Günümüzde e-ticaret sektörü artık bambaşka bir boyut kazandı. Birçok ihtiyacımızı internet üzerinden verdiğimiz siparişler ile karşılar hale geldik. Büyüyen bu talep, aynı ölçüde arzı da büyüttü ve her sektörde inanılmaz bir rekabet ortaya çıktı.

Arama motorları ve sosyal medya reklamlarına harcanan milyonlarca TL, TV ve radyo reklamları, çılgın kampanyalar, re-marketing yatırımları derken şirketler arasındaki rekabet aldı başını gitti. 

Müşterileri sayfaya çekmek ve onlara ilk alışverişlerini yaptırmak, artık yeterli değil çünkü bu artan rekabet koşullarında maliyetleri minimize edebilmek gerektiğinden kazanılmış müşteriyi sadık hale getirmek yapılabilecek en yüksek karlı yatırım. Tabii doğru yapıldığı takdirde… Bu noktada üyelik sistemi devreye giriyor. Sonuçta veri tabanındaki üye sayısı hem şirketlerin büyüklüğünü ortaya koyuyor hem de pazarlama stratejilerindeki bir sonraki adımını belirliyor.

Ben bu yazıda size detaylı bir pazarlama yönteminden bahsetmeyeceğim. Size basit, olmazsa olmaz ama birçok firma tarafından yanlış uygulanan bir konu olan web sayfasından üyelik nasıl gerçekleşmeli bundan bahsedeceğim. 

Üyeliği Cazip Hale Getirin

Kişiler web sayfanıza girmişlerse zaten markanızla bir temas yakalanmış demektir. Peki neden bilgilerini size versin ki? Üye olmuş olmak için olmak pek rastlanır bir durum değil. Bu yüzden üyeliği çekici hale getirmelisiniz. Yeni üyelere özel bir indirim veya ücretsiz kargo vermek cazip olabileceği gibi, üyelerinize sunduğunuz avantajlardan bahsetmek de (yeni ürünlerden, kampanyalardan haberdar olmak) kafalarına üyelik fikrini yerleştirecektir.

ÜYE OL Düğmeniz Kolay Bulunur Olsun

Hiçbir müşteri web sayfanızda kendisini üyelik formuna yönlendirecek düğmeyi aramak istemez. Daha da korkuncu bu arama, onun üye olmaktan vazgeçmesine bile sebep olabilir. Bunun olmaması için üyelik düğmenizi sayfa üzerinde ilk bakışta görülebilecek şekilde konumlandırın ve tasarlayın. Sayfanızın rengi ile zıtlık oluşturacak şekilde renklendirmek de faydalı olacaktır. Sayfa açıldığında pop-up ile üyelik? Neden olmasın?

Üyelik Formunu Kolay Doldurulabilir Yapın

Evet haklısınız müşterileriniz hakkında ne kadar çok bilgi sahibi olursanız pazarlama faaliyetleriniz o kadar nitelikli olacaktır. Ama bu nüfus memuru gibi davranmayı gerektirmez. Uzun üyelik formları sıkıcıdır ve kişilerin üyelik işlemlerini tamamlamasını engelleyebilir. Bu yüzden en az sayıda soruyu sormak daha faydalı olacaktır. Doldurulması zorunlu alanların sayısını minimize edin. İlk etapta Ad, soyad, e-posta adresini alıp alışveriş esnasında detaya girilmesi bir yöntem olabilir. Veya sadece e-posta adresi ile üyeliği tamamlatabilir ve sonrasında kendisini daha detaylı tanımanızın ona getirilerinden bahsederek detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bir kişiye ulaşmak için yatırılan tutarlar düşünüldüğünde yukarıdaki son derece basit uygulamalar yapılmadığı için müşterinin kaybedilmesi gerçekten çok üzücü olacaktır. Bu yüzden bu basit uygulamaları hayata sokmanızı tavsiye ederim. Eminim kısa zamanda sizde bunun faydalarını kısa zamanda göreceksiniz.   

Bu yazı Emarsys Türkiye çalışanları tarafından yazılmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here