E-posta pazarlamasının son yıllarda popülaritesinin artmasıyla birlikte dijital pazarlama alanındaki iş yükü de e-mail listesi, e-posta içeriği, konu başlığı, gönderim sıklığı ve üyelerin davranışları gibi konularda artmaya başladı. Hep aynı tarz ve izinsiz e-posta gönderimleri belli bir süreden sonra üyeleri sıkarak tepki vermemelerine neden oluyordu. E-posta pazarlamasının yeni bir döneme geçmesiyle birlikte sektördeki firmalarında bakış açıları değişti. 

E-posta pazarlama platformlarındaki otomasyon merkezi çözümleriyle pazarlama departmanlarının iş yükleri azalarak daha sağlıklı bir sonuçlar çıkmaya başladı. Bu otomasyonlarda yapılabilecek en iyi uygulamalar ise aşağıdaki gibidir;

  • Doğru hedef kitlesini seçip onları davranış ve alışveriş alışkanlığına göre sınıflandırabilirsiniz. 

  • Üyelerinizle doğru şekilde iletişime geçmek önemlidir. Sürekli onlara pazarlama (satış içerikli)  kampanyaları göndermek yerine davranış biçimine ve alışveriş alışkanlıklarına göre e-posta gönderilmelidir. 

  • Potansiyel üyeleriniz için otomasyon programlarını (Hoşgeldiniz, Sizi Özledik, Terkedilmiş Sepet Ürünleri vb.) kullanarak onları daha iyi tanıyabilir ve web sitenize çekmeye çalışabilirsiniz. Bu tarz otomatik kampanyalar ile pazarlamacılar fazla mesaiden kurtulabilir ve markanızı üyelerinize doğru tanıtabilirsiniz. 

  • Bir sonraki kampanyanızda üyelerinizin hangi kampanyayı açıp, hangi ürününüze tepki verip alışveriş yaptıklarını raporla ölçümleyebilir ve buna göre hedeflemeler yapabilirsiniz.

Bu yazı Emarsys Türkiye çalışanları tarafından yazılmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here