Arama motorları artık hayatımızın bir parçası

2018 yılında internet kullanıcısı sayısı 4 milyara ulaştı. Bu oran toplam dünya nüfusunun %53’lük dilimini oluşturuyor. İnternet kullanıcısı sayısında yıllık olarak ise ortalama %7 gibi bir büyüme oranı göze çarpıyor. Türkiye’de ise 81 milyonluk nüfusun %67’si internete erişim sağlıyor. Diğer bir deyişle 54.3 milyon internet kullanıcımız bulunuyor.

İnternet aktif kullanıcı sayısının nüfusumuzun yüzde 67’lik bir bölümünü oluşturduğu düşünülürse, hayatımızı birçok anlamda kolaylaştıran arama motorlarının ve bu mecralarda uygulanan pazarlama yöntemlerinin ne kadar önemli olduğu da aşikâr. 

Görünür olun 

Kurumsal veya bireysel olarak dijital dünyada var olmak istiyorsanız öncelikle bir alan adınızın bulunması gerekiyor. Web siteleri dijital dünyada bizlerin temsili olarak öne çıkıyor. Ardından geriye çeşitli yöntemlerle web sitenizi beslemek ve sitenizin trafiğini arttırmak kalıyor. Site içi ve site dışı olmak üzere ikiye ayrılan ve dilimize arama motoru optimizasyonu olarak çevrilen SEO, 2010 yılından bu yana tam da bu noktada devreye giriyor. Site trafiğinizi arttırıyor ve web sitenizi arama motorlarında üst sıralara taşıyor. Arama motoru pazarlamasını doğru bir biçimde yapmak için ilk etapta görünür olmanız gerekiyor. Dolayısıyla profesyonel destek alarak SEO çalışmalarına yatırım yapmalısınız. 

Güçleri birleştirin

SEO kavramının ardından son dönemlerde SEM kavramının da adını sıklıkla duyuyoruz. SEO ve SEM yöntemleri farklı olsa da aynı amacı taşıyan iki kavram olarak karşımıza çıkıyor. Dilimize arama motoru pazarlaması olarak çevrilen SEM, arama motorlarında reklam alanı satın alarak site trafiğini arttırmayı ve siteyi arama motorlarında görünür bir hale getirmeyi amaçlıyor. SEM uygulamaları SEO uygulamalarına nazaran daha kısa sürede başarı elde etmenizi sağlıyor. Ayrıca bu iki kavram birlikte uygulandığı takdirde online dünyada daha sağlam adım atabilirsiniz. Günümüzde e-ticaret sitelerinin diğer sitelere göre SEM uygulamalarından çok daha fazla yararlandığı görülüyor. 

Doğru kelimeler seçin 

Google’a reklam vermenin en hızlı ve en basit yolu olarak bilinen Google Adwords, web sitelerini açık arttırmalı tıklama başına maliyet sistemiyle arama motorlarında üst sıralara çıkaran ücretli bir pazarlama uygulaması. Anahtar kelimeler ve arama motorlarında aranan kelimeler arasında bir ilişki kuran Adwords, uygun kelimeler aratıldığı takdirde sitenize yönlendirme yapıyor. Bunun yanı sıra Adwords uygulamalarındaki rekabette 1 ila 10 arasında değişen kalite puanları da etkili oluyor. Google reklamınızı yayınlamak için sizden bir ücret talep etmiyor, ücretlendirme kullanıcıların yönlendirdiğiniz linke tıklaması sonucunda gerçekleşiyor.  

Sosyal medya ile besleyin

Ülkemizde 51 milyon sosyal medya kullanıcısı bulunuyor. Bu rakam hiç de azımsanacak gibi durmuyor. Arama motoru pazarlamasına büyük katkı sağlayan sosyal medya mecralarına gerekli yatırımları yapmalısınız. Web sitenizin organik kullanıcıya ihtiyacı olduğu kadar sosyal medya yönlendirmesiyle gelen kullanıcıya da ihtiyacı olduğunu unutmayın. 

Özgün metinler daha kıymetli

Arama motorları özgün metinlere daha fazla önem veriyor ve özgün metinleri diğer metinlerden ayrı tutuyor. Bu ayrıntıyı göz önüne alarak siteniz içerisinde bulunan metinlere dikkat etmelisiniz. Öte yandan SEM ve Google Adwors gibi alanlarda reklam alanı satın aldıktan sonra reklam metniniz ile yönlendirme yapılacak sitenin içeriğinin uyumlu olması gerektiğini unutmayın.  

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here