QR Code’un Kötü Kullanımına 10 Örnek

0
2437

Akıllı telefonların yaygınlaşmasıyla birlikte müşterilere farklı kanallardan ulaşmak isteyen firmalar verdikleri ilanlarda QR Code vererek insanları web sayfalarına yönlendirip yeni çıkardıkları ürünlerin duyurusunu yapıyorlar veya online alışveriş imkanı sağlıyorlar. Sadece şirketler değil üniversiteler bile bu kodlar sayesinde duyuru yapabiliyorlar. Mesela kampüs içindeki otobüs duraklarında QR Code’lara rastlayabiliyoruz. Akıllı telefonu ile bunu tarayan öğrenciler otobüs sefer saatlerini buradan görebiliyorlar. Böylece sıklıkla değişen ya da değişebilecek bir aktivite, indirim, yeni ürün lansmanı gibi şeyler için her zaman yeni bir broşür basma zorunluluğu ortadan kalkıyor, zaman kaybı olmuyor çünkü QR Code tarandığında cep telefonunuzda çıkacak bilgi kolaylıkla ilgili şirketin çalışanı tarafından bilgisayardan güncellenebiliyor.

Yukarıdaki açıklamalar sonrasında anlaşılacağı üzere QR Code’un mantığı çok basit, akıllı telefonunuzu bu koda yakınlaştırıyorsunuz, ilgili programı önceden yüklemişseniz telefon kodu birkaç saniye içinde okuyor ve sizi ilgili web sayfasına yönlendiriyor. QR Code uygulamasından iyi sonuçlar almak isteniyorsa 3 temel noktaya dikkat edilmesi gerekiyor.

QR Code’un içinde bulunduğu mecra (gazete, otobüs durağı, reklam panosu) sizin ulaşabileceğiniz ve önünde 5-10 saniye durup taratabileceğiniz bir konumda ve tabi ki internet erişiminiz olduğu bir yerde olmalı.

İnsanlara QR Code’u cep telefonlarıyla taratmak için iyi bir sebep olmalı. Sadece meraktan bunu taramalarını beklemek yerine onlara bir indirim kuponu sunmak belki işlemleri daha hızlandırabilir.

QR Kod tarandıktan sonra yönlendirme yapılan sayfa mutlaka mobil telefona uyumlu olmalıdır. Mobil web sayfası olmayan firmaların bu hatayı sıkça yaptığı gözlemleniyor. Kodu taratıp web sayfasına giren kişi web sayfasını iyi göremiyor, indirim kuponu veya video varsa da bunu anlayamıyor.

Bunları herkesten daha iyi bilmesi gereken bazı firmalar hala bu üç temel noktayı kavrayamadıklarından bu linkteki ilginç resimler ortaya çıkıyor. Özetlersek QR Code olsun da nereye konursa konsun mantığı işlemiyor, belli kurallara dikkat etmek gerekiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here