Bora Kızıl – www.nazillisepeti.com

0
1072

Kısaca kendinizden bahseder misiniz?

2003 yılında Paris Dauphine Üniversitesinden bilgisayar mühendisliği diplomamı aldım. O zamandan beri e-ticaret üzerinde çalıştım. Galeries Lafayette, Etam gibi çok büyük şirketlerin e-ticaret sistemlerini kurdum. Sonrasında girişimcilik hayatım başladı. Fransa’da iki şirket kurduktan sonra Türkiye’ye kesin dönüşümümü geçen sene yaptım. Rocket Internet bünyesinde Eleseri CEO’su pozisyonunu kabul ettim. Rocket Internet Türkiye hikayesini anlatmama gerek yok herhalde. Rocket’ten sonra iki ortağım, Melih Akçayoğlu ve Sedat Demirel ile birlikte NazilliSepeti.com sitesini kurdum.

Online web sayfanız hakkında bilgi verir misiniz? Ne tip ürün/hizmetler sunuyorsunuz, ne tip bir ihtiyacı karşılıyorsunuz?

NazilliSepeti.com olarak sağlıklı bir hayata çok önem veriyoruz. Kişisel tecrübelerimiz bize bunun önemini öğretti. Sağlıklı bir hayat için spor yapmak, doğayı korumak, doğal gıdalar ile beslenmek şart. Sunduğumuz ürünler haftalık doğal ve ilaçsız taze gıda paketleri. Paketlerimize http://www.nazillisepeti.com’dan ulaşılabilir. Üç paket sunuyoruz. Sitemizden tek sipariş vermek veya abone olmak mümkün.

nazillisepeti.com_4_www.muraterdor.com

Online ticaret fikri nereden ortaya çıktı, nasıl karar verdiniz?

Online ticaret, artık hayatımızın bir parçası oldu. Bu proje için en doğru seçim olduğuna inandık.

Sunduğunuz hizmet veya ürünü online mecrada satmanın fiziki ortamda satmaya göre ne avantajları var?

En büyük avantajı önem verdiğimiz sağlık değerlerini ve doğal ürünlerimizi tüm Türkiye’ye sunabilmek.

Bunu yapmaya karar verirken kimden destek aldınız?

Aslında çok destek aldığımızı sanmıyorum. Üç ortağız ve hepimiz e-ticaret’te bilgiliyiz. En büyük desteği Nazilli üreticilerinden alıyoruz. Üretmediğimiz ürünleri bize temin etmeleri, doğal tarımı savunmaları ve bize bu yönde destek vermeleri sayesinde bu proje gerçekleşti.

Online mecrada iş yapmanın zorlukları sizce nelerdir?

E-ticaret’te en büyük zorluk her zaman operasyon ve lojistiktir.

Sitenize trafik sağlamak ve duyurmak için ne tip pazarlama çalışmalarında bulunuyorsunuz?

Tüm online mecralarını kullanmaya çalışıyoruz tabii. Bunun dışında kulaktan kulağa yayılan bir marka bilinirliği oluşmaya başladı.

Türkiye’de sektörü (online satış) nasıl görüyorsunuz?

Türkiye 10.000 tane e-ticaret sitesi olduğunu duydum. Doğru mu bilmiyorum. Ama şu an gördüğüm doğru düzgün ayakta durabilen en fazla 300 e-ticaret sitesi olduğunu düşünüyorum. Yani toplam e-ticaret sitelerinin sadece %3’ü. Daha gelişmeye çok yer olduğunu düşünüyorum.

Sizce online iş yaparken nelere dikkat etmek gerekiyor? Bu işi yapmak isteyenlere neler tavsiye edersiniz?

Benim için e-ticaret’te en önemli nokta lojistik. Bunun dışında pazarlama kanallarının işi başlamadan önce belirlenmesi şart. Bir işin ayakta durması için satış olması gerekli. Bunları düşünmeden başlamak akıllıca olmaz.

Konuyla ilgili sizden fikir almak isteyenlerin size ulaşabileceği bir e-posta adresi veya yaptığınız işle ilgili bilgi almak isteyenlerin girebileceği bir web sayfası var mı?

Bana twitter üzerinden @bora adresinden ulaşılabilir. Ayrıca http://www.nazillisepeti.com adresinden sitemiz ziyaret edilebilir.

Editör not : nazillisepeti.com sitesi maalesef kapanmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here