Türkiye’deki perakende sektöründeki dijital dönüşüm ne aşamada? 

Dünya dijital uygulamalara ve platformlara doğru inanılmaz bir hızla evriliyor. Büyük bir değişimden ve yenilenmeden söz ediyoruz. Bu değişim, istesek de istemesek de Türkiye’yi ve perakende sektörünü de içine alıyor ve burada faaliyet gösteren yerel ya da küresel kurumlar dijital dönüşüm özelinde çeşitli adımlar atmaya başladılar. Perakende sektöründe birçok departmanda yazılımlar ya da büyük yatırımlar yapılarak satın alınan programlara daha sık rastlıyoruz artık. Perakende sektöründeki birçok kurum insan kaynakları, pazarlama, satış ve yönetim alanında sahip oldukları dijital altyapılarını daha sağlıklı hale getirerek, çalışma süreçlerini buna göre organize etmeye başladılar. Sektördeki değişim her geçen gün artıyor ve artmaya da devam edecek. 

Dönüşümü güçleştiren etkenler var ise, sizce nelerdir? Bunlar için ne gibi çözümler önerirsiniz?

Geleceğin getirdiği yeniliklerin takip edilmemesi, dijital dönüşüme uygun stratejilerin belirlenmemesi, dijital dönüşümün bir maliyet unsuru olarak görülmesi, ekonomik ve sektörel konjonktür, yetişmiş insan gücü, geleneksel iş kültürü, yöneticilerin pazarlama, iletişim, işletme bilgilerinin ve yönetimsel becerilerinin zayıflığı gibi unsurlar dijital dönüşümü güçleştiren etkenlerin başında geliyor.

Bir gerçek var ki, dijital dönüşüm gelecekte de artarak tüketicilerin sosyal ve kişisel hayatını büyük oranda etkileyecek. Bu dönüşümden küçüklü, büyüklü tüm perakende kuruluşları etkileniyor ve etkilenecek. Gelişen dünyada bu değişime herkes ayak uyduracak ve bu değişimin gerisinde kalmak, perakende sektöründeki markalar için olumsuz sonuçlar doğurmakta gecikmeyecek. 

Sorunlar dikkate alındığında, mevcut noktayı bir tık ileriye taşıyabilmek ve perakende sektöründe tam bir dijital dönüşüm yaşanabilmesi için şirketlerin bu duruma hazırlıklı olmaları gerekiyor. Şirketler, dönüşümün getireceği değişimlere hazır olduklarını düşündükleri anda buna girişmeli ve üst yönetimin %100 desteğini almalıdır. Bu çok önemli bir nokta…  Dijital dönüşüm yalnızca teknolojik değişimlerin gerekliliğini ifade etmez. Her alanda yenilikçi davranabilme ve düşünebilme yeteneği de ister. Dijital dönüşüme ayak uydurmak isteyen şirketler öncelikle teknolojik altyapılarını oluşturmalı ve belirlenen dijital stratejiler ile kararlılıkla ilerlemeliler. Eşzamanlı teknoloji takibi ile daha fazla verim alabilmek de mümkün. Geleceğin iş hayatına ayak uydurmanın temeli bu aslında.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here