Kısaca kendinizden bahseder misiniz?

1971 Yozgat doğumluyum. Beş çocuklu bir ailenin en küçüğüyüm.  Bir okulda olabilecek her türlü sosyal faaliyetlerde bulunan aktif bir öğrencilik hayatım oldu. Çocukluğum küçük bir Anadolu şehrinde tek kanallı siyah-beyaz televizyon döneminden renkli yayınlara geçilen döneminde geçse de benim üreten ve tasarlayan ruhum o dönemler bile her zaman var oldu. Babam ve annem çok modern görüşlü, alışverişe İstanbul ve Ankara’ya götüren dış görünüme önem veren insanlardı. Daha ilkokul yıllarımda kendime elbise ve ayakkabı tasarlayıp üreterek bu kıyafetleri özgürce giymeye başladım.  Ben lise son sınıfta iken Antalya’ya taşındık. Türkiye’de iç mimarlık olgusunun daha yeni yeni başladığı dönemde 1988 yılında Hacettepe Üniversitesinin iç mimarlık sınavlarına girdim fakat başaramadım. 1993 yılında evlendim. A.Ü. Açık öğretim fakültesinde Halkla İlişkiler ve Reklamcılık okudum. Oğlum Efe dünyaya geldikten sonra o dönemlerde Antalya’da yeni açılan Güzel Sanatlar Fakültesinde arka arkaya sınavlara girdim ama gene başaramadım. 2007 yılında küçük oğlum Emir dünyaya geldi.  2009 yılında yaşadığımız işle alakalı yaşadığımız sıkıntılardan sonra kendime iyi gelecek tek şey olan Güzel Sanatlar hayalime son kez bir daha deneyeceğim diyerek 2013 yılında Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinde sınavlara girdim ve Geleneksel Türk Sanatları Halı, Kilim ve Eski Kumaş Desenleri Ana Sanat Dalına girmeyi başardım.  Bölüm birincisi ve fakülte derecesi olan Yüksek Onur ve Üstün Başarı belgeleri ile mezun oldum. Artık bir diplomam olduğuna göre hayalimi gerçekleştirme zamanım gelmişti ve ‘’bir hayalin ardından çıkılan uzun bir yolculukta konaklama zamanı‘’ diyerek  adını bir bereket tanrısından ve benim adımın kökeni de olan Demeter Tekstil Tasarım firmasını 2018 yılı şubat ayında faaliyete geçirdim. Aynı zamanda da mezun olduğum bölümde yüksek lisans öğrencisi olarak devam ediyorum.

Kendi işinizi yapmaya nasıl karar verdiniz? Bunu yapmaya karar verirken kimden destek aldınız?

Artık bir tasarımcı kimliğim olduğuna göre kendi işimi kurmamın ve hayallerimi başarıya dönüştürmemin tam zamanıydı. Girişimci olmak ve bir marka yaratabilmek benim için yapacağım işi taçlandırmaktı. Eşimin de maddi ve manevi desteğiyle markamın ilk adımlarını attım.

Ne üzerine bir iş yapıyorsunuz?  Başka iş fikirleri varken neden bu işi yapmaya karar verdiniz?

Geleneksel tekstil ürünleri tasarım ve üretim yapıyorum. Eğitimini aldığım alanda çalışmak istedim. Geleneksel sanatlarımızı modernize ederek hem tasarım yönünden hem de teknik yönden geliştirerek kaybolmaya yüz tutmuş sanatlarımızı tekrar gün yüzüne çıkarmayı hedeflemekteyim. Bu bağlamda üretim yaparken aynı zamanda atölye çalışmaları yaparak bu sanatları yaygınlaştırmak istiyorum.

Bu işi yaparken ne tip sıkıntılarla karşılaştınız ve bunları nasıl aştınız? Sizce kendi işinizi kurarken nelere dikkat etmek gerekiyor? Hangi konularda bilgi sahibi olmak gerekiyor?

Antalya’da yaşadığımdan dolayı toptan tedarik beni en çok zorlayan şey oldu. Üretim aşamasında ihtiyaç duyduğum hiçbir şeye Antalya’da ulaşma şansım olmadı. Büyük tedarik zincirlerinin İstanbul’da olması ve zincire ulaşma çabası da beni ayrıca zorladı diyebilirim. İstanbul merkezli Kadın Girişimci dernekleri ile irtibat halinde olmaya çalışarak, e-ticaret sitelerine girerek ve orada mağazalar açarak bu zorlukları aşmaya çalışıyorum. İşimi kurarken sadece kendi beğendiğim değil başkalarının da neleri beğenebileceği ve sezon trendlerini takip etmem gerektiğine dikkat ediyorum. Bunları yaparken teksti lifleri ve tasarım konusunda kesinlikle bilgi sahibi olunması gerektiğini düşünüyorum.

İş hayatında kadın olarak yer almanın zorlukları var mı sizce? Varsa nelerdir?

Açıkçası kadın olmamdan kaynaklı hiçbir zorluk yaşamadım. Aksine azmim ve başarma arzuma duyulan saygıdan dolayı destek gördüm diyebilirim.

Yaptığınız işten istediğiniz sonuçları alabildiniz mi? İleriye yönelik koyduğunuz hedefler nelerdir?

Bu sene ikinci yılımı dolduruyorum ve içinde bulunduğumuz ekonomik şartlardan ötürü henüz hedefime daha ulaşamasam da ayakta bile kalmayı başarı olarak görüyorum. Fakat kendi tasarımlarımın toptan üretici olarak birçok büyük firmaya tedarikçi olmak ve öncelikle iç piyasa sonrası da ihracat yapan bir kadın girişimci olmak benim en büyük hayalim.

Kendi işini yapmak isteyen bayanlara neler tavsiye edersiniz?

Öncelikle hâkim oldukları alanda çalışmalarını tavsiye ediyorum. Evet hayal kuralım başka türlü başarıya ulaşamayız ama hayallerimizi gerçeğe dönüştürürken gerçeklikten uzaklaşmamız gerektiğini düşünüyorum.

Konuyla ilgili sizden fikir almak isteyenlerin size ulaşabileceği bir e-posta adresi veya yaptığınız işle ilgili bilgi almak isteyenlerin girebileceği bir web sayfası var mı?

Destek olabileceğim veya benden bilgi almak isteyen arkadaşlar bana selekdemet@hotmail.com ve  demetertextilesdesign@gmail.com e-posta adreslerinden ulaşabilirler. Yaptığım ürünleri görmek isteyen kişiler ise Instagram’da bulunan @demetertekstiltasarim adresinden görebilir ve bana ulaşabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here