Esra Kokel – Kadın Girişimci Hikayeleri

0
1196

Kısaca kendinizden bahseder misiniz?

13 yıl Londra’da yaşadıktan sonra 2 sene önce eşim ve oğlumla beraber İstanbul’a döndüm. İngiltere’ye İngilizce öğrenmek için gitmiştim. Bir sene sonra profesyonel bir belge olan Chartered Institute of Management Accountant belgesini almak için hem çalışmaya hem de okumaya başladım. Okul ve çalışma yıllarım boyunca girişimcilik ruhumun daha da güçlendiğini gördüm. İş hayatıma finans bölümünde başladım ve üst düzey yönetici olarak devam ettim. İşim gereği Avrupa’yı çok sık ziyaret etmem gerekiyordu. Oğlum dünyaya gelince iş hayatımdaki hareketliliği biraz da olsa yavaşlatmak ve oğlumun Türkçe öğrenmesini sağlamak amacıyla Türkiye’ye dönmeye karar verdik.

Kendi işinizi yapmaya nasıl karar verdiniz? Bunu yapmaya karar verirken kimden destek aldınız?

Girişimcilik ruhum her zaman vardı. 16 yaşından beri kendi işimi kurmak istiyordum ama üniversiteye gitmeyi tercih etmiştim. İngiltere’deki eğitimim sırasında kendi işimi yapma isteğim daha da güçlendi ve eğitimim sırasında öğrendiğim bilgiler ışığında hayallerimi Türkiye’de gerçekleştirdim.Türkiye’ye döndüğümde İngiltere’de çalıştığım şirketin İstanbul’daki  şubesinden iş teklifi geldi ama hayatıma yeni bir yön vermek istedim. Eşim ve ailem bu konuda inanılmaz destek oldu ve www.bebekish.com dünyaya geldi.

Oğlumun alerjik yapısı ve egzema problemi beni organik ve 100% bambu ürünler kullanmaya mecbur bıraktı. Yaptığım birçok araştırmalar ve edindiğim bilgiler ışığında bu ürünleri kullanmaya başladım. Avrupa’nın birçok ülkesinde, Amerika ve Avustralya’da son derece rağbet gören kaliteli bu çocuk ürünlerinin Türk anneleri tarafından beğeni göreceğini düşünerek bu ürünleri kendim ithal etmeye başladım. Bu ürünleri tercih etmemin başlıca sebepleri ise hepsinin çok güvenilir firmalar tarafından özenle üretilmesi, dünya standartlarında sertifikalarının bulunması, çocuklar için hem sağlıklı hem de eğlenceli, eğitici olması ve anneler için de pratik, şık olmaları başlıca sebepleri.

Bebekish’te organik çocuk kıyafetlerinden, organik ve bambu havlulara, organik kremlerden, eğitici İngilizce kitaplarına ve merdivenli tuvalet adaptörlerine kadar herşeyi bulmak mümkün.

Tedarikçilerim de bana benzer hikayelerle bu ürünleri üretmeye başladıkları için bu işin aynı zamanda duygusal boyutunda da onlarla hem fikir olduğuma inanıyorum. Onlarla olan diyaloğum çok güzel ve bana ellerinden geldiği kadarıyla destek oluyorlar. Bu da yaptığınız işin güzelliğini birkez daha ortaya koyuyor.

Bu işi yaparken ne tip sıkıntılarla karşılaştınız ve bunları nasıl aştınız? Sizce kendi işinizi kurarken nelere dikkat etmek gerekiyor? Hangi konularda bilgi sahibi olmak gerekiyor?

Birden çok tedarikçi firma ile çalıştığımdan dolayı ürünleri İngiltere ve Amerika’dan getirirken ulaşımda aksaklıklarla karşılastık. İyi bir logistik şirket bulmam biraz zamanımı aldı. Onun haricinde ilk defa ithalat yapmak da işin en zor kısımlarından birisiydi. Ama iyi bir araştırma yaptıktan sonra çalıştığım çok iyi ithalat ve logistik firma sayesinde bende çok şeyler öğrendim. Onların da desteğiyle ürünlerimizi gümrükten geçirmek çok daha kolay oldu. E-ticaretin en zor kısımlarından birisi istediğiniz kitlelere internet üzerinden ulaşmak. Şu anda çalıştığımız reklam ajansı bu konuya hakim ama geçmişte üzücü deneyimlerim oldu. Türkiye’de dürüst ve işini bilerek yapan bir medya şirketi bulmak güç.

Dikkat edilmesi gereken diğer bir konuda çalıştığınız kişiler. Onlarla çalışmaktan büyük keyif almak, aynı ilkeler doğrultusunda çalışmak, onlara gereken önemi vermeniz hedeflerinize ulaşmakta büyük önem taşır. Ben bu konuda çok şanslıyım. Çalıştığım iş arkadaşımla kimseyle anlaşmadığım kadar iyi anlaşıyorum. Kendisi süper çalışkan ve çok düşünceli bir insan. Böyle birisiyle keyifle çalışmak, zamanın nasıl geçtiğini anlamamak ve her gün yeni bir coşkuyla işe gitmek çok keyifli.

Bilgi birikimimin finans ve yönetim üzerine olması tabii ki işlerimi biraz olsun kolaylaştırdı ama kendi işinizi yapmanız için belirli bir alanda uzman olmanız gerekmiyor. Gerekli araştırmaları yaptıktan sonra zaten yeterli bir bigi düzeyine kavuşuyorsunuz. Şahsen ben, işim sayesinde hergün yeni şeyler öğreniyorum. Önemli olan öğrenmeye istekli ve açık olmanız. Bunun yanında destek ve danışmanlık hizmeti aldığınız kişi ya da kuruluşların sizin istek ve beklentileriniz doğrultusunda yardım edebilmesi.

İş hayatında kadın olarak yer almanın zorlukları var mı sizce? Varsa nelerdir?

Bu zamana kadar kadın olmamım sakıncasını görmedim aksine kendi işimde daha da yararı olduğunu düşünüyorum. İthalatını yaptığım her ürünü bizzat kendim kullandığım ve bir anne olarak çocuk ürünleri alınırken nelere dikkat edilmesi gerektiğini bildiğimden dolayı ürünlerimi tanıtırken gösterdiğim coşku ve inanç müşterilerimin çok hoşuna gidiyor.

Yaptığınız işten istediğiniz sonuçları alabildiniz mi? İleriye yönelik koyduğunuz hedefler nelerdir?

www.bebekish.com çok yeni bir alışveriş sitesi. Şu anda istediğimiz noktaya beklediğimden daha hızlı geldiğimizi düşünüyorum. Müşterilerimiz www.bebekish.com dünyasında rahatça alışveriş yapmalarının yanı sıra yeni açtığımız Bağdat Caddesi’ndeki mağazamızdan da alışveriş yapabilirler.

İlerisi için tabiiki de hayallerimiz var. Kısa vadede ürün çeşidimizi arttırarak anneler için yararlı, çocuklar için sağlıklı değişik çocuk ürünlerini Türkiye’ye getirmek ve annelerin severek alışveriş yapacakları bir ortam yaratmak. Araştırmacı ve yenilikçi annelerin buluştuğu bir platformda en iyi şekilde hizmet vermek olmazsa olmazımız. Uzun vadedeki hedefimiz ise kendi ürünlerimizi üretip, her yaştan anne ve çocukların zevkle alışveriş yapacakları, gün boyu eğlenecekleri bir dünya yaratmak.

Kendi işini yapmak isteyen kadınlara neler tavsiye edersiniz?

Hayal ettiğiniz herşey birgün mutlaka olur. Gözlerinizi kapatıp istediğiniz işi hayal edin. Bu hayaller mutlaka gerçeğe dönüşecektir. Tabi sadece istemek yetmiyor.  Bununla beraber çok çalışmak şart. Bir bayan olarak gün içinde çok fazla parçalara ayrılıyoruz. Zamanımızın çoğunu da çocuklarımız alıyor ama onlara iyi bir gelecek hazırlamak ve kendiniz için birşeyler yapmak gerçekten çok keyifli.

Konuyla ilgili sizden fikir almak isteyenlerin size ulaşabileceği bir e-posta adresi veya veya yaptığınız işle ilgili bilgi almak isteyenlerin girebileceği bir web sayfası var mı? Tabiiki. Bana esra.kokel@bebekish.com ve sitemizin ismi www.bebekish.com. Bayan girişimcileri desteklemekten mutluluk duyarım.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here