Çok uzağa değil, yakın bir döneme doğru geriye dönüp baktığımızda, dijital dönemden önce üretim şekillerinin ağırlıklı olarak bir ürün ya da hizmetin tasarlanması ve piyasaya sürülmesi şeklinde olduğunu görüyoruz. Günümüzde ise üretim anlayışı yalnızca ürünün tasarlanması ve piyasaya sürülmesi çalışmalarından ibaret değil. Piyasaya sunulacak ürünler ve hizmetler artık kullanıcıların istekleri doğrultusunda şekilleniyor. Diğer bir deyişle, günümüzde teknoloji ve üretimsel gidişatın yönünü belirleyen toplumun kendisi. Üreticilerin topluma bakış açısını ise demografik yüzdelerin yanında tüketicilerin eğilimleri, yaşam tarzları, davranış şekilleri belirliyor. Zamanında sunulan her ürünü kabul eden bizim gibi tüketiciler bile artık kendi isteğimiz dışında bize sunulan bir ürün ile karşılaştığımızda buna burun kıvırıp başka bir markaya hızlıca yönelebiliyoruz. Hatta alışveriş öncesi internetten yorumlara bakıyor, gerekirse sosyal medya kanallarından şikâyet olup olmadığını kontrol ediyor ve alışverişi buna göre şekillendirebiliyoruz. Peki gelecekte tüketiciler nasıl olacak ve markalar bununla alakalı ne tip hazırlıklar yapacaklar? 

Y kuşağından bir şey saklamak mümkün değil

Günümüz toplumunda azımsanmayacak bir yüzde internet ile çok yakın. Yeni nesil olarak bahsettiğimiz Y kuşağı, interneti kullanmayı çok iyi biliyor, bir ürünü satın alacakları zaman çok kısa bir süre içerisinde o ürün ile ilgili hemen hemen her türlü içeriğe, bilgiye erişme gücüne sahipler. Y kuşağı teknolojinin getirdiği bütün değişimlere ayak uydurarak bu değişimleri benimsemiş durumda ve bu kuşaktan bir şey saklamak mümkün değil. İnternet üzerinden satışı olmayan ürünler ise bu kuşak tarafından tamamen bir eksiklik olarak kabul ediliyor. 

Teknolojinin getirdiği bu büyük değişimler ve ona çok hızlı ayak uyduran yeni nesil ile beraber gelecekte internetten alışveriş yapmak alışverişin büyük yüzdesini oluşturacak. Geleceğin şirketleri doğru müşteri kitlesini belirlemek ve belirledikleri müşteri kitlelerin eğilimleri yönünde hareket etmeye başlayacaklar. Teknolojiyle beraber gelen bu zorunluluk neredeyse bütün alışkanlıklarımızı değiştirecek ve değiştirmeye başladı bile. 

Z kuşağına hazırlık yapmak gerekecek

Y kuşağı olarak bahsettiğimiz kesim şu anki gençlerimiz. Teknolojiyle yeni buluşan ve geçmişle günümüzü görebilen kesim. Y kuşağını takip eden ve hemen arkasından gelen Z kuşağı ise bambaşka bir kuşak olarak karşımıza çıkıyor. Z kuşağı, Y kuşağından farklı olarak şirketler ve üreticiler için daha zorlayıcı bir kuşak olacak. Z kuşağı istediğini elde edebilen ve kolay beğenmeyen bir kuşak. Ancak bu kuşağı anlamak ve isteklerine uygun üretim yapmak başarılı bir iş sonucu elde etmeyi sağlayabilecek.

Tüketici gelecekte başrolde olacak

Geleceğin tüketici profilinin en büyük özelliği ise önünde birçok seçeneği olduğundan seçici davranması. Şirketler seçici davranan tüketiciye en iyiyi sunma yolunda iyileştirmelere gitmek zorunda kalacak. Bu da kalite artışının ve tüketici ile kurulabilecek en sağlıklı ilişkiye ulaşmanın önünü açacak. Tüketici gelecekte başrolde olacak. Ona sunulan seçeneklerden almak zorunda olmayıp, onun isteğine yönelik şekillenen bir üretim planı ile memnun hissedecek. Kısacası müşteri kraldır veya müşteri her zaman haklıdır cümlesini artık daha fazla duyuyor olacağız.

Doğru hedef kitleye doğru ürün

Bugünün gidişatı aslında bizlere birçok ipucu sunuyor. İnsanlar hayatlarında artık alışverişe zaman ayırmayarak, internet üzerinden ihtiyaçlarını gideriyor. Gelecekte bu oran hızla artacak ve insanların alışveriş alışkanlıkları kökünden değişecek. Burada şirketlere düşen en büyük görev doğru hedef kitleye doğru ürünü sunmaları. Yeni neslin satın alım alışkanlarını takip etmek onlara düşen büyük sorumluluklar en başında geliyor.

Şirketlerin ve üreticilerin başarı yakalaması için hedef kitlelerini gerçekten çok iyi tanımaları gerekiyor. Öncelikle yeni gelen Z kuşağı hakkında araştırmalar yapmalılar. Satın alma alışkanlıklarının teknoloji ile beraber geliştiğini ve bu yeni kuşağın her şeyden haberdar olduğunu unutmamalılar. Çünkü Z kuşağı en iyi olanı çok kısa süre içerisinde öğrenebilme yeteneğine çoktan sahip olacak. İyi bir araştırma, iyi bir sunum ve çok çalışma ile şirketlerin geleceğin tüketicilerine hitap edebilmeleri ve başarılı olmaları mümkün. Bunları yaparken en son teknolojik gelişmeler ile kendilerini donatan firmalar özellikle yeni kuşaklar tarafından daha çok tercih edilecekler.

*Bu yazı www.cnnturk.com sitesinde Murat Erdör’ün köşesinde yayınlanmıştır. Yazarın buradaki tüm yazılarına https://www.cnnturk.com/yazarlar/guncel/murat-erdor linkinden ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here