Youtube’a 15 Temmuz 2012 yılında yüklenen Gangnam Style adlı şarkının orijinal klibi yayınlandığı yıl içerisinde 1 milyar izleme rakamına ulaşan ilk video olmayı başarmış, günümüzde ise 3.592.446.882 izleme sayısına ulaşmıştır. 17 milyon beğeni sayısına sahip olan klip, kısa zamanda en çok izlenme sayısına sahip olarak rekora imza atmıştır. Hatta aldığı beğenilerle Youtube’da en çok beğeni alan klip olarak rekorlar kitabına girmeyi başarmıştır. Şarkıyı Koreli sanatçı PSY seslendirmiştir.

31 ülkede 1 Numaralı Parça Oldu!

Park Jae-Sang yani bilinen adıyla PSY, Güney Korelidir. Eğitimini Berklee’de almış, ilk albümünü ise 2001 yılında çıkarmıştır. Aynı yıl sıra dışı bir tarza sahip ve erotik içerikli klipler çektiğinden dolayı yasak ve cezalar almıştır. PSY, bu yasak ve cezalara rağmen tarzını korumuştur. 2012’de yayınlanan Gangnam Style parçasıyla ünü ülke sınırlarını aşmıştır. Öyle ki, parça iTunes üzerinde 31 ülkede 1 numaraya yerleşmiştir. Bu başarısının ardından ise 20 Eylül tarihinde Youtube üzerinde en çok beğenilen video olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeyi başarmıştır.

Ünlüler de Paylaştı

The Wall Street Journal, CNN International , Foreign Policy ve Financial Times gibi uluslararsı yayın yapan kanalların yayınlarında da yer verilen şarkı, pek çok ünlü isim tarafından da paylaşılmıştır. O ünlüler arasında; Tom Cruise, Katy Perry, Britney Spears ve T-Pain gibi isimler yer almıştır.

5 yıl Zirvede Kaldı

Yayınlandığı 2012 yılında 1 milyar barajını geçerek en çok izlenen şarkı unvanına sahip olan Gangnam Style, 10 Temmuz 2017 tarihine kadar zirvede kalmayı başarmıştır. Bu tarihte Wiz Khalifa’nın seslendirdiği See You Again adlı şarkı, Gangnam Style’ı geçerek ilk sıraya yerleşmiştir. 31 Temmuz 2017 tarihinde ise, Luis Fonsi’nin Despacito adlı şarkısı yayınlanınca Gangnam Style 3. Sıraya düşmüştür. Bu tarihte sonra 21 gün boyunca fazlaca izlenmiş, en fazla izleme sayısına sahip 2. Youtube videosu unvanını almıştır.

İroni Yapmaya Çalışmış 

Gangnam Style sözcüğü tamamen uydurmadır ve modayı yakından takip eden, diğer bölgelerdeki insanlardan farklı yaşam tarzına sahip olan insanların yaşadığı Gangnam ve Seul bölgelerine göndermeler içermektedir. Time Dergisi’nin haftalık kelime listesinde bu kelime, “Seul’un Gangnam bölgesindeki savurgan yaşam tarzını ifade eden davranış şekli” olarak yer almıştır. PSY verdiği bir röportaj sırasında, şarkıdaki dans, görünüş ve sözlerin kast edilen üst sınıf insanlardan oldukça uzak olduğunu bu sayede de ironi yapmaya çalıştıklarını belirtmiştir.

Youtube’den Ne Kadar Kazandı?

Youtube’de 5 yıl boyunca 1. sırada en çok izlenen video olmayı başaran Gangnam Style parçasının PSY’ye Yotube’den ne kadar kazandırdığı merak konusu olmuştur. Google’den Nikesh Arora, Youtube’un 8 milyon dolar gelir ürettiğini ifade etmiştir. PSY, Youtube’den iyi bir gelir elde etse de Gangnam Style’ın ona olan asıl katkısı, onun dünyaca tanınmasını sağlaması ve artan şöhreti sayesinde albüm satışları ve konserlerinin artmasıdır.

Gangnam Style parçasını verilen link üzerinden dinleyebilir, ilginç videosunu izleyebilirsiniz.

Kaynak 1: Webrazzi

Kaynak2: Wikipedia

Kaynak3: comtalks

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here