Şirketler için e-posta, müşterileriyle ilişkilerinde ki en ucuz ve en etkin yöntem rolünü üstlenir. Kullanılan araç ne kadar iyi olursa olsun, alıcıları (müşterileri) çekecek olan güce “içerik” sahiptir. Bir sonra ki e-posta kampanyanızda başlat tuşuna basmadan önce aşağıdaki altı hatayı yapmamaya dikkate edin.

1.İzinsiz e-posta göndermek

Kayıt olmadığınız bir yerden e-posta almak özel hayatınıza yapılan bir saldırı ve gizliliğinizin ihlalidir. Şirketler e-posta pazarlama kampanyalarına başlarken listeler satın alıp bu listedeki herkese gönderim yapma gafletinde bulunurlar. Bundan daha kötü bir şey olamaz sanırım çünkü listedeki çoğu kişi sizi spam olarak işaretler.  Bu da işe yanlış başladığınızın bir işaretidir. Bu duruma düşmemek için web sayfanızı kullanarak ya da küçük kayıt formları oluşturarak kendi listenizi yaratın.

2.Etkili olmayan ilgisiz başlıklar ve From (Kimden) satırını doğru kullanmak

Kimsenin sizin e-postanızı açacağını garanti edemezsiniz. Ama açmasını daha da zorlaştırmak için sıkıcı başlıklar kullanmayın. Doğru bir başlık ilgi uyandıracak, kısa bir satırdan oluşmalıdır. Bir örnek vermek gerekirse; “işletmenize yardımcı olacak iki şey.” Okuyucu burada sadece “iki şey” okuyacağını bilir ve gönderim doğru hedeflenmişse,  okuyucu ne hakkında olduğunu öğrenmek için tıklayacaktır.

From (Kimden) satırları da önemlidir. Çok az kişi tanımadığı göndericilerden gelen e-postaları açar. Mutlaka şirketinize ait domainden oluşan bir e-posta adresi kullandığınıza emin olun.

3.Anlamsız ve konu dışı içerikler gönderme

E-postanızın ilgili kişilere gittiğine emin olun. Bir aile olduğunuzu ve bir seyahat firmasından e-posta almak için kayıt olduğunuzu düşünün. Eğer bu şirkette tek kişilik turlar hakkında bilgi e-postaları alırsanız, bu sizin ihtiyaçlarınızı hem karşılamaz hem de sizi şirketten soğutur. Bir sonraki e-posta kampanyası ne kadar aile seyahati ile ilgili olsa da, siz çoktan listeden çıkmış ya da başka bir şirketin turuyla seyahate çıkmış olursunuz.

4.Sayılara bakmamak

Toplu bir e-posta gönderdiğinizi varsayalım. Kaçının açıldığı, kaçının geri döndüğü hakkında bir fikriniz var mı? Eğer bu konuda bir bilginiz yoksa yolunuzu çizemez, uygulamanızın başarılı olup olmadığını bilemezsiniz. Bir sonraki gönderiminizde size yardımcı olması için sayıları karşılaştırıp analiz ettiğinize emin olun. Sayılar e-posta pazarlamasında performansınızı arttıracak önemli bilgiler verir. Gönderim için en iyi günü, en iyi zamanı, en etkili başlıkları ve içerikler hakkında en doğru planlamayı yapmanızı sağlar.

5.Amacınızın olmaması

Birçok insan e-posta pazarlamasına bunu neden yaptığı hakkında yeterli bir fikri olmayarak başlar. Gerçekten bu işi yaparken asıl amaçlarının ne olduğunu, okuyucular için ne gibi faydaları dokunacağını bilmezler. Hedefleriniz nedir? Eğitmek mi? Müşterilerinize haber ve etkinliklerinizi duyurmak mı? Bir amacınızın olması içeriğinizi doğru yaratmanızı sağlar.

6.Tartışma diyalogları için yer ayırmamak

İyi bir e-posta iyi bir tweet yada blog yazısı gibidir. Eğer insanlar severse, etraflarına yayarlar. Mesajınızın paylaşılma şansını arttırmak için ilgi çekici, kışkırtıcı içerikler kullanın. Okuyucularınızın yorumlarını sormaktan çekinmeyin ve onların düşüncelerini paylaşmalarını sağlayın.

Bu yazı Emarsys Türkiye çalışanları tarafından yazılmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here