Kısaca kendinizden bahseder misiniz?

Esra Erdoğan. 34 yaşındayım. 2 kız çocuk annesi, grafik tasarımcı ve fotoğrafçıyım. 11 sene grafik tasarımcı olarak reklam ve eğitim sektöründe çalıştıktan sonra kendi işimi yapmaya başladım. Şu anda Ekotolye’nin kurucusu olarak, dijital fotoğrafçılık ve tasarım üzerine çalışıyorum.

Kendi işinizi yapmaya nasıl karar verdiniz? Bunu yapmaya karar verirken kimden destek aldınız?

Kızlarım doğduktan sonra yoğun mesai saatleri olan işime dönmek istemedim. Daha doğum iznim bitmeden evden dışarıya grafik işleri yapmaya başladım. Bu arada da daha önce eğitimini aldığım fotoğrafçılık üzerine de çalışmaya başladım. Yenidoğan fotoğrafçılığı üzerine yurtdışında workshoplara katıldım ve kademeli bir şekilde özel gün fotoğrafçılığı ve grafik tasarımcılık üzerine kendim çalışmaya başladım. Öncelikle eşim her konuda çok destek oldu. Kızların bakımında da, işimi geliştirmem için gereken her konuda tam destek oldu. Son bir yıldır özellikle doğum ve yenidoğan fotoğrafçılığı başta olmak üzere, konsept çekimler, düğün çekimleri gibi fotoğraf dallarında yenilikçi ve değişime açık işler yapmaya çalışıyorum. Hayatımda hiç bu kadar kişisel tatmin dolu bir yıl yaşamamıştım.

Ne üzerine bir iş yapıyorsunuz? Başka iş fikirleri varken neden bu işi yapmaya karar verdiniz?

Fotoğrafçılık ve grafik tasarım üzerine çalışıyorum. Çünkü zaten bu işin içinde deneyimim vardı. Benim için yepyeni bir alan değildi. Bebek albümleri yaparak başladığım işim şu an çok güzel bir yöne kaydı.

Bu işi yaparken ne tip sıkıntılarla karşılaştınız ve bunları nasıl aştınız? Sizce kendi işinizi kurarken nelere dikkat etmek gerekiyor? Hangi konularda bilgi sahibi olmak gerekiyor?

Fiziksel olarak çok yorucu bir iş. Sadece çekimlerde değil, çekim sonrası hazırlık aşamasında da çok yoğun çalışıyorum. Özellikle doğumlarda gece gündüz gibi bir kavram yok. Bu da yorucu olabiliyor. Bir de bazı insanlar sadece deklanşöre basıldığını zannediyor, yani iyi makinası olan herkes bu işi yapabilir gibi geliyor. Ama öyle değil, bu işin mutfağında, sunumunda çok emek var. Bence fotoğrafçının iyi bir grafik bilgisi, ışık, gölge, uyum bilgisi ve iyi düzeyde teknik bilgisi olması gerekiyor. Ben bu işi doğru şekilde yapmaya çalışıyorum. Ve sunum kısmı da benim için çekim kadar önemli. Yenilikçi davranıp sürekli araştırıp yeni teknikler deniyorum. Bunları takip etmek de zaman alıyor. Açıkçası çok çalışmak gerekiyor. Ama emeğimin karşılığını alıyorum.

İş hayatında kadın olarak yer almanın zorlukları var mı sizce? Varsa nelerdir?

Kurumsal bir firmada çalışırken daha çok zorlukla karşılaşıyordum. Aynı işi yapan erkekler nedense daha yüksek maaşlar kazanıyor. Anne olmak iş hayatında çok ciddi sıkıntılar yaşamanıza neden oluyor. Çocuğunuzu hasta olarak bırakıp işe gitmek zorunda kalıyorsunuz. Kadınların yükü ağır ama kendim çalışmaya başladığımdan beri esnek çalışma saatleri sayesinde programımı daha rahat yapabilir oldum. Çok yoğun çalışıyorum ama sorumluluklarımı daha iyi yerine getirebildiğimi düşünüyorum. Özellikle daha fazla yeni anne olmuş kadınlarla çalıştığım için kendim de anne olmanın çok avantajını yaşıyorum. Yaşadıklarını daha önceden biliyor olmam ve deneyimli olmam müşterilerimle daha rahat çalışmamı sağlıyor. Benim çalıştığım sektör için kadın olmak bir avantaj diyebilirim.

Yaptığınız işten istediğiniz sonuçları alabildiniz mi? İleriye yönelik koyduğunuz hedefler nelerdir?

Şu anda işim gelişmekte olan bir çocuk. Ama öngördüğüm konular istediğim şekilde ilerliyor. Şu ana kadarki gelişmeden memnunum diyebilirim. Bir bebek ve çocuk stüdyosu açmak, çok konsept tasarımlarla farklı çekimler yapmak istiyorum. Bu hayalimi 2013’de gerçekleştirebilirsem çok iyi olacak. Tabii ki ekibi büyütmek de istediğim bir gelişme. Çünkü artık tek başıma yetişemiyorum.

Kendi işini yapmak isteyen kadınlara neler tavsiye edersiniz?

Kararlı olmak, iyi bir plan ve çok çalışmak. Bir de yeniliklere açık olmak. Kadınlar gelecekle ilgili daha iyi planlar yapıyorlar. Başarılı olmak çok zor değil.

Konuyla ilgili sizden fikir almak isteyenlerin size ulaşabileceği bir e-posta adresi veya veya yaptığınız işle ilgili bilgi almak isteyenlerin girebileceği bir web sayfası var mı?

E-posta Adresim: erdoesra@gmail.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here