E-posta pazarlamasında en çok şikâyet edilen konulardan biri okunma oranlarıdır. Herkes okunma oranlarının en üst seviyede olmasını hatta fantastik bir şekilde 100% olmasını bekler ama gerçek dünyada böyle bir oran söz konusu değildir. Okunma oranlarınızı belli bir seviyede tutmak ve bu oranı yükseltmek istiyorsanız, belli okuyucu kitlesi yaratmanız ve geliştirmeniz gerekmektedir. Bu kitleyi oluşturmak için önce okuyucularınıza markanızı iyi tanıtmanız ve onların güvenlerini kazanmanız gerekmektedir. Aşağıda ki 3 noktada tutarlı olmanız, sadık bir kitle oluşturmanızda ve marka güvenilirliğinin arttırılmasında sizlere yardımcı olacaktır.

1) Zamanlama

Zamanlama, sadık bir kitle oluşturmanızda en kritik rolü üstlenir.  E-posta kampanyalarınızı günlük, haftalık veya aylık gönderiyor olabilirsiniz ancak düzensiz saatlerde göndereceğiz e-posta kampanyaları kullanıcılarınızın canını sıkabilir ve sunulan servisin düzensizliğinden şikâyetçi olabilirler ki bu da markanızın güvenilirliği açısından pek doğru bir karar olmayacaktır. 

Gazeteler, dergiler hatta televizyonda ki diziler bile belli, düzenli bir saatte yayınlanırlar. En sevdiğiniz diziyi her çarşamba günü saat 20.00’da izlemek için televizyonun karşısında geçersiniz ya da her sabah 09.00’da gazetenizi semtinizin bakkalından satın alırsınız. E-posta kampanyalarınızı da öyle bir programlamalısınız ki her gün, her hafta ya da ay da okuyucularınız sizden bir e-posta bekleyecek düzeye gelmelidir. Düzenli saatlerde gelen e-postalar, okuyucularınız tarafından sizi güvenilir kılacak, düzenli bir servis sunduğunuzun göstergesi olacak ve kullanıcılarınızı rahatsız etmeyecektir.

2) İçerik Formatı 

E-posta kampanya içerikleri okunma oranlarınızı etkileyen en büyük faktördür. Doğru hedeflere gönderilen doğru içerikler bir sonra ki kampanya gönderiminizde etkili olacak olup, okuyucularınızın sizden gelen e-postaları takip etmesine, okumasına yardımcı olacaktır. 

Kampanya içeriğinde sunduğunuz fırsatlar, doğru hedefe gönderme ya da şık tasarımlarla okuyucularınızın dikkatini çekmek sizin elinizde ancak bir diğer konu vardır ki o da içeriğinizin hep aynı formatta olması çok önemlidir. 

Kampanyanızın içeriği doğal olarak değişecektir ancak her kampanya da farklı yapıda ve renklerde içerikler göndermek, içeriğin okunmasını ve takip edilebilmesini zorlaştıracaktır. Kampanya içeriklerinde ana renkleri, bölümleri, alt ve üst başlıkları her zaman sabit kullanmaya dikkat edin.  Haftalık dergilerde olduğu gibi herkesin yazdığı köşe sabittir ve her yazar sürekli aynı formatta yazılar yazmaya özen gösterir. Dergi ve gazetelerde nasıl sabit bir format varsa e-posta kampanya içeriklerinizde de sabit bir format belirlemeli ve hep aynı format üzerinden kampanyalarınızı yayınlamalısınız. Zamanlama da olduğu gibi içerik formatlarınızda tutarlı olmanız güven kazanmanıza, marka bilinirliğine ve okuyucu sadakatini kuvvetlendirecektir.

3) Mesaj

Elektronik posta, internet üzerinden dijital olarak gönderilen bir mektuptur ve her mektubun bir mesajı olması gerekmektedir. Bir e-posta kampanyası da markanızın ürünlerinden ve ya hizmetlerinden bahsetmek, bilgilendirmek için gönderilir. Araba aksesuarları satan bir e-ticaret siteniz varsa kampanya içeriklerinizde ayakkabı, pantolonlar gibi ürünlerden bahsetmeniz pek doğru olmayacaktır. Kampanyalarınız da markanızın sunduğu hizmet ve ürünlere yer verin. Okuyucularınıza doğru, gerçekten işlerine yarayabilecek ve ilgilerini çekecek mesajlar verin. Okuyucuların sizlerden gelecek olan e-postaları genel olarak bilmeleri ve tanımaları gerekmektedir. Sizin her zaman doğru ve tutarlı içerikler gönderdiğinizi bilmek, zamanlama ve içerik formatında olduğu gibi markanızın güvenilir olarak tanımlanmasına ve daha sadık okuyucu kitlesine sahip olmanıza yardımcı olacaktır.

Spam e-posta (istenilmeyen) olarak işaretlenmek istemiyor, okunma oranlarınızı yüksek tutmak ve ulaştırılabilirlikte problemler yaşamak istemiyorsanız, okuyucularınızın güvenini kazanmanız gerekmektedir. Her zaman aynı saatlerde, aynı formatta ve tutarlı mesajlı kampanyalar göndermek, markanızı okuyucular tarafından güvenilir kılacaktır. Okuyucularınız sizlerden gelecek olan kampanyaları tanıyacak ve sadık bir okuyucu kitlesi yaratmanıza yardımcı olacaktır.

Bu yazı Emarsys Türkiye çalışanları tarafından yazılmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here