İlk defa “Anlayamazsınız” diyerek kahkahalar atmamızın üzerinden neredeyse bir yıl geçti ve tabi zamanla o günkü etkisini kaybeder oldu. Ama bu popüler söz duyulduğu günlerde, doğru zamanda doğru içerikle bizi buluşturan birçok marka, sosyal medyada unutulmayan ve örnek gösterilmeye devam eden işler yaptı. 

Tam da bu yüzden Gerçek Zamanlı Pazarlama (Real Time Marketing)“çok güzel” bir yöntem. Hem marka bilinirliğinizi arttırırken, hem de müşterilerinizle etkileşim halinde olarak onlara unutulmayan bir deneyim yaşatmış oluyorsunuz. 

Ama bu pazarlama stratejisini kullanmak için günümüzü neşelendirecek, kutlanılacak ya da hüzünlendirecek bir olay olmasını beklememize gerek yok. Aslında Gerçek Zamanlı Pazarlama’yı, kişiselleştirme ile her gün kullanabiliriz. Bunu da sadece sosyal medyada değil, diğer pazarlama kanallarında da uygulayabilirsiniz.

eMarketer’ın Eylül ayındaki raporuna1 göre Gerçek Zamanlı Pazarlama, şu anda öncelikli olarak sosyal medya ve website’lerinde kullanılıyor. Fakat bu ikilinin arkasından e-posta pazarlama geliyor. Özellikle e-posta pazarlamada manuel iş yükünüzün hafiflemesini sağlayan kişiselleştirilmiş otomasyon gönderimleri ile Gerçek Zamanlı Pazarlama’yı verimli bir şekilde kullanabilirsiniz.

Gerçek Zamanlı Pazarlama, en doğru zamanda doğru müşteriyle iletişime geçmeniz demektir ve bu iletişim, müşterilerin “o” bilgiye ihtiyacı olduğu anda başlar. Yani markanın neyi ne zaman söylemek istediği değildir önemli olan. Asıl olan müşterinizin neyi ne zaman bilmek istediğidir.

Müşterilerinizin gezinme, e-posta kampanyalarına verdiği tepki veya satın alma bilgilerinin hepsini kullanarak kişiselleştirilmiş içerikle e-posta gönderimleri sağlayabilirsiniz. Bu şekilde yüksek geri dönüşler ve müşteri sadakati kazanmış olacaksınız.

Örneğin müşteriniz bir ürünü sepetinde bıraktı, fakat bu üründen stoklarınızda 3 adet kaldı. Bu bilgiyi müşterilerinize vererek doğru kişiyi bilgilendirmiş olursunuz. Başka bir örnek ise müşterinizin satın almış olduğu ürünün kullanım süresi ile ilgili olabilir. Şampuan satın almış birisinin ortalama ne kadar süre sonra tekrar sipariş vereceğini öngörerek müşterinize bir indirim kuponu ile birlikte bitmeye yakın olan şampuanını hatırlatabilirsiniz.

Her zaman bu ve benzeri kurguların hangi müşterilerinizin üzerinde etkili olduğuna bakıp, yeni kurgular oluşturabilir ve onların ihtiyaçlarını anladığınızı Gerçek Zamanlı Pazarlama stratejileri ile göstererek başarılı geri dönüşler alabilirsiniz.

link

Bu yazı Emarsys Türkiye çalışanları tarafından yazılmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here