anne tavsiyesiyle büyüyoruz. Bunun dışında sosyal medya hesaplarını kurumsal ama samimi bir şekilde yönetmek de çok önemli. Bu da oldukça fazla mesai alıyor. Samimi ancak marka kimliği ile bütünleşik iletişim yapmak en dikkat edilmesi gereken konulardan bir tanesi. Bu mecralardan sitemize trafik sağlamaya ve sitenin SEO yapısına dikkat ediyoruz.

Türkiye’de sektörü (online satış) nasıl görüyorsunuz?

Türkiye’de online alışveriş her geçen gün artıyor. Bu payın büyümesinde annelerin de çok katkısı var. Alışveriş ile geçen zamanı bilgisayar karşısında kolayca azaltabiliyorlar. Ayrıca evdeki alışveriş alışkanlıklarını da yöneten yine anneler. Anneler perakendede deneyip satın aldıkları ürünü, sonrasında artık online ticarette fiyatına bağlı olarak alabiliyorlar. Türkiye’deki online ticarette doğal olarak fiyat duyarlılığı mevcut ancak kendi sitemiz ve ürünlerimiz için konuşmak gerekirse, ilk başlarda zor da olsa fiyat duyarlılığını asgari seviyeye oturtmayı başardık. Annelerimiz biliyor ki, “Happy Milk’ten en kaliteli kumaştan en iyi modellerle ürün gelir, bu konfor ve stil için değer!”. Sonuçta henüz butik sayılabilecek bir üretim seviyesindeyiz.

Sizce online iş yaparken nelere dikkat etmek gerekiyor? Bu işi yapmak isteyenlere neler tavsiye edersiniz?

Her türlü sahtecilik işlemine karşı gerekli güvenlik önlemlerini almak, bu alt yapı ile site açmak en önemlisi. Ve tabiki siparişleri hızlı bir şekilde çıkmak, stok veya kargo ile ilgili oluşabilecek sıkıntıları proaktif bir şekilde çözmek ve durumu müşterilerinizle paylaşmak gerekiyor.

Konuyla ilgili sizden fikir almak isteyenlerin size ulaşabileceği bir e-posta adresi veya yaptığınız işle ilgili bilgi almak isteyenlerin girebileceği bir web sayfası var mı?

Konuyla ilgili tüm bilgileri www.happymilk.com.tr adresinde görebilirsiniz. Ayrıca duygu.badur@happymilk.com.tr ve ezgi.akincilar@happymilk.com.tr e-posta adreslerinden, web sitemizdeki telefon numaralarından istedikleri zaman bize her türlü konuda ulaşabilirler. Beden belirleme, sütün azalması, baby-shower’da giyilecek model veya doğuma götürülecek hediyeler annelerimizle konuştuğumuz konulardan sadece bir kaçı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here