Kısaca kendinizden bahseder misiniz?

Burcu Özdemir. İstanbul doğumluyum, 28 yaşındayım. İTÜ Kimya Mühendisliğinden 2007 senesinde mezun oldum ve sonra Bilgi Üniversitesi’nde MBA eğitimimi tamamladım. Birçok farklı sektörde bulundum; gerek staj gerekse full time olarak. Ancak, hiçbirinde kendimle ilgili gelecek göremedim, hep bir şeyler eksikti. Sevemediğim bir şeyi devam ettirebilecek yapıda olmadım hiçbir zaman. İnsan mutlu olmadığı zaman, ne kendine ne de etrafına faydalı, verimli olabilir veya başarıya ulaşabilir diye düşünürüm. Başka bir açıdan da, insanın hayatında karşılaştığı, okuduğu, gezdiği, gördüğü, tanıştığı her şeyin de kişiye çok şey kattığına, kişiyi beslediğine inanırım. Hiçbir yaşanmışlığı “boşa gitmek” olarak algılamam.

Kendi işinizi yapmaya nasıl karar verdiniz? Bunu yapmaya karar verirken kimden destek aldınız?

Her türlü eğitime, sertifikaya meraklı bir yapım olduğu için boş vakitlerimde kendimi kurslarda buldum. 2007 yılının sonlarında 3 ay suren bir e-ticaret eğitimi almıştım. O zamanlarda; günün birinde bununla ilgili bir şey yapmam gerektiğine karar verdim. Bir arkadaşımın da verdiği cesaretle, e-ticaret çalışmalarımıza ve araştırmalarımıza 2011 yazında başladık. Açıkçası; işi kurarken öğrendim çoğu şeyi, hala daha öğreniyorum, öğreneceğim de. En keyif aldığım kısmı da bu zaten. Hem içerisinde her şeyi barındırıyor, sizi sürekli dinamik, motive ve heyecanlı tutuyor, hem de siz kendi çocuğunuz gibi büyütüp, şekillendirebiliyorsunuz. Danıştığım çok kişi oldu elbette, hepsi de işlerinde iyi ve güvendiğim insanlardı. Çok fikir alırım, yine de kendi bildiğimi uygularım, öyle de oldu.

Ne üzerine bir iş yapıyorsunuz? Başka iş fikirleri varken neden bu işi yapmaya karar verdiniz?

Takı ve aksesuar üzerine online dükkanımız var, www.mytaki.net. Ağırlık olarak takı, ancak ilerleyen zamanlarda aksesuar ve başka alanlara da ağırlık vermeyi planlıyoruz. Ürünlerimizin çoğunu kendimiz yapıyoruz. Yurtiçi ve yurtdışı gönderilerimiz olduğu gibi, özel siparişler de yapıyoruz. En çok talep alan da kişiye ya da firmaya özel ürünler. Ağırlıklı olarak, yarı değerli taş kullanıyoruz ve altın veya gümüş kaplamayı tercih ediyoruz. Herkesin rahatlıkla satın alabileceği fiyatlarda satışa sunuyoruz. Gelen tepkilerden, müşterilerimizin ilgisinden oldukça memnunuz. Bu sadakatin sürekliliğini korumayı amaçlıyoruz. Kendi tasarımlarımız haricinde; dışarıdan tedarik ettiğimiz ürünler; “Osmanlı Takı by Celali” ürünleri. Osmanlı Takı ürünlerinin online perakende satısında da tek yetkili www.mytaki.net.

Tasarımcım Kübra Karadeniz’den bahsetmeden geçmek istemiyorum bu noktada. Kendisiyle beni çok yakın bir dostum tanıştırmıştı. Kübra, hem bana hem mytaki.net ekibine çok iyi geldi, hayatımızı daha da güzelleştirdi. Öyle bir enerji ki ondaki; işimize fazlasıyla yansıdığını, heyecanımızı canlı tuttuğunu ve üretkenliğimizi beslediğini düşünüyorum. Daha nice güzel işlere birlikte imza atacağımıza inanıyorum.

Bu işi yaparken ne tip sıkıntılarla karşılaştınız ve bunları nasıl aştınız? Sizce kendi işinizi kurarken nelere dikkat etmek gerekiyor? Hangi konularda bilgi sahibi olmak gerekiyor?

Hayatımızdaki ilklerde, hep bir tedirginlik, endişe ve korku yaşarız. Ben de elbette problemlerle karşılaştım, ancak, önemli olan zoru görünce pes etmemek, üzerine gitmek ve şüpheye yer vermemek. Çok inanarak yaptığım bir iş olduğu için kolay üstesinden geldiğimi, dış faktörlerin beni çok zorlamadıklarını düşünüyorum. Her şeyi ile kendim ilgilenmek istediğim ve yaparken öğreniyor olduğum için biraz gecikmiş olabilirim bu proje için. Belki de doğru zaman buydu, kim bilir?

Dikkat edilmesi gereken muhakkak ki çok detay var, ama ilk sırada gelenlerden biri; ekibinizi iyi kurmanız. Gerçekten bu işi isteyen, dinamik, enerji dolu, işinde iyi ve güvenebileceğiniz insanlarla çalışmanız.

Bu bir ekip çalışması evet, ancak A’dan Z’ye tüm aşamalara da hakim olmak şart. (müşteri ilişkileri, memnuniyeti, stok, paketleme, sevkiyat, ihracat, tasarım) Birinin aksaması, diğerlerini de etkileyecektir hiç şüphesiz.

En önemli konulardan bir diğeri ise; satmaya karar verdiğiniz ürünü çok iyi tanımanız ve ona gerçekten inanmanız gerekiyor. Aksi halde, bir noktadan sonra istediğiniz verimi almanız zorlaşır.

İş hayatında kadın olarak yer almanın zorlukları var mı sizce? Varsa nelerdir?

Eskiden olsa, vardı diyebilirdim ama günümüzde kalmadığını düşünüyorum. Yaratılan, sunulan fırsatı almasını bilmekle ilgili bu durum. Kadınlarımızdaki farkındalık eskisi gibi değil, oldukça yüksek. Kadının girebileceği alanlar sektörel olarak değişkenlik gösterse de günümüzde hem aile hem iş hayatından ödün vermeden ikisini bir arada yürüten başarılı profillerin sayısı azımsanmayacak kadar fazla, bu da gurur verici bir tablo.

Yaptığınız işten istediğiniz sonuçları alabildiniz mi? İleriye yönelik koyduğunuz hedefler nelerdir?

Mytaki.net olarak 22 Eylül 2011’de açılışımızı yaptık. Üzerinden çok zaman geçmemesine rağmen; kendimizi ifade edebildiğimize ve güzel bir kitle yakaladığımıza inanıyorum. Heyecanımızı ve enerjimizi koruduğumuz sürece sürekliliği olacaktır düşüncesindeyim. İlerisi için, ürün çeşitliliğimizi arttırmak, hitap ettiğimiz kitleleri genişletmek niyetindeyiz. Farklılık yaratmak adına üzerinde çalıştığımız projelerimiz mevcut. Adım adım hepsini hayata geçirmek arzusundayız. Birlikte göreceğiz.

Kendi işini yapmak isteyen kadınlara neler tavsiye edersiniz?

Girişimciliğin maddi imkânlarla doğru orantılı olduğunu düşünebilirler. Ancak günümüzde ufak yatırımlarla bir Internet sitesi kurmak veya online satış yapmak göründüğü kadar zor değil. Tek ihtiyaçları; “istemek”, gerisi zaten kendiliğinden gelir.

Konuyla ilgili sizden fikir almak isteyenlerin size ulaşabileceği bir e-postaadresi veya veya yaptığınız işle ilgili bilgi almak isteyenlerin girebileceği bir web sayfası var mı?

Her konuda bana info@mytaki.net e-mail hesabı üzerinden ulaşabilirler, keyifle yardımcı olmaya çalışırım.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here