Gizem Kaya – Kadın Girişimci Hikayeleri

0
3250

Kısaca kendinizden bahsedermisiniz? 

Others’ın kurucu ortaklarındanım. Others’ta iş geliştirme, marketing ve community manager alanlarından sorumluyum. Aynı zamanda halen Boğaziçi Üniversitesi’nde eğitimime devam etmekteyim.

Kendi işinizi yapmaya nasıl karar verdiniz? Bunu yapmaya karar verirken kimden destek aldınız?

Seçilmiş olduğum Girişimcilik Vakfı ve yakın çevremdeki girişimcilik dünyası ile ilgilenen arkadaşlarım sayesinde bu dünya ile tanıştım ve bir şeyler üretmek istediğime karar verdim. Bu süreç içerisinde kendimden, ekibimden, ailemden ve arkadaşlarımdan destek aldım.

Ne üzerine bir iş yapıyorsunuz?  Başka iş fikirleri varken neden bu işi yapmaya karar verdiniz?

Others; çeşitli işlerini yaptırmak isteyenler ile bu görevleri yapabilecek olan üniversite öğrencilerini bir araya getiren bir platform. Others ile sizin yerinize sunum hazırlayacak, içerik yazacak, çeviri yapacak öğrencilerden tutun sizin yerinize sıra bekleyecek, afişlerinizi dağıtacak, biriken kartvizitlerinizi dijitale aktaracak ve aklınıza gelen her türlü işinizi yapabilecek üniversite öğrencileri bulabilirsiniz. Eğer üniversite öğrencisi iseniz de; Others’a üye olarak görevleri bütçelerine, konumlarına ve son yapılma zamanlarına göre görüntüleyebilir istediğiniz göreve aday olarak para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Others’ta çeviri, getir-götür, sunum hazırlama, logo/banner tasarımı gibi görevlerin yanısıra spesifik ve yaratıcılıkta görevler de yayınlanıyor. Kendisinin yerine bayram namazı kılacak, düğününde nedime olacak, poker öğretecek ve hatta kendisine manzaralı bank tutacak arayanlar bile oldu.

Bu işi yaparken ne tip sıkıntılarla karşılaştınız ve bunları nasıl aştınız? Sizce kendi işinizi kurarken nelere dikkat etmek gerekiyor? Hangi konularda bilgi sahibi olmak gerekiyor?

Hem okul hem iş bir kere kesinlikle çok zor oluyor aynı zamanda kişisel hayatınız da var tabi sosyal hayatınız çok azalıyor bunları göze alarak başlamak gerekiyor zaten. Çok büyük fedakarlıklar yapmanız gereken zaman çakışmaları oluyor. Ve yeni bir iş kurmak zaten beraberinde bir sürü bilinmeyen bir sürü aşılması gereken engeller getiriyor. En büyük sıkıntılarımı yazılım alanında yaşadım. Çünkü hiç aşina olmadığım bir alandı ve ekibi yönetmekte zorlandım, ekip değişmeleri oldu ama hata yaparak öğreniliyor. Bir kere kesinlikle gerçekleştirmek istediklerini test etsinler. Ürün çıkarmaya odaklanmamak gerekiyor. Çünkü fikriniz size çok güzel gelebiliyor ancak gerçek bir problemi çözmüyor olabilirsiniz, insanlar kullanmayacak olabilir bu da sizi ürünü çıkardıktan sonra 3-4 ay çalışıp yıldıracak bir şey. Aynı zamanda soru sormaktan çekinmeyin, bilgisi olan insanlara aptalca sorular sorun ki öğrenin, onlar neler yapmış, nasıl yapmışlar. Bol bol başka startuplara bakın, okuyun araştırın, nasıl başarmışlar, neler yapmışlar.

İş hayatında kadın olarak yer almanın zorlukları var mı sizce? Varsa nelerdir?

Zorlukları dışında faydaları da var aslında. Girişimci kadınlar girişimci erkeklere oranla daha az olduklarından bir teşvik söz konusu. Ancak iş anlaşmalarında hem yaş hem cinsiyet önyargısına kapılıp ilk görüşte olumsuz tavırlar sergileyenler olabiliyor.

Yaptığınız işten istediğiniz sonuçları alabildiniz mi? İleriye yönelik koyduğunuz hedefler nelerdir?

Others’ın 2016 Temmuz’da websitesini yayına koyduk. Websitesinden görev yapmak isteyen üniversite öğrencilerinin üyeliklerini almaya başladık. Aynı zamanda görev oluşturmak isteyen kişilerin de ilanlarını almaya başladık. Ve aldığımız bu görevleri, üyelerimize e-mail yoluyla gönderdik. Her gün 5-6 görev açılıyor ve biz bunlar e-mail atıyorduk. Göreve gelen adayları topluyor, görev açan kişiye gönderiyorduk. Görevi açan kişi aralarından seçim yapıyordu ve biz de eşleştirmeyi yapıyorduk. 6000’in üzerinde üyemiz oluştu ve Others üzerinden 700 üzeri görev açıldı. Ürün olmadan böyle bir süreç geçirmiş olduk. Bu süreçler devam ederken yazılım ekibimiz ise yaptığımız testlere edindiğimiz deneyimlere göre mobil uygulamalarımızı geliştirmeye devam ettiler. Şimdi ise websitesindeki bu deneyimi mobil uygulamaları taşıdık ve halen en iyisini yapmak için test ediyoruz. Gelecekte ise aciliyet, öğrencilere ulaşma denildiğinde ilk akla gelecek ve alışkanlık edinilmiş bir uygulama olmayı planlıyoruz ve Avrupa öğrenci şehirlerine ulaşma planlarımız var.

Kendi işini yapmak isteyen kadınlara neler tavsiye edersiniz?

Cesur olmalarını

Konuyla ilgili sizden fikir almak isteyenlerin size ulaşabileceği bir e-posta adresi veya veya yaptığınız işle ilgili bilgi almak isteyenlerin girebileceği bir web sayfası var mı?

Others’ı merak edenler www.othersapp.com dan ulaşabilirler. Bana ulaşmak isteyenler ise gizem@othersapp.com adresinden benimle iletişime geçebilirler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here