Kısaca kendinizden bahseder misiniz?  

1988 yılında Kadıköy-İstanbul’ da doğdum. Makine Mühendisi olmama 1 yıl kala Yoga ile tanıştım. Yoga eğitmeni olup ders vermeye başladığımda 23 yaşındaydım. Benim için iki kariyer yolu da aynı anda açılmıştı. Aşk ile Yoga dersleri vermeye başladım ve artan bir aşk ile devam etmekteyim.

Yoga ile tanışmam, 2009 yılında Zeynep Aksoy’un Yoga DVD’si ile oldu. Evde kendi kendime Yoga yapmaya başlamıştım. Daha sonra 2010 yılında Yoga Şala’da ilk defa Ashtanga Yoga dersine katıldım. Orada -o anda- gerçekten Yoga’ya aşık oldum. Dersten çıkar çıkmaz eğitmenlik eğitimlerini araştırdım. 2011 yılında, Cihangir Yoga’da Zeynep Aksoy’un 200 saatlik, ”Yoga’nın Temelleri Hocalık Eğitimi”ne katıldım. Hemen ardından Cihangir Yoga’da Banu Çadırcı ile 60 saatlik, ”Yoga Terapi (Vini Yoga) Eğitmenlik Eğitimini ve yine arkasından 36 saatlik, ”Yoga Terapi Şifalı Nefes ve Pranayama Eğitmenlik Eğitimini tamamladım. Cihangir Yoga’da 6 ay boyunca ”Stajyer Hoca” eğitiminin ardından, Cihangir Yoga ve çeşitli stüdyolarda dersler vermeye başladım. Yine Cihangir Yoga’da Naz Şarman ve Mey Elbi’nin 200 saatlik, ”Yoga’nın Temelleri Eğitmenlik Eğitimi”nde asistan olarak görev aldım. Aynı zamanda yaklaşık 1,5 yıl Defne Suman ile ”Shadow Yoga Eğitimi”ne katıldım. Birbirini takip eden yıllarda Cihangir Yoga’da Banu Çadırcı ile ”Fibromiyalji ile Kaliteli Yaşam için Yoga” ve ”Anksiyete ve Depresyon için Yoga Terapi Çözümleri” eğitimlerine katıldım. 2016 yılında Dr.Neslihan İskit ile ”PreNatal ve PostNatal Yoga Eğitmenlik Eğitim Programı (Hamile Yogası)”na katıldım. Çeşitli eğitimler ve atölyeler ile öğrenmeye ve öğrendiklerimi sevgi ile aktarmaya devam ediyorum. Öğrenmenin ve aktarmanın sonu olmadığı bilinciyle ne kadar çok insana ulaşırsam içim o kadar huzur ve mutlulukla doluyor. Bunun yanı sıra “Sağlıklı Beslenme” ve özellikle ”Beden – Zihin Sağlığı nasıl iyileştirilir?” konularına ilgim yıllar önce başladı. Lise yıllarımda oluşan farkındalık ile şekeri bırakıp bir takım paket ürünleri yemekten ve hazır gıdadan uzaklaştım. Şimdi ise hayatımda şeker ve buğday ile ilgili hiçbir ürüne yer yok. Uzun zamandır bu konularla ilgileniyor, araştırıyor, gözlemliyor ve uyguluyorum.

Kendi işinizi yapmaya nasıl karar verdiniz? Bunu yapmaya karar verirken kimden destek aldınız?

Yoga ile tanışmam aşk ile oldu. Analitik yaklaşımım, sürekli sorgulamam her zaman evet benimle ama hislerime odaklanma konusunda her zaman içe dönüp bakarım ve gördüğümü yapmaya eyleme dökmeye başlarım. İlk Yoga dersimden sonra daha Yoga nedir? bilmeden Yoga hocası olma arzusunun içimde kabardığını hissettim. Bir sürü hocalık eğitimi ardından dersler vermeye başladım. Kurumsal hayat ah kurumsal hayat! Bir yandan Yoga ile olan farkındalığım artarken kurumsal hayattan o kadar uzaklaştım ki… (neyse bu kısmı atlıyorum)

Sürekli bedeni ve zihni iyileştirme konuları ile ilgilendim. Okudum, araştırdım, deneyimledim, eğitimler ile kendimi destekledim… Kafamdaki projeyi kağıda döktüm (Mind Map yöntemini kullanırım.) Sonrasında ise akışa bıraktım ve içimdeki sese doğru yolculuğum başladı… Kendi işimi yapmaya karar verirken iç sesimden -Öz’ümden- destek aldım.

Ne üzerine bir iş yapıyorsunuz?  Başka iş fikirleri varken neden bu işi yapmaya karar verdiniz?

Sağlıklı Yaşama dair neler yapılacağını düşündüğüm bir proje ile başladı Nefis Hayat. 2012 yılında Yoga dersleri vermeye başladım. Sürekli eğitimler almaya ve dersler vermeye devam ettim. 2016 yılında insanlara sevgi yolu ile yaşadığım deneyimleri ve bilgi birikimini aktarmak için Nefis Hayat’ı kurdum. İnternet sitesi yaparak oradan birçok deneyim ve bilgiyi herkes ile paylaşmaya başladım. Ardından sağlıklı yaşama dair bilgileri paylaşabileceğim bir proje olan YouTube Nefis Hayat kanalımızdan Yoga duruşlarının detaylı anlatımı ve faydalarını anlatmaya ve Yoga dersleri vermeye başladım. Facebook, Instagram, Linkedin, Pinterest ve Twitter gibi birçok sosyal medya kanallarından bu yolda bizlerle birlikte olmak isteyen herkese ulaşmaktayız. Yıllardır süre gelen Yoga hayatıma bir de güzelliklerle dolu Nefis Hayat Mağaza’yı ekledim. Nefis Hayat Mağaza özel tasarım Yoga ürünlerini, Pilates ürünlerini ve çeşitli spor malzemelerini sizlere sevgi ile; sağlığa zarar vermeyen, kaliteli ve çevre dostu ürünlerini sunmak için kuruldu. Şimdilik bir e-ticaret sitesi olarak kuruldu. Fiziksel mağaza olması konusunda çalışmalarımız devam etmektedir. Mağazanın oluşmasını ve birçok işin yürütülmesini sağlayan hayat arkadaşım iyi ki var! Ortak olarak kurduğumuz Nefis Hayat şirketinde bu yolda ve hayat yolunda birlikteyiz.

Neden bu yoldayım sorusunun cevabı: AŞK ile olması! İş olarak görmüyorum. Herkese iyi gelmesini niyetlendiğim bu yol, beni ve çevremdekileri; sevgi, huzur, keyif, neşe, kahkaha, şifa, enerji, bolluk, farkındalık, şefkat, olumlu düşünceler… ile besliyor ve kucaklıyor.

Bu işi yaparken ne tip sıkıntılarla karşılaştınız ve bunları nasıl aştınız? Sizce kendi işinizi kurarken nelere dikkat etmek gerekiyor? Hangi konularda bilgi sahibi olmak gerekiyor?

Kurumsal hayatla arasındaki geçiş beni zorluyor. Ancak akışa bırakmak her seferinde biraz daha nefese ve içe dönerek sabırla kalmak sürecimi iyileştiriyor. Tek bakacağınız yer içiniz. Bilgiye sahip olmaktan önce Yoga pratiği yapıp içinizdekilere, hislerinize bakmanız ve oradan yola çıkmanız sizi akışa davet edecektir.

İş hayatında kadın olarak yer almanın zorlukları var mı sizce? Varsa nelerdir?

Her insanın zorlukları ve onları ele alışları değişebilir. Kadın olarak iş hayatımda farklı bir zorluk içindeyim diyemiyorum. Sadece kadın olarak aynı zamanda ev işleri ile ilgili bazı sorumluluklar olduğu için her şeye yetişmek tabi kolay olmuyor J

Yaptığınız işten istediğiniz sonuçları alabildiniz mi? İleriye yönelik koyduğunuz hedefler nelerdir?

Can öğrencilerim! Bu gittiğim Yol’ da öğrencilerimin sevgisi en kıymetlim! Can öğrencilerime şifa olmak, onların yüzünde bir tebessüm olmak, bedenlerinde rahatlık olmak, zihinlerinde berraklık olmak en kıymetlisi. Bu Yol’ un akışında daha fazla can öğrencilere yetmeyi, onların içine de bu şahane tohumu koymayı ve bazen de yeşermesinde onların yanında olmayı diliyorum.

En büyük planlarımdan biri de, Türkiye’deki üniversiteleri gezip kendimizi nasıl iyileştirebiliriz, bedenimizle bu iyileşme sürecini nasıl destekleriz ve Bu Aşk Nasıl Bir Şey?’ i anlatmak ve onlarla bir kez dahi olsa -beni bu yolda besleyen- Yoga derslerini yapmayı tüm kalbimle diliyorum.

Kendi işini yapmak isteyen kadınlara neler tavsiye edersiniz?

Biraz durun ve bakın içinizdeki ses ne diyor… Eğer bu sesi duymak zor geliyorsa, Yoga ve Farkındalık Meditasyonu size bu sesi duymanız için kucak açacaktır.

Konuyla ilgili sizden fikir almak isteyenlerin size ulaşabileceği bir e-posta adresi veya veya yaptığınız işle ilgili bilgi almak isteyenlerin girebileceği bir web sayfası var mı?

Bana birçok kaynaktan ulaşabilirsiniz. Her zaman sorusu olan ve sadece merhaba demek isteyen herkese gönül kapım açık. Şimdilik yerim Tuzla, buradan da bana ulaşabilirsiniz.

Nefis bir hayat için sevgi ile…

E-Posta: info@nefishayat.com ve magaza@nefishayat.com

Web Sayfası: www.nefishayat.com ve magaza.nefishayat.com

Instagram: @nefishayat ve @nefishayatmagaza

YouTube: Nefis Hayat

Lınkedin: Nefis Hayat

Facebook: Nefis Hayat

Twitter:     Nefis Hayat_GY

Pinterest:  Nefis Hayat

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here