Birçok yerde “Yarım Kalan Sepet”  için gönderilebilecek e-posta içerik, otomasyon kurgu tür ve türevlerini okumuşsunuzdur. Hala “Yarım Kalan Sepet” e-posta gönderimi yapmıyorsanız an itibariyle elinizdeki her şeyi bırakın ve önceliğinize buna verin. Dönüşüm, tıklama ve açılma performanslarının ciroya nasıl olumlu etkilediğini göreceksiniz. 

Sepetinde ürün bırakan kullanıcıya e-posta yoluyla ulaşmak için elinizde kullanıcıya ait e-posta adresinin olması şart. Sitede gezinip, ürünü sepetinde bırakıp siteyi terk edene kadar geçen sürede e-posta girişi istemediğiniz kişiye elveda deyip çabuk geri gelmesi için arkasından su dökebilirsiniz. 

Size kullanıcıyı kaçırmamak için birkaç öneri vermek istiyorum; 

  • E-posta adresini web sitesi gezinme sırasında alma  

E-bülten / üyelik sayısını arttırmak için en hızlı ve en iyi yol e-posta toplama patlangıcı. Bu yolla toplandığınız e-posta bilgisi ile sadece üye sayışınızı arttırmakla kalmıyor aynı zamanda ileriki zamanlar için, ilgili kategori ve içerik gönderimlerinizde hedef kitlenizi belirlemiş oluyorsunuz. 

E-posta adresi bırakmaya teşvik edici, websitenizin tarzına uygun ancak kitlenize hitap edecek bir görselle patlangaç çıkararak e-posta adreslerini toplayabilirsiniz. 

  • Sepet sayfasına gitmeden önce e-posta adresi alma / üyelik girişi talebi

Sepet sayfasına gelene kadar e-posta adresini alabilmek için her şeyi denediniz ancak olmadı, kullanıcı hala e-bülten üyesi olmadı, e-posta adresini bırakmadı. Üstelik sepetine ürün attı ve alışverişini tamamlamadan çıktı gitti. Eğer ki sepetine ürün atma sırasında ya da sepetine gitmek için tıkladığı buton ile beraber e-posta adresi girişi için istekte bulunmuş olsaydınız, kullanıcıyı kaçırmayacak “yarım kalan sepet” e-postasını gönderme şansınız olacaktı. Önerim, sepetine ürün atabilmek için ya da attıktan sonra ya da en kötü sepetine gidebilmek için e-posta adresini isteyin.

Küçük bir hatırlatma; e-posta adresini isterken promosyon ve kampanya haberleri göndereceğiniz bilgisini de vermeyi unutmayın.

  • Transactional e-posta’da bülten üyelik butonu kullanın

Gönderdiğiniz tüm transactional e-postalarının içeriklerine uygun kullandığınız aksiyon butonlarının yanı sıra aşağıdaki örnekteki gibi dikkat dağıtmadan ancak gözün ucuyla görülebilecek gibi “Bülten Üyelik” için de buton koyup web sitesinde üyelik formuna yönlendirerek amacınıza ulaşabilirsiniz.

Bu yazı Emarsys Türkiye çalışanları tarafından yazılmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here