Elin Kızı Emoji’den Para Kazanmaya Başladı

2
4901

Ünlüler yakın zamana kadar isimlerinin üzerinde olduğu kıyafet ve parfümler satıp para kazanırken artık teknolojinin nimetlerinden yararlanmaya başlayıp sosyal medya kanallarında markaların reklamını yaparak yüksek ücretler talep etmeye başladılar. Geçenlerde konuştuğum bir arkadaşım bir ünlü şarkıcımızın hızlı tüketilen gıda sektöründen bir marka için Instagram’da yaptığı paylaşım sonrasında o hafta sonu reyonlarda ürünlerin tamamen tüketildiğini, marka yöneticisinin bile bu kadar ilgi beklemeğinden şaşırdığını söyledi.

Bir ajans sahibi arkadaşım ise danışmanlık verdiği uluslararası bir hotel zinciri için başka ülkelerden Twitter ve Instagram fenomenlerini Türkiye’ye davet ettiğini, bu kişileri iki gün en iyi şekilde ağırladıklarını, İstanbul’da belli başlı tarihi yerlere götürdüklerini ve her masrafı karşıladıklarını belirti. Bunun karşılığında fenomen olan kişinin sosyal medya kanallarında takipçileri ile bir kaç fotoğrafı hotel adını da belirterek paylaşması yeterli oluyormuş. Bu fenomenlerin bazılarının takipçi sayısı ünlü kişiler gibi fazla olanda varmış olmayan da ama nitelikli bir takipçi kitlesine hitap ettiklerinden belki daha az kişiyle daha iyi sonuçlar çıkartabiliyorlarmış. Kısacası olay sadece meşhur olmak değil veya milyonlarca takipçi sayınızın olması değil.  Belli bir konuda paylaşımlar yapıyorsan seni takip eden kitle paylaşımlarına fazlasıyla duyarlı oluyor ve buna gore hareket edebiliyor.

Son dönemin en popüler konularından birisi Emoji olunca ünlüler buradan da para kazanmanın yolunu bulmuşlar. Kim Kardashian geçen sene kalçalarının, para, oje, ruj gibi emojilerin olduğu Kimoji isimli uygulamayı hayata soktu ve olumsuz değerlendirmelere rağmen fazlasıyla ilgi görüp ücretli uygulamalar listesinde birinci sıraya yükseldi.

Kim Kardashian’ın 21 Aralık günü paylaştığı “App Store’u çökerttiğim için kusura bakma Apple” yazan tweet mesajı tartışma yarattı çünkü Apple App Store’da herhangi bir çökme durumu yaşanmadığını bildirdi. İşin ilginç tarafı Kim Kardashian tweetlerine devam edip sorunun en kısa sürede çözüleceğini ve hayranlarının uygulamayı indirebileceklerine dair mesajlar yayınladı. Fan sayısı oldukça fazla olduğundan belki anlık bir yüklenme yüzünden aksaklıklar oldu belki de hiç sorun yoktu bilemiyorum ancak konuyla alakalı sonuna kadar PR yapılması eminim birçok insanda ilgi uyandırdı ve belki de sırf meraklarından bu uygulamayı telefonlarına indirenler bile oldu.

Sizce ülkemizden hangi ünlü kendi uygulamasını yaratıp bunu piyasaya sürecek? Benim aklıma ilk gelen isim nedense Demet Akalın oldu. Sosyal medya’da oldukça aktif, sadık bir dinleyici kitlesi var ve kendisiyle ilgili yaratabileceği birçok güzel emojiler çıkacağını düşünüyorum. Bekleyip göreceğiz ….

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here