Son günlerde Amazon’un Türkiye sayfasının açılması gündemden düşmüyor. Bir gün aniden açıldı, ilk gün herkes sektör için hayırlı olur temennisinde bulundu, kimi firmalar Amazon’a hizmet verdiğini gösteren fotoğrafları haklı bir gururla paylaştı, kimi tüketiciler ise aldıkları ürün kendilerine ulaşınca sanki elektriği bulmuşçasına çılgın sevinç dolu resimlerini koydu. Birkaç gün geçmeden bir sürü haberler internete döküldü, okuduğum yazılarda ve sektörde uzman olan arkadaşlardan aldığım geri bildirimlerde ise hayal kırıklığı vardı. Dünya devi olan bu firmanın çok iddialı bir açılış yapacağı ve birçok ürünü en uygun fiyatlarla sunacağı düşünüldüğünden aylardır süren heyecanlı bekleyiş beklentileri pek karşılamadı.

Tepkilere gelirsek o haklı bu haksız diyemem, Amazon resmi olarak biz piyasaya girince herkes küçük dilini yutacak şunu yapacağız bunu yapacağız gibi bir açıklamada bulunmadı. Tam tersi fısıltı gazetesi yok kendi kargo firmasını kuruyormuş, yok binlerce m2 yer arıyormuş, yok piyasadaki en iyi adamları topluyormuş, yok komisyonları inanılmaz düşürecekmiş, yok pazaryerindeki diğer firmaları zora sokacakmış gibi bir sürü şey üretti. Bunlar doğru veya yanlış bilemem ama sanki beklentileri biraz da bizler yükselttik. Eksiklikler yok mu mutlaka vardır ama eminim bu kadar büyük bir firmada nelerle karşılaşacağını düşünmüştür. Belki bazı konularda neyi nasıl yapacağına cevap bulamadığından siteyi açalım ve insanların tepkisine göre bazı şeyleri şekillendirelim demiş olabilirler veya çok zaman kaybettik ufaktan açalım girelim görünelim de demiş olabilirler. Öyle olur mu, Amazon her yerde Amazon, öyle yapmaz planı programı vardır demeyin, olur mu olur. 

Şimdi gelelim işin eğlenceli tarafı olan, para kazanma kısmına. Amazon’un Türkiye operasyonu ile alakalı haberler çıktığından beri eş dost ve tanıdık firmalar bizde ürünlerimizi satsak deli para yapsak gibi söylemlerle gelip kapımı çalıyorlar. İlginçtir herkes burada çok para kazanacağını düşünüyor ama kimse bunu nasıl yapacağına kafa yormuyor. Dün Amazon’da satış konusunda birçok firmaya danışmanlık veren bir arkadaşımla otururken bunu söyledim ve bana yapılması gerekenleri tek tek anlattı. Kolay değil, bir sürü ince detay var ama yazılanlar tek tek yapılırsa kazanç bol, özellikle yurtdışına ürün satanlar için süper fırsatlar var ama kimsenin dikkat etmediği ufak bir detay var, o da içeriğin gücü. Arkadaşım bana bunu anlatırken bir firmanın Amazon’da 44$’a sattığı basit bir çarşafı gösterdi, sayfaya ürün koyan yabancı firma sanki tripleks bir ev satıyormuşçasına birçok detay koymuş. Kendimi bildim bileli bir çarşaf ile alakalı bu kadar detay olduğunu hiç bilmezdim, adam yazmışta yazmış, özelliklerini yazmış, hikayesinden bahsetmiş, bir sürü resim koymuş, asıl ilginci yüzlerce soru soran kişi olmuş ve bunlar tek tek uzun uzun cevaplanmış. Firmanın herhangi bir üründen Amazon’da yaptığı kazancı aşağı yukarı gösteren bir aplikasyona göre çarşaftan on bin küsur adet satılmıştı. Açıkçası şaştım kaldım ama içeriğin neden bu kadar önemli olduğunu daha iyi anladım. Kısacası arkadaşım bana bu örneği gösterirken ne yaparsan yap ürün ne kadar iyi olursa olsun içerik zayıfsa satış yapman zor mesajını verdi. Bende ondan aldığım mesajı size ileteyim, diyorsanız ki çok zengin olmak istiyorum, içeriğinize dikkat edin, özenle hazırlayın yapamıyorsanız da bunu profesyonel şekilde yapan kişilerin yapmasına izin verin. 

Kapanışta şunun altını da çizmek isterim, Amazon gelince pazaryerlerindeki firmalar çok zorda kalacak denildi ama ben bunun böyle olmayacağını düşünüyorum. Senelerdir bu pazarda olan, tüketicilerin beklentilerini bilen ve ciddi bir müşteri deneyimi olan bu firmaların tam tersine Amazon ile beraber daha da büyüyeceklerini ve hizmet anlayışlarını daha iyi hale getireceklerini düşünüyorum. Kısacası, rekabet iyidir, kaliteyi yükseltir ve tüketici için güzel bir şeydir. 

Bu yazı E-Ticaret Çağı Dergisinde yer almıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here