Eksperin.com’dan Ersin Mete Ertürk ile Röportaj

0
1433

Kısaca kendinizden bahseder misiniz?

1977 Ankara doğumluyum. Mesleğim Makine mühendisi. 2000 yılında okuldan mezun olduktan sonra ailemin inşaat şirketinde 5 yıl kadar görev aldım. Sonrasında kendi inşaat şirketimi kurup Türkmenistan’da iş yapmaya başladım. Yaklaşık 2,5 yıl orada iş yaptıktan sonra şirketi devredip daha farklı neler yapabilirim diye düşünmeye başladım. Bir akşam BBC’de seyrettim bir programda şu an Türkiye distribütörlüğünü yaptığımız “Magic Whiteboard Taşınabilir Tahta” ürün grubunu gördüm. Altı aylık bir ikna sürecinden sonra Türkiye temsilciliğini aldım. Şu an aktif olarak kurumsal şirketlere ve devlet kurumlarına satıyoruz. Sonrasında 2012 yılında kendim ve çevremdekilerin ihtiyacı sonucu ortaya çıkan ve erkeklere iç çamaşırı, çorap, tıraş-bakım ürünleri ve prezervatif gibi ürün gruplarını abonelik modeliyle gönderen Erkekpaketi.com e-ticaret sitesini kurdum. Şu an 60 bin üyesi var ve erkek dikeyinde online kanalda bilinen bir marka oldu. Yenilik ve farklılık tutkunu bir seri girişimci olduğumu söyleyebilirim. Girişimci olmak ve ona göre harekete geçmenin, öğrenilebilecek bir şey olmaktan çok, insanın yapısıyla, azmiyle, zorluklara karşı verdiği mücadeleyle, yani bir nevi karakteriyle ilgili olduğunu düşünüyorum. Girişimcileri, hareket oryantasyonu diğer insanlara göre daha fazla olan kişiler olarak gözlemliyorum. Beni de bu noktada harekete geçiren şey, insanlara yeni, farklı ve denenmemiş şeyler sunarak onların hayatını kolaylaştırabilmek motivasyonu oldu.

Online web sayfanız hakkında bilgi verir misiniz? Ne tip ürün/hizmetler sunuyorsunuz, ne tip bir ihtiyacı karşılıyorsunuz?

En yeni projemiz olan Eksperin.com platformundan bahsedeyim. Sene başında beta olarak yayına aldığımız Eksperin.com, belirli kategorilerdeki uzman ve danışman kişilerle, bu kişilerden fikir ve tavsiye almak, onların deneyimlerinden faydalanmak ve soru sormak isteyen kişileri anında görüştüren bir online platform. Günümüzde en önemli konulardan birinin de kişiye özel bilgi olduğuna inanıyorum. Spesifik olarak, insanların problemlerinin çözümünü duymaya ve sordukları soruların cevaplarını almaya ihtiyacı var. Artık bir deneyim ekonomisi dünyasında yaşıyoruz. Biz de bu platformda, ihtiyacı olan insanların, oturdukları yerden, istediği uzmana kolayca ulaşabilmesini sağlayan kusursuz işleyen bir hizmet sunmayı görev edindik. Yenilikçi iş modelimizle de, ulaşılması zor görünen kişileri kolay ulaşılabilir kılıyoruz. Bundan hem müşteri fayda sağlıyor, hem de gelir elde eden uzman-danışman.

En önemli farkımız iş modelimizde. Uzmanlarla danışmanları, ekibimizin özel yazılımı olan ve bulut’ta çalışan bir santral sayesinde telefon yoluyla istedikleri zaman görüştürüyoruz. Arka tarafta kompleks bir yazılım olsa da çalışma şekli oldukça basit. Platformda uzman olarak yer almak isteyen kişiler hızlıca başvuru yapıp kendileri için dakika ücreti belirliyorlar. Kabul ettiğimiz uzmana en geç 24 saat içinde dönüş yapılıyor ve müşterilerle görüşebilmesi için hesabını aktive ediyoruz. Müşteri, platforma gelip hangi kategoriden uzmanla görüşmek istiyorsa platform aracılığıyla ona istek gönderip randevulaşıyor ve 15, 30 veya 60 dakikalık görüşme seçeneklerinden birini seçiyor.

Daha sonra her iki kişiye de sabit bir telefon numarası ve görüşme için özel şifre veriyoruz. İki taraf da randevulaşılan saatte numarayı arayıp şifreyi girerek görüşmeye başlıyorlar. Burada en önemli detaylardan biri, görüşme yapan kişilerin gizliliğinin sağlanması. Yani iki taraf da birbirlerinin iletişim bilgilerine sahip değil. Daha sonra, görüşme bittiğinde, görüşme süresi ve uzmanın dakika ücretine göre hesaplanan tutar, müşterinin kredi kartından çekiliyor. Tutarın büyük bir yüzdesi uzmanın hesabına aktarılıyor, biz de sunduğumuz hizmetin karşılığı kalan yüzdeyi komisyon olarak alıyoruz. Böylece aslında platformda rol alan üç bileşen de kazan-kazan-kazan bir yapı ile değer yaratıyor.

eksperin.com_www.muraterdor.com_2

Online ticaret fikri nereden ortaya çıktı, nasıl karar verdiniz?

Eksperin, bizzat ben ve çevremdeki iş insanlarının ortak sorunu olan, konusunda uzman kişilere keşke istediğimizde ulaşabilsek durumu sonucu ortaya çıktı. Çünkü insanlar bazen öyle bir noktaya geliyor ki hızlı karar alması gereken durumlarda yaşadıkları tereddütü ve ne yapması gerektiğini bu yollardan daha önce geçmiş, aynı deneyimleri yaşayıp başarılı olmuş ya da başarısızlık yaşamış kişilere sorarak, onlardan fikir alma ihtiyacı duyuyor.

İşte biz de Eksperin.com’da bunu kolay yoldan sağlıyoruz. Ulaşılamaz kişileri, benzersiz iş deneyimleri yaşamış, çeşitli kategorilerdeki uzmanları, ihtiyacı olan kişilerle teknolojik altyapımız sayesinde telefon yoluyla görüştürüyoruz. İş modelimizin farkı, özel sanal santral yazılımımız sayesinde iki tarafı telefon yoluyla görüştürmek. Bu sayede farklı şehirlerde yaşayan kişiler oturdukları yerden, istedikleri saatte görüşme yapabiliyorlar. Örneğin Anadolu’daki bir Kobi’nin yetkilisi, İstanbul’da yaşayan bir uzman ile istediği saatte özel olarak görüşerek işletmesiyle ilgili fikir ve tavsiye alabiliyor. Bunun karşılığında da platformdan onaylı uzman, gelir elde ediyor.

Sunduğunuz hizmet veya ürünü online mecrada satmanın fiziki ortamda satmaya göre ne avantajları var?

Sunulan en önemli fayda, ihtiyacı olan kişileri, istedikleri kişiyle hiçbir zahmete girmelerine gerek kalmadan, kolayca ve özel olarak görüştürmek. Akşam evinizde çayınızı içerken, oturduğunuz yerden işinde uzman bir kişiyle rahatça görüşüp soru sorabilirsiniz. Ulaşılması zor kişileri ulaşılabilir kılıp, profesyonel olarak kişilere ve firmalara deneyim ve tavsiyelerini sunar hale getiriyoruz. Bunu offline olarak yapmak isteseniz ya bir etkinlikte istediğiniz birini bulmaya çalışmak zorunda kalacaksınız ya da danışman şirketlere yönelip belki platformda vereceğinizden daha fazla para vererek çok da tatmin olmayacağınız bir hizmet alacaksınız. Ama diğer taraftan online’da her şey daha hızlı, daha basit ve otomatik. O yüzden “İstediğiniz uzmanlar bir telefon uzağınızda” diyoruz.

Bunu yapmaya karar verirken kimden destek aldınız?

Önce ailem sonra da yakın çevremdeki arkadaşlarım. Ancak ben artık kendimi deneyimli bir girişimci olarak görüyorum. Aileden ve arkadaşlardan alınan geri dönüşlerin reel pazarda pek bir anlam ifade etmediğini bazı acı tecrübeler yaşayıp öğrendim. Dolayısıyla en gerçek geri bildirim pazarın kendisinden gelendir. Bu sebeple Eksperin’de her şeyin mükemmel hale gelmesini beklemeye gerek kalmadan beta olarak yayına aldık. Bazı eksikler olsa da platform çalışıyor, görüşmeler sorunsuz yapılabiliyor. Önemli olanın bu olduğuna inanıyorum. Çalışır bir yapı sunup, pazardan gelebilecek geri dönüşler neticesinde, iş modelimize uygun olanlara göre ilaveler yapıp gerekirse pivot edebilmek.

eksperin.com_www.muraterdor.com_3

Online mecrada iş yapmanın zorlukları sizce nelerdir?

Elbette her işin zorluğu var. Online’da iş yapanları da kategorize ederek bunu cevaplamak daha gerçekçi olur bence. Genel olarak cevaplamam gerekirse, işinde yetkin, işini severek yapabilen, sadece söyleneni değil de kendince önerileri de işe katabilen çalışanları ve özellikle de yazılımcıları bulup onları bünyede tutmak işin en zorlu kısımlarından. Diğer taraftan, örneğin ben e-ticaret tarafında da yer aldığım için, burada benim gördüğüm en önemli zorluk müşteriye sizi neden seçmesi gerektiğini anlatabilmeniz. Yani pazarlama. E-ticaret aslında oldukça maliyetli bir alan. Sürekli reklam vermeniz ve online’da bilinir olmanız gerekiyor. Bir de eğer fiziki olarak depo-stok çalışıyorsanız zorluklar ve maliyetler de artıyor. Eksperin ise bir pazaryeri. Buradaki en önemli zorluk da klasik pazaryeri sitelerinin yaşadıkları açıkcası. Hem hizmet sunan, hem de hizmet alanı aynı platformda buluşturmak da farklı hizmetler ve ürünler sunabilmekten geçiyor. Çünkü artık her yerde aynılaşma var. Öne çıkabilmeniz için farklılaşmak zorundasınız.

Sitenize trafik sağlamak ve duyurmak için ne tip pazarlama çalışmalarında bulunuyorsunuz?

Daha çok growth hacking ve gerilla yöntemlerini kullanarak pazarlama yapma üzerine kurulu bir anlayışımız var.   Burada da büyümenin, insanlara paylaşabilecek bir şeyler sunduğunuz zaman organik olarak gelmeye başlayacağını görüyoruz. Önemli olan bu içerikleri üretip, faydaları sunabilmek. Diğer taraftan pazarlamamız genel anlamda 3 temel yöntem üzerine kurulu;

Ücretsizler: Bloglar, erken benimseyenler, sosyal medya, PR

Yarı Ücretliler + Yarı Ücretsizler: İşbirlikleri ve basın

Ücretliler: Facebook, Google, radyo vb. gibi pazarlama kanalları

Türkiye’de sektörü (online satış) nasıl görüyorsunuz?

Türkiye’de özellikle online girişimcilik son yıllarda artan bir trend’de ilerliyor. Kendim de girişimci olduğum için yaşanan zorlukların neler olduğunu iyi biliyorum. Online’da da ofline’da da fark etmeyen bir şey var bana göre; artık herkesin yaptığını yaparsanız bir şeyler başarmanız zor. Farklılaşmak zorundasınız ve bunun ne olacağını da kendiniz bulmalısınız. Ben şahsen iş kurarken, küçük gölde büyük balık olmayı tercih ediyorum.

Girişimci, bir iş kurarken veya iyi bir fikrini harekete geçirirken iki şeye ihtiyaç duyuyor; birincisi finansman ikincisi de onu belirli noktalarda yönlendirecek uzman kişileri bulmak. Biz ikinci ihtiyacı gördük ve buna kolay yoldan ulaşabilmelerini sağlamak için yola çıktık. Bu noktada hem girişimcilerin hem de Kobi’lerin en çok ihtiyaç duydukları şeylerden biri, yeni başlayacakları proje veya devam eden işleriyle ilgili soru sorup fikir alabilecekleri kişilere ulaşabilmek. Amacımız özellikle Kobi’lerin ve 1,5 milyon girişimcinin bu hizmetten yararlanarak işlerini büyütmelerini sağlamak.

eksperin.com_www.muraterdor.com_0

Sizce online iş yaparken nelere dikkat etmek gerekiyor? Bu işi yapmak isteyenlere neler tavsiye edersiniz?

Artık dünyada ürün veya hizmet satma diye bir şey kaldığını düşünmüyorum. Deneyim ekonomisinde yaşıyoruz. Her satın almanız aslında bir deneyim. Buna en güzel örnek Starbucks’lar. Neden dünya üzerindeki milyonlarca insan her sabah işe gitmeden bir Starbucks’a uğrayıp kahveye normalden daha fazla para vererek satın alıyor? Çünkü aslında Starbucks kahve satmıyor. Bizlere kahve içme deneyimini harika bir şekilde pazarlıyor ve entegre bir hizmet sunuyor.

Biz de Eksperin’de olağan bir hizmet satmıyoruz. Biz bir fırsat, bir çözüm, bir deneyim, belki de gerçekleşecek bir rüya satıyoruz. İş yapacaklara tavsiyem bu olur. Yani ürün satıyorlarsa, bunu nasıl hizmete de çevirebileceklerini, hizmet satıyorlarsa da bunu ayrıca nasıl ürüne de çevirebileceklerini düşünmeliler.

Konuyla ilgili sizden fikir almak isteyenlerin size ulaşabileceği bir e-posta adresi veya yaptığınız işle ilgili bilgi almak isteyenlerin girebileceği bir web sayfası var mı?

Bana ersin@eksperin.com adresinden direk ulaşabilirler. Bununla birlikte Eksperin’de uzman-danışman olarak yer alıp gelir elde etmek isteyenler https://eksperin.com ‘dan “Uzman Ol” butonuyla ilerleyebilir. Diğer girişimlerimize ise www.erkekpaketi.com ve www.magicwhiteboard.net adresinden ulaşılabilir.

Editör not : magicwhiteboard.net sitesi maalesef kapanmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here