Kısaca kendinizden bahseder misiniz?  

1977, İstanbul doğumluyum. İlk, orta ve lise öğretimimi Kültür Kolejinde tamamladım. 1996 senesinde İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesini kazandım. 2000 yılında mezun olduktan sonra 2001 yılından itibaren Eğitim Gönüllüleri Vakfı’nda çalışmaya başladım. 2009 Ağustos ayına kadar TEGV’de çalıştım. 2009 Ağustos ayında Gönüllü Koordinasyon Merkezi Sorumlusu iken kendi işimi yapmak uğruna TEGV’den ayrılmaya karar verdim. Amacım pastacılık üzerine bu alanda çalışmaktı. Bu alandaki kursları araştırırken karşıma Feneryolu Pratik Kız Sanat Okulu çıktı. Yaklaşık 5 aylık eğitim ve stajın ardından butik bir pastanede bir yıl kadar çalışma imkanım oldu. Bir yılın sonunda kardeşimle birlikte kendi işletmemizi açma kararı aldık.

Kendi işinizi yapmaya nasıl karar verdiniz? Bunu yapmaya karar verirken kimden destek aldınız?

1 yıl butik pastanede çalıştıktan sonra artık alabileceğim her şeyi almıştım. Kendimi hazır hissettiğim anda kardeşimin de desteği ile bu işe giriştik.

Ne üzerine bir iş yapıyorsunuz?  Başka iş fikirleri varken neden bu işi yapmaya karar verdiniz?

Kadıköy Moda’da Butik Pastahane işletiyoruz. Adı Tatlı Köşem. Bu işi yapmaya karar verdim çünkü bu benim hayalimdi.

Bu işi yaparken ne tip sıkıntılarla karşılaştınız ve bunları nasıl aştınız? Sizce kendi işinizi kurarken nelere dikkat etmek gerekiyor? Hangi konularda bilgi sahibi olmak gerekiyor?

Gıda üzerine yapılan işlerin riski fazladır.  Müşteri devamlılığını sağlamak adına her zaman taze, temiz, lezzetli olunmalı ve ürün çeşitlerinde süreklilik sağlamak gerekmektedir. Yapacağın işin niteliğine göre uygun yer seçimi, uygun dekorasyon, maddi kaynak, tecrübe, özgüven… kendi işini kurarken dikkat etmen gereken hususlar arasında. Açıkçası biz üretim kısmı dışında işletmeye dair yani esnaf olmaya dair bilgi sahibi olmadan bu işe atıldık.

İş hayatında kadın olarak yer almanın zorlukları var mı sizce? Varsa nelerdir?

Biz açtığımız günden bu yana bu konuda herhangi bir sıkıntı çekmedik. Aksine hep olumlu tarafıyla karşılaştık. Bu yüzden negatif bir şey söyleyemeyeceğim.

Yaptığınız işten istediğiniz sonuçları alabildiniz mi? İleriye yönelik koyduğunuz hedefler nelerdir?

Henüz 9 aylık bir işletmeyiz. İstediğimi sonuçları alabilmek için önümüzde hala zamanın olduğunu düşünmekteyiz. Şu ana kadar her şey keyifli ve yolunda gidiyor. İlerideki hedefimiz elbette şubelerimi çoğaltmak.

Kendi işini yapmak isteyen kadınlara neler tavsiye edersiniz?

Hayallerinizi ertelemeyin. Sonuçta risk almadan herhangi bir şeyi görmek mümkün değil. Sonuçta esnaf olmak güzel J Her gün size ait bir dükkana geliyorsunuz ve kapısını açtıktan sonra değişik insanlarla tanışıyorsunuz. İnsanlar sizin yaptığınız ürünleri yiyor ve güzel bildirimler veriyor. Bu sizi daha da şevklendiriyor.

Konuyla ilgili sizden fikir almak isteyenlerin size ulaşabileceği bir e-posta adresi veya veya yaptığınız işle ilgili bilgi almak isteyenlerin girebileceği bir web sayfası var mı?

E-posta: hale.camer@tatlikösem.com

Web sitesi: www.tatlikösem.com

Editör not : tatlikösem.com sitesi maalesef kapanmıştır

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here